Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

"Prawdziwa kobiecość" i "prawdziwa męskość"

Rekomendowane odpowiedzi

Według kontekstu społecznego i kulturowego, funkcjonują odmienne standardy postaw seksualnych i moralnych względem płci. Ciekawe jest to, że choć wiele osób je krytykuje, są nadal głęboko zakorzenione w codziennym funkcjonowaniu. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo sposób postrzegania roli kobiet i mężczyzn ukształtowany jest przez historyczne wzorce. Wedle doktryn wywodzących się z XIX wieku, "prawdziwa kobiecość" składa się z czterech podstawowych cech:

1. Pobożność.

2. Czystość ( tak, chodzi tutaj o brak zainteresowania seksem).

3. Uległość.

4. Domatorstwo.

W skrócie, zarówno seksualność jak i władza nie są "prawdziwie kobiece" :P Jako cechy "prawdziwie kobiece" postrzega się aseksualność i podleganie władzy.

Jeśli natomiast chodzi o cechy "prawdziwego mężczyzny", to zalicza się do nich:

1. Nie bądź babą.

2. Człowiek u władzy- sukces i władza jest domeną "prawdziwych mężczyzn".

3. Twardy jak dąb- siła, wytrzymałość, pewność siebie.

4. Dać im popalić- brawura, agresja, przemoc.

Jak widać, w kulturze odznaczają się tak zwane podwójne standardy, które dotyczą seksu, moralności oraz stosunku do władzy przypisane każdej z płci. Według nich aktywność seksualna jest zdecydowanie ważniejsza i silniejsza u mężczyzn, natomiast skromność, cnotliwość, wierność, religijność utożsamiana jest z kobietą. Owe podwójne standardy niejako upoważniają mężczyzn do inicjowania i kreowania zachowań seksualnych, które nie przystoją kobiecie.

W codziennym życiu rzadko zwraca się uwagę na tego typu postawy, niemniej jednak, jeśli przyjrzeć się bliżej, to ewidentnie jest to widoczne w funkcjonowaniu społeczeństwa. Jak myślicie, czy owe stereotypy tracą na sile i jak Waszym zdaniem może wyglądać w przyszłości obraz "prawdziwej kobiety" i "prawdziwego mężczyzny"? Co dla Was oznaczają te określenia? Czy uważacie, że poniekąd te stereotypy dają przyzwolenie na agresję ze strony mężczyzn i jak wygląda obecna tolerancja społeczeństwa na tego typu zachowania?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nefertari- Podobają mi się twoje wątki, trochę odbiegają od tych ciągłych tutaj problemów.

Wypowiem się prosto co do tego pytania jak Waszym zdaniem może wyglądać w przyszłości obraz "prawdziwej kobiety" i "prawdziwego mężczyzny"?

Rolę we współczesnym świecie się zacierają, kobiety nie raz przejmują typowe obowiązki mężczyzn, i na odwrót mówię tylko o takich które ukształtowały się w naszej kulturze i świadomości ludzi.

Co się tyczy męskości , łatwiej było ją udowodnić w innych czasach, dziś miara męskości jest inaczej oceniana przez społeczeństwo, co do kobiecości, te cechy które wymieniałaś na początku , ja zaobserwowałem że poniekąd zamierają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nefertari, Z męskich cech nie mam żadnej z kobiecych poza pobożnością wszystko. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nefertari, Z męskich cech nie mam żadnej z kobiecych poza pobożnością wszystko. ;)

Ja tak samo.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Delikatność to cecha kobieca , która mnie u kobiet kładzie np. nie wiem czy była mowa o niej

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jaki tam ze mnie facet ? czytam romanse, oglądam Pierwszą Miłość ( głównie dla Agnieszki Wielgosz), nie gram w piłkę,nie mam prawa jazdy.Nie znam się na samochodach, nie piję i nie palę.I jestem prawiczkiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
2. Człowiek u władzy- sukces i władza jest domeną "prawdziwych mężczyzn". (...)4. Dać im popalić- brawura, agresja, przemoc.

