Skocz do zawartości
Nerwica.com

WORTIOKSETYNA (Brintellix)


zaqzax-0

Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

76 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      30
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      19


Rekomendowane odpowiedzi

tiktalk przecież ten lek - połączenie SSRI z antagonizmem 5-HT2c jest w fazie testów Lundbeck'a pod nazwą Tedatioxetine.

 

Aha, zauważyłem, że napisał już o tym Dark Passenger.

 

Brintellix to coś jak dostępny już w USA Vilazodone. Nie sądzę by miał dużo większą skuteczność. Cena, znając ceny "nowych" (lexapro) leków Lundbeck'u będzie wysoka.

 

PS. Dopiero Tedatioxetina może być większym przełomem, ale do tego leku droga bardzo daleka.

 

PS2. Przełomem to by był lek o zupełnie innym mechanizmie działania. Serotonina to nie wszystko i wiele depresji to depresje z nadmiarem kortyzolu, gdzie lepiej sobie radzą antagoniści 5-HT2 (obniżają kortyzol i ACTH), ale przydałby się modulator osi HPA już na poziomie podwzgórza, czyli coś jak antagonista CRH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie piszecie o 5HT3A, a chyba żaden antydepresant nie tyka tego receptora, a powinowactwo jest całkiem wysokie: "5-HT3A receptor antagonist — Ki=3.7nM",

przy czym wiązanie z transporterem serotoninowym jest podobne jak przy citalopramie/escitalopramie = Ki=1.6nM.

Dodatkowo działanie na 5HT7 jest silniejsze jak Amisulprydu (AMI = 73.5nM, Wortioksetyna = 19nM).

Więc dla mnie dosyć istotne różnice, może będą niewyczuwalne, ale chociaż coś się dzieje ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, w sumie działa na serotoninę, noradrenalinę i dopaminę i dodatkowo antagonizuje 5-HT2c. Problem w tym, że nie wiadomo w jakiej sile. Nie napalałbym się za bardzo na ten lek.

 

Marek1977 i co, skoro nie badają tego na depresję? Mówimy o lekach realnych, w fazie testów, które będą dla nas dostępne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwy przełom to będzie w 2017 roku - w końcu esketamina (zmodyfikowana ketamina) będzie w publicznym użytku do leczenia depresji!

 

http://www.forbes.com/sites/matthewherper/2013/05/23/johnson-johnson-is-reinventing-the-party-drug-ketamine-to-treat-depression/

http://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT01998958

 

Myślę, że badania dużo wcześniej też będą robili w Polsce, także sam się zapiszę jak gdzieś będzie słychać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uzytkownik, masz podpisaną jakąś umowę z koncernem, że teraz w każdym temacie piszesz o eeketaminie i w dodatku podajesz te same arty do poczynania :lol: . Może poczytaj inne arty będziesz obiektywniejszy się chociaż trochę wydawał ;) No, chyba, że Twoje zauroczenie opiera się właśnie tylko na tych 2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie w każdym, a w tych, które mogą zainteresować i dać nadzieję (jak się nie mylę, to w 2 wątkach). Lepsza nadzieja niż jej brak. Tym bardziej, że powtarzam - zgoła odmienne działanie, a nie żadne SSRI, SARI itd. Jak uważasz, że za mało linków i są nacechowane logiem Dżonsona, to jest Google:

 

http://www.nih.gov/news/health/aug2012/nimh-03.htm

 

Ty szukasz linków, które negują wszystko, ja takich, które dają nadzieję. Tym się różnimy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawiła mnie dyskusja tutaj o tej vortioxetynie. Mnie ciekawi jedno, czy jest to nowe ale jednak tylko SSRI z całą gama typowych skutków ubocznych dla tej grupy środków czyli np. adoptowanie się ładnych parę tygodni, redukcja libido, lęki które potrafią się pojawiać na każdym etapie leczenia nimi, czasem tez apatia itd.? Czy też jest to nowa jakość i mimo, że przypomina SSRI to jednak mechanizm działania odbiega znacząco od SSRI. To jest dla mnie podstawa wyjścia do rozważań nt. tego leku.

Z punktu widzenia zaburzęń depresyjno-lękowych to uważam, że optymalny lek na tego typu zaburzenie ( nietypowa depresja) powinien działać na serotonine i GABA. Może jeszcze na inne układy ( np. acetylocholina, dopamina, glutaminian ) ale przede wszystkim na te dwa.

Miałem lęki napadowe od benzodiazepinowego uzależnienia, kiedy jednak udało mi sie wyjśc z uzależnienia od benzo , napady paniki zanikły praktycznie do zera? Jaka w tym załsuga serotoniny się pytam? Wątpliwa. Z tym agonizmem receptora 5HT1a też sprawa niejasna jest. Bo sam buspiron nie rusza dużych lęków . Moim zdaniem bardziej prawdopodobne jest jakies zaburzenie równowagi między receptorami 5HT1 a 5H2 ale czy nowy lek przywróci tą hipotetyczną deregulację-hmm nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem załamany, aktualna cena tego leku to 260$ :/

A to nowy wynalazek Lundbeck, który żywię największym zaufaniem.

