Skocz do zawartości
Nerwica.com

Ssri, benzo i neuroleptyki


konwali@

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:)

Mam prośbę do osób, które mogłyby opowiedzieć na nurtujące mnie pytania.

Jak działają na nasz organizm leki z grupy ssri, benzo i neuroleptyki, chodzi mi tutaj o jak najbardziej szczegółowe opisy.

Może ktoś ma jakiegoś linka do stron internetowych wyjaśniających ich działanie.

Bardzo proszę o pomoc, gdyż leczę się na nerwicę nie mam depresji i najlepiej na mnie działają leki z grupy benzo. Niestety np. Lexapro nie mogę zażywać ze względu na działania uboczne.

Mam nadzieję, że ktoś z Was rozwieje moje wątpliwości.

Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja bardzo łopatologiczna-

 

W mózgu informacje są przesyłane w postaci impulsów bioelektrycznych między synapsami- połączeniami pomiędzy neuronami(komórkami nerwowymi). Impulsy nerwowe są przekazywane z jednej komórki na drugą dzięki specjalnym związkom chemicznym, które są zwane mediatorami/neuroprzekaźnikami. Taki mediator zostaje "wyrzucony" przez błonę neuronu presynaptycznego(znajdującego się przed synapsą), trafia do szczeliny synaptycznej i łączy się z receptorami na błonie postsynaptycznej(neuronu znajdującego się za synapsą) powodując depolaryzację= pobudzenie kolejnej komórki nerwowej. W tym procesie jest zużywane około 10% neuroprzekaźnika, a 90% poprzez mechanizm wychwytu zwrotnego jest reabsorbowane do błony presynaptycznej i wykorzystywane ponownie. Jednym z wielu neuroprzekaźników jest serotonina, która odpowiada za nastrój, apetyt, sen i parę innych rzeczy, a jej niedobór jest uważany za przyczynę depresji. Leki z grupy SSRI działają na tej zasadzie, że blokują transporter serotoniny(SERT)=blokują jej wychwyt zwrotny. Serotonina pozostaje dłużej w synapsie i może wpływać na postsynaptyczne receptory serotoninowe, których jest endogennym agonistą(wytwarzanym w ludzkim organizmie "pobudzaczem"). Wysycenie serotoniną i chroniczna stymulacja receptorów sprawia, że zaczynają zachodzić procesy adaptacyjne- zmienia się np. wrazliwość receptorów na działanie serotoniny. SSRI nasilają też uwalnianie BDNF- czynnika z rodziny nerwowych czynników wzrostu. Niektórzy badacze sugerują, że mogą posiadać właściwości neuroprotekcyjne(chroniące komórki nerwowe) i prokognitywne(poprawiające funkcje poznawcze).

 

Benzodiazepiny łączą się z jonotropowym receptorem GABA-ergicznym- a konkretnie wiążą się z allosteryczną stroną receptora GABA-A(kiedyś używano terminu receptor benzodiazepinowy) przez co powodują nasilenie transmisji GABA-ergicznej i ułatwiają GABA wiązanie się z receptorami GABA-ergicznymi. GABA to neuroprzekaźnik o właściwościach hamujących. Receptory GABA-ergiczne są związane z kanałami chlorkowymi, napływ jonów chlorkowych powoduje hiperpolaryzację komórki nerwowej(która staje się tymczasowo niewrażliwa na przewodzie bodźców)= co objawia się w postaci uspokojenia, działania przeciwlękowego, nasennego, rozluźniającego mięśnie szkieletowe, przeciwdrgawkowego. Z tym samym receptorem wiąże się też np. alkohol etylowy. Leki z tej grupy nadają się tylko do stosowania doraźnego/krótkotrwałego ponieważ powodują uzależnienie fizjologiczne.

 

Neuroleptyki działają wielokierunkowo- wpływają głównie na transmisję dopaminergiczną, ale też serotoninergiczną, adrenergiczną, histaminergiczną, cholinergiczną. Dopamina, adrenalina, histamina i acetylocholina to kolejne neuroprzekaźniki. Neuroleptyki blokują transmisję dopaminergiczną głównie poprzez antagonizm(blokadę) receptorów dopaminowych D2(co odpowiada za efekt przeciwpsychotyczny, ponieważ psychozy powiązano z nadmierną ilością dopaminy w układzie mezolimbicznym), wpływają też na receptory serotoninowe 5-HT1a, 5-HT2a/c, 5-HT7, antagonizm/odwrotny agonizm receptora histaminowego H1 powoduje senność/uspokojenie, wykazują zróżnicowane działanie antycholinergiczne(hamujące układ przywspółczulny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×