Wg tych kryteriów to na partnerów wybieram totalne cioty :why:

Mnie się tam męskość kojarzy z opanowaniem, spokojem, opiekuńczością, stanowczością ale taką dyplomatyczną.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Myślę, że aktualna stereotypowa "prawdziwa kobiecość" to przede wszystkim obcasy, makijaż, pomalowane paznokietki, nieprzewidywalność, infantylne zachowanie, pozorowana nieporadność i koniecznie częsta zmiana zdania. Reasumując: słodka idiotka, która miewa fochy i potrafi "wbić szpilę".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
2. Człowiek u władzy- sukces i władza jest domeną "prawdziwych mężczyzn". (...)4. Dać im popalić- brawura, agresja, przemoc.

Wg tych kryteriów to na partnerów wybieram totalne cioty :why:

Mnie się tam męskość kojarzy z opanowaniem, spokojem, opiekuńczością, stanowczością ale taką dyplomatyczną.

"Mnie się tam męskość kojarzy z opanowaniem, spokojem, opiekuńczością, stanowczością ale taką dyplomatyczną." Potwierdzam zgodziłbym się :) Prawdziwy mężczyzna potrafi kontrolować swoje emocje(opanowanie, spokój), jest wsparciem, siła wewnętrzna, potrafi się przyznać do słabości i jest odważny.

-- 08 lis 2013, 14:43 --

Kobiecość to dla mnie subtelność, piękność, empatia, umiejętności wsparcia partnera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Czas teraz są inne, niż były 200 lat temu.Co szokowało wtedy, dziś już nie.

Zdecydowanie prawda , nie każdy facet musi interesować się samochodami , a to, że czytasz romanse świadczy o twojej wrażliwości i uwierz mi, że są kobiety które potrafią to docenić, więc głowa do góry , wiadomo, że babki wolą pewnych siebie, ale różni są ludzie na świecie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Prawdziwy facet musi znać się na motoryzacji, lubić (i umieć wykonywać) prace gospodarskie, interesować się piłką nożną, jarać szlugi, lubić się naj..ać z kolegami, obgadywać i zdradzać żonę, puszczać publicznie głośne bąki i się z tego śmiać, mieć dużą bekę z seksistowskich i rasistowskich żartów, lubić łowić ryby, oglądać z przyjemności wszelkie sporty walki, umieć się odszczekać każdemu, walić po mordzie kogoś kogo nie lubi (tym bardziej po pijaku) mieć dziecko, dom (najlepiej zbudowany własnymi rękoma) , pracę (mile widziane dodatkowe fuchy i "wynoszenie" różnych rzeczy z pracy) oraz samochód. Ci co nie spełniają powyższych warunków, to jakieś marne imitacje prawdziwych facetów, nawet nie mienią się tym określeniem. Tak to widzę i mam nadzieję, że kobiety też.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

rotten soul, :lol: taaaaaaaa... jak facet nie puszcza glosno bakow to jakas po*pierdółka nie facet

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Candy14,

Cieszę się, że podzielasz moją opinie. Mam nadzieje, że Mushroom spełnia te warunki. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Prawdziwy facet musi znać się na motoryzacji, lubić (i umieć wykonywać) prace gospodarskie, interesować się piłką nożną, jarać szlugi, lubić się naj..ać z kolegami, obgadywać i zdradzać żonę, puszczać publicznie głośne bąki i się z tego śmiać, mieć dużą bekę z seksistowskich i rasistowskich żartów, lubić łowić ryby, oglądać z przyjemności wszelkie sporty walki, umieć się odszczekać każdemu, walić po mordzie kogoś kogo nie lubi (tym bardziej po pijaku) mieć dziecko, dom (najlepiej zbudowany własnymi rękoma) , pracę (mile widziane dodatkowe fuchy i "wynoszenie" różnych rzeczy z pracy) oraz samochód. Ci co nie spełniają powyższych warunków, to jakieś marne imitacje prawdziwych facetów, nawet nie mienią się tym określeniem. Tak to widzę i mam nadzieję, że kobiety też.