 

Jedno jest pewne, w maju dostane za darmo (sampel - opakowanie),

więc zdam relację. Może doktorze... może pomoże.

 

 

WKLEJAM, oficjalne info z ulotki:

-------------------

5.1 Właściwości farmakodynamiczne

 

Mechanizm działania

 

Uważa się, że mechanizm działania wortioksetyny ma związek z jej bezpośrednim modulowaniem aktywności receptorów serotoninergicznych oraz zahamowaniem aktywności przenośnika serotoniny (5HT). Dane niekliniczne wskazują, że wortioksetyna jest antagonistą receptorów 5-HT3, 5-HT7 i 5-HT1D, częściowym agonistą receptora 5-HT1B, agonistą receptora 5-HT1A oraz inhibitorem transportera 5-HT, prowadząc do modulacji neuroprzekaźnictwa w kilku układach, w tym głównie w układzie serotoniny, ale prawdopodobnie także noradrenaliny, dopaminy, histaminy, acetylocholiny, GABA i glutaminianu. Uważa się, że ta wieloraka aktywność wortioksetyny jest odpowiedzialna za jej działanie przeciwdepresyjne i anksjolityczne oraz za poprawę funkcji poznawczych, uczenia się i pamięci obserwowaną pod wpływem wortioksetyny w badaniach na zwierzętach. Jednak dokładny udział poszczególnych docelowych miejsc jej działania w obserwowanym profilu farmakodynamicznym pozostaje niejasny i należy zachować ostrożność ekstrapolując wyniki uzyskane w badaniach na zwierzętach bezpośrednio na ludzi.

 

U ludzi przeprowadzono dwa badania z zastosowaniem pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej (PET) i ligandów transportera 5-HT (11C-MADAM lub 11C-DASB), w celu ilościowego określenia stopnia zajęcia transportera 5-HT w mózgu po podaniu dawek różnej wielkości. Średnie zajęcie transportera 5-HT w jądrach szwu wyniosło około 50% po podaniu dawki 5 mg/dobę, 65% po podaniu dawki 10 mg/dobę i wzrosło do ponad 80% po podaniu dawki 20 mg/dobę.

 

 

Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania

 

Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania wortioksetyny były badane w programie klinicznym z udziałem ponad 6 700 pacjentów, z których ponad 3 700 było leczonych wortioksetyną w krótkookresowych

(≤12 tygodni) badaniach dotyczących ciężkiego zaburzenia depresyjnego (major depressive disorder, MDD). Przeprowadzono dwanaście podwójnie ślepych, 6/8-tygodniowych badań kontrolowanych placebo z zastosowaniem stałej dawki, w celu zbadania krótkoterminowej skuteczności wortioksetyny w MDD u dorosłych (w tym u pacjentów w podeszłym wieku). Skuteczność wortioksetyny wykazano w co najmniej jednej grupie dawkowania w 9 z 12 badań, stwierdzając przynajmniej 2-punktową różnicę względem placebo w Skali Depresji Montgomery-Åsberg (MADRS) lub łącznego wyniku w 24-punktowej Skali Depresji Hamiltona (HAM-D24). Skuteczność ta została także potwierdzona klinicznie przez odsetek pacjentów z odpowiedzią i remisją oraz przez uzyskanie lepszego wyniku w Skali Ogólnego Wrażenia Klinicznego – Ogólnej Poprawy (CGI-I).

Skuteczność wortioksetyny wzrastała wraz ze wzrostem dawki.

Wynik uzyskany w poszczególnych badaniach został potwierdzony w meta-analizie (MMRM) średniej zmiany całkowitego wyniku MADRS w tygodniu 6/8 względem wartości wyjściowych, w krótkookresowych badaniach kontrolowanych placebo z udziałem osób dorosłych. W tej meta-analizie całkowita średnia różnica względem placebo w analizowanych badaniach była statystycznie znamienna: -2,3 punkty (p=0,007), -3,6 punktów (p<0,001) oraz -4,6 punktów (p<0,001) odpowiednio dla dawek 5, 10 i 20 mg/dobę; dawka 15 mg/dobę nie została oddzielona od placebo w meta-analizie, ale średnia różnica względem placebo wyniosła -2,6 punktów. Skuteczność wortioksetyny potwierdza zbiorcza analiza pacjentów z odpowiedzią, w której odsetek osób z odpowiedzią na leczenie wahał się od 46% do 49% dla wortioksetyny w porównaniu z 34% dla placebo (p<0,01; analiza NRI).

