Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nie mam siły żyć


mattb

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni obserwuję u siebie pogorszony nastrój, żeby nie powiedzieć tragiczny. Coraz gorzej ze mną. Wszystkim się zamartwiam, nie mam na nic siły, coraz mniej rzeczy mnie cieszy.

 

Próbuję znaleźć przyczynę dlaczego jestem smutny i nieszczęśliwy. Sięgam pamięcią do młodych lat. Dzieciństwo miałem bardzo udane. W mojej rodzinie nie nadużywano alkoholu. Czasem jedyną przemoc jaką stosowano to klaps w d... Ale miało to swoje uzasadnienie bo kto nigdy nie dostał pasem od rodziców?

 

Mam bardzo niską samoocenę i poczucie własnej wartości. Wynika to z faktu, że moja mama i babcia były zbyt nadopiekuńcze. Przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej wakacje i ferie spędzałem głównie u babci na wsi, bo ojca często nie było w domu. W tym czasie przebywał na drugim końcu Polski. Dopiero kiedy zakończył karierę boksera zaczął poświęcać mi więcej czasu. Poza tym dzieciństwo ojca nie było udane. Miał bowiem ojca alkoholika, który znęcał się nad babcią, nim i jego bratem. Przez to niektóre negatywne cechy w jego psychice pozostały i czasem były przelewane na moją osobę. Wielokrotnie wyzywał mnie od osłów, nierobów i leni bo nie potrafiłem wykonać według jego mniemania prostych czynności fizycznych. A ja po prostu nie miałem na to siły albo nie potrafiłem tego wykonać bo nikt mnie tego nie nauczył. Jeśli chodzi o babcię to spędzała ze mną i siostrą większość czasu kiedy mama była w pracy, a ojca nie było w domu.

 

Odkąd pamiętam nie byłem lubiany ani w podstawówce, gimnazjum i na studiach. Zawsze byłem obiektem drwin bo nosiłem okulary albo miałem rude włosy. Nie umiałem i dalej nie umiem uprawiać dobrze jakiegokolwiek sportu. Zawsze byłem wybierany jako ostatni do drużyny i zwykle stałem na bramce. Wynika to również z braku zainteresowania sportem bo wolałem w tym czasie grać w gry na komputerze niż kopać piłkę na podwórku. W gimnazjum po roku przeniosłem się do innej klasy bo nie wytrzymywałem psychicznie. Wielokrotnie słyszałem teksty typu: "masz ryj jak odkurzacz", "kiedy ci znikną pryszcze?" itp. co jeszcze bardziej mnie pogrążało. Trochę lepiej wyglądało to w liceum bo udało mi sie dostać do dobrego liceum. Tam praktycznie wcale nikt się nie naśmiewał bo ludzie byli już bardziej dojrzali. Problem w niewielkim stopniu występował także na studiach. Od małego miałem wpajane żebym się dobrze uczył żebym nie pracował fizycznie. Żebym nie wpadł w nieodpowiednie towarzystwo, nie przeklinał, nie palił papierosów, nie pił po kryjomu alkoholu. Tak też się stało, a osoby które w podstawówce dobrze się uczyły stoczyły się potem na dno. Po prostu starałem się być sobą. Wcześniej wmawiałem innym, że jestem od nich lepszy, teraz jest odwrotnie. Czuję się gorszy od innych ale nikomu o tym nie mówię. Poza tym miałem kolegę, który przy innych osobach zgrywał kozaka i się ze mnie naśmiewał. Ale jak to potem określił, robił to dlatego żeby przygotować mnie do drwin ze strony innych. Jednak jego docinki na mój temat też mnie bolały i w pewnym stopniu to też dzisiaj odczuwam.

 

Idąc dalej tym tropem. W podstawówce miałem pasek tylko raz. W gimnazjum niewiele mi do niego brakło, a w liceum byłem nawet zagrożony z kilku przedmiotów, przez co raz wylądowałem u psychologa. Stwiedziłem że nie ma sensu uczyć się niepotrzebych rzeczy, a maturę mimo wszystko napisałem o wiele lepiej od klasowych kujonów. Na studiach z kolei rzadko udawało mi się zaliczać kolokwium czy egzamin za pierwszym podejściem. Przeważnie robiłem to za drugim a nawet za trzecim razem. Dwukrotnie miałem powtarzanie przedmiotu. Nie potrafiłem się zmobilizować do nauki. Zawsze uczyłem się dzień wcześniej, mimo że kolokwium było zapowiedziane miesiąc wcześniej.