ej, ale pytanie nie było o "prawdziwego polaka", tylko "prawdziwego faceta". 8)

ps. wypisz wymaluj połowa ludzi, z którymi pracuje. nic tak nie polepsza apetytu przy śniadaniu, jak wysłuchiwanie opowieści o ekscesach w łodzkich burdelach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ale pytanie nie było o "prawdziwego polaka",

NieznanySprawca, dokladnie to pomyslalam czytakac post Rottena :lol: ale ugryzlam sie w jezyk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

NieznanySprawca, Candy14,

Cóż ja znam tylko polskich "prawdziwych mężczyzn" więc jednocześnie to może być obraz Polaka. Z jednej strony żartowałem, a z drugiej niestety nie bo tak jak NieznanySprawca widzę takich ludzi co dzień w pracy i jest ich całkiem pokaźna liczba. Ostatnia kolega z pracy, którego darzyłem największa sympatią do tej pory, chwalił mi się jak rozpoczął znajomość z jakąś kobietą przez neta, i chyba pojedzie na seks do Niej bo cytuję "fajna z niej dupa i pi.da ją pewnie swędzi". Oczywiście to, że on ma żonę, a ona męża na misji w Afganistanie nie jest przeszkodą. Stracił dużo w moich oczach. Inni oczywiście go popierali.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Czas teraz są inne, niż były 200 lat temu.Co szokowało wtedy, dziś już nie.

Zdecydowanie prawda , nie każdy facet musi interesować się samochodami , a to, że czytasz romanse świadczy o twojej wrażliwości i uwierz mi, że są kobiety które potrafią to docenić, więc głowa do góry , wiadomo, że babki wolą pewnych siebie, ale różni są ludzie na świecie.

Z tych kobiet, co znam żadna, nie lubi brudnych prostaków.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja z tych rzeczy tylko się piłką nożna interesuję. Zresztą ona tu nie pasuje bo zwykle nią nie interesują się prawdziwi faceci, większość fanów futbolu ( nie chodzi mi o kibolstwo, czy takich co tylko mecze reprezentacji oglądają) bardzo odbiega od tego wzorca faceta, tamtych tylko KSW, boks waga ciężka itp interesują co najwyżej.

No i zapomniałem najebać się czasem lubię czyli w jakimś procencie facetem nie jestem, ale wolałbym umieć naprawiać różne rzeczy i robić fuchy. :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja z tych rzeczy tylko się piłką nożna interesuję. Zresztą ona tu nie pasuje bo zwykle nią nie interesują się prawdziwi faceci, większość fanów futbolu ( nie chodzi mi o kibolstwo, czy takich co tylko mecze reprezentacji oglądają) bardzo odbiega od tego wzorca faceta, tamtych tylko KSW, boks waga ciężka itp interesują co najwyżej.

No i zapomniałem najebać się czasem lubię czyli w jakimś procencie facetem nie jestem, ale wolałbym umieć naprawiać różne rzeczy i robić fuchy. :mrgreen:

Na samochodach, się tyle znam co przeczytam w Wikipedii,do prac ma dwie lewe ręce ( w opinii psycholog brak zdolności manualnych ) , meczy nie oglądam,nie palę,nie znoszę bójek,żony nie mam (więc nie zdradzam :D ),żartów takich nie lubię,ryb nie łowię,boksu nie oglądam,odszczekać nie nie umiem,nikogo nie biję,nie pijam,dzieci nie mam,mieszkam z mamą w bloku,mam rentę (powody psychiczne),nie mam auta,ani prawa jazdy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi