Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy depresja nie powinna być uważana za chorobę społeczną?


Carla

Rekomendowane odpowiedzi

Przecież na nią choruje ponad 2 miliony mieszkańców naszego kraju, wspomnę jeszcze o liczbie, która jest wielką niewiadomą, chodzi mi o tzw. depresję maskowaną. Sama przez wiele lat byłam leczona na różne schorzenia, dopiero, gdy zaczęłam mieć poważne problemy z pamięcią, dowiedziałam się, że choruję na depresję...

Czytam, że psychiatrzy i psychologowie zabiegają o uznanie depresji za chorobę społeczną, bo coraz wiecej ludzi choruje.

Kiedyś za chorobę społeczną uznawano alkoholizm, nie wiem czy tak jest obecnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakież to ma znaczenie. W żaden sposób nie pomoże choremu stwierdzenie, że cierpi na chorobę społeczną. Mnie czasem to dodatkowo załamuje. Ludzie jako ogół kojarzą mi się z głupotą i bezbarwnością. Nie chcę też taką być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dla mnie też nie ma to szczególnego znaczenia. W przypadku alkoholizmy - uznanie tego uzależnienia za chorobę społeczną spowodowało wiele zmian. Świadomość społeczeństwa bardzo się rozwinęła. Tworzone są specjalne ośrodki leczące to zaburzenie u samych uzależnionych jak i w ich otoczeniu. Dla dzieci pochodzących z rodzin dotkniętych alkoholizmem organizowane są specjalne zajęcia itp. Profilaktyka przynosi już widoczne efekty.

Jeśli takie efekty przyniosłoby uznanie depresji i nerwicy za choroby cywilizacyjne, to miałoby to znaczenie dla nas dopiero, gdy przyniosłoby to odczuwalne dla nas efekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ostani post byl z 2007 roku takze odsiwezam temat...chyba juz jest uwazana. Plusy coraz wieksze zainteresowanie, refundowane leki jako choroba przewlekla, nikt juz tak nie pietnuje chorych, wieksza swaidomosc. Minusy: moda, zle sie poczujesz jednego dnia - depresja, zle spalas - depresja. Lekarze coraz bardziej oblegani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×