Ponadto, wortioksetyna w zakresie dawek 5-20 mg/dobę wykazywała skuteczność wobec szerokiego wachlarza objawów depresji (ocenianych na podstawie poprawy we wszystkich wynikach poszczególnych punktów skali MADRS).

Skuteczność wortioksetyny w dawce 10 lub 20 mg/dobę wykazano ponadto w 12-tygodniowym, podwójnie ślepym, ze zmienną dawką badaniu porównawczym z agomelatyną podawaną w dawce 25 lub 50 mg/dobę pacjentom z MDD. Wortioksetyna była statystycznie znamiennie lepsza niż agomelatyna, co znalazło odzwierciedlenie w lepszym całkowitym wyniku w skali MADRS i zostało potwierdzone klinicznie poprzez odsetek pacjentów z odpowiedzią i pacjentów z remisją oraz poprawę w skali CGI-I.

 

Utrzymanie skuteczności przeciwdepresyjnej

 

Utrzymanie skuteczności przeciwdepresyjnej wykazano w badaniu zapobiegania nawrotom. Pacjenci z remisją po początkowym 12-tygodniowym okresie otwartego leczenia wortioksetyną byli losowo przydzielani do grupy leczenia wortioksetyną w dawce 5 lub 10 mg/dobę lub placebo. Pacjenci byli obserwowani pod kątem ewentualnych nawrotów choroby w okresie leczenia metodą podwójnie ślepej próby przez co najmniej 24 tygodnie (24 do 64 tygodni). Wortioksetyna była lepsza (p=0,004) od placebo w odniesieniu do pierwszorzędowego punktu końcowego, czyli czasu do wystąpienia nawrotu MDD, przy współczynniku ryzyka wynoszącym 2,0; tj. ryzyko nawrotu było dwukrotnie większe w grupie placebo niż w grupie wortioksetyny.

 

Pacjenci z ciężką depresją lub z depresją i nasilonymi objawami lękowymi

U pacjentów z ciężką depresją (wyjściowy całkowity wynik w skali MADRS ≥30) oraz u pacjentów z depresją i nasilonymi objawami lękowymi (wyjściowy całkowity wynik HAM-A ≥20) również wykazano skuteczność wortioksetyny w krótkoterminowych badaniach z udziałem dorosłych (ogólna średnia różnica względem placebo w całkowitym wyniku w skali MADRS w Tygodniu 6/8 wahała się odpowiednio od 2,8 do 7,3 punktów oraz od 3,6 do 7,3 punktów (analiza MMRM)). W badaniu poświęconym osobom w podeszłym wieku wortioksetyna była również skuteczna u tych pacjentów.

 

Wykazano także utrzymywanie się działania przeciwdepresyjnego w tej populacji pacjentów w długoterminowym badaniu zapobiegania nawrotom.

 

-----

Cały dokument:

LINK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@zaqzax - skad wiesz że w maju dostaniesz? jakies przecieki od przedst. medycznych?

skąd czerpiesz oczekiwania co do tego leku? - jakieś opinie na necie z zachodu?

 

i skad taka cena? powyzej 800zl (nikt tego nie kupi!)

 

Bo dostałem potwierdzone info od Lundbecka, że w maju ma być dostępne, wiadomo może być

opóźnienie w dystrubucji ale to kwestia góra miesiąca.

Opinii na razie niewiele, zbyt krótko dostępny jest lek by to stwierdzić.

 

no póki co cena w US wynosi ponad 260$, więc w EU można się spodziewać minimum 400zł,

ale raczej będzie więcej, więc lek w aptekach po prostu będzie się zamawiać (na następny dzień),

bo rzadko kogo będzie stać na oryginał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po jakim czasie będą wychodzić generyki? To może być ciekawy lek. Buspiron oprócz agonizmu jednego z receptorów serotoninowych antagonizuje też presynaptycznie receptor D2, co podwyższa prolaktynę. Uważam to za działanie niepotrzebne, dlatego ten nowy lek wydaje się ciekawy, bo nie ma tego działania na D2. Szczególnie w połączeniu z mianseryną/mirtazapiną efekt powinien być całkiem niezły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po jakim czasie będą wychodzić generyki?

Dużo jeszcze upłynie wody w Wisle zanim do nas trafi w ludzkiej cenie .

Zastanawia mnie czsami czemu jest taki mały wybór w poważnej klasy Antydepresantach ( no chyba się zgodzicie ) . Ja wiem długoletnie badania etc . , chociac to nie wytłumaczenie , bo nie jedne famaceutyczne poważnej klasy Laboratorum się tym zajmuje .Latami się czeka na jakąś nowośc . A znowu w RC wybór jest duży (antydepresyjne dysocjanty ) i co i róż wychodzi jakis nowy analog .

PS.

A może tylko gdybam i nie mam racji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×