 

Pod koniec III roku studiów stwierdziłem, że od razu po obronie pakuję się i wyjeżdżam do Anglii. Tak też uczyniłem. Wylądowałem w magazynie, po 2 tygodniach ze wględu na przypisane mi nocne zmiany chciałem zmienić pracę. A miałem mega motywację. Bo żeby przyjęli mnie do miejsca w którym obecnie pracuję musiałem zdać dość trudne testy językowe. Na całe szczęście mi się udało i dostałem tą pracę. Tuż po przyjeździe do Anglii czułem się mega szczęśliwy. Z początku chciałem tu zostać, pójść na studia, nauczyć się porządnie języka. Czułem się wolny. Nie zarabiałem już 6zł/h tylko 6funtów/h. Jednak pozorne szczęście nie trwało zbyt długo. Mijały tygodnie, a ja utknąłem w fabryce żywności. (Umowę na stałe dostałem w grudniu a pracuję tam od sierpnia 2012) Praca jest wykańczająca psychicznie i fizycznie. Pracuję po 12 godzin 3dni pod rząd, następnie 3 dni wolne. Cały rok. W pracy jest głośno i zimno. Pełno tu brudasów z Indii i Pakistanu. Jednak Anglia nie była tą jaką znałem podczas wcześniejszej wycieczki do Londynu. Nie była tą Anglią znaną z filmów i książek do angielskiego. Okazała się być krajem brudnym z ponurymi ulicami, zaniedbanymi domami. Brzydkimi i otyłymi Anglikami. Czar prysł, bo z moich planów nie udało się niczego zrealizować. Wykonuję pracę poniżej swoich kwalifikacji. Jedyną rzeczą jaka mnie tu trzyma to pieniądze. Nic więcej. Z chęcią wróciłbym do Polski, ale po pierwsze mam za mało odłożone, po drugie gdzie znajdę pracę? A w CV wpiszę praca przy taśmie produkcyjnej? Tylko nie piszcie zmień pracę. Bo wcale nie jest tutaj tak łatwo. Trzeba jednak coś umieć bo takich ludzi bez kwalifikacji jest tutaj mnóstwo. Język znam tylko na poziomie komunikatywnym. Z resztą na rozmowie bym nie przeszedł bo nie mam pojęcia jak odpowiadać na pytania po polsku a co dopiero po angielsku Nie mam zapału do nauki angielskiego, nie mam okazji rozmawiać po angielsku. Jedyną rzeczą jaką robię to oglądam filmy po angielsku.

 

Mam problemy z nawiązywaniem nowych znajomości. Nie potrafię pierwszy zacząć dialogu. Jeśli druga osoba ma ochotę ze mną porozmawiać i mnie bliżej poznać to OK. Ja ze swojej strony nie mam nic do powiedzenia więc pierwszy nie zaczynam rozmowy. Nigdy nie miałem dziewczyny, a mam już 23 lata. Nie chcę na stare lata zostać sam. To mnie po prostu przeraża i nigdy tego nie zaakceptuję. Znajomych praktycznie też nie mam bo gdzie ich poznać. Zostało mi paru w Polsce, tutaj też się paru znajdzie ale widujemy się rzadko bo mieszkają w innych miastach. Nie wiem co mam dalej ze sobą robić. Mam myśli samobójcze. Kiedy mnie dopadają użalam się nad sobą, płaczę. Mam wyobrażenia o własnej śmierci. Wyobrażam sobie w jaki sposób umrę, kto przyjdzie ewentualnie na mój na pogrzeb, jak zareagują bliscy. Do tej pory nie miałem prób samobójczych, ale myśli mam coraz częściej i coraz dłuższe są te stany. Martwię się o zdrowie innych zaniedbując swoje. Samotność dokucza mi coraz bardziej. Każdego ranka kiedy się budzę stwierdzam że to kolejny zmarnowany dzień. Wszystko odkładam na jutro, czyli na kilka miesięcy.

 

Nie oczekuję porad w stylu: nie przejmuj się, weź się w garść bo mnie to w ogóle nie rusza. Nie wiem jak długo jeszcze wytrzymam ale czas się wybrać do psychologa kiedy polecę na urlop w listopadzie. Jedyną rzeczą które mnie cieszą to są wycieczki. Teraz praktycznie stać mnie żeby być w dowolnym miejscu świata jednak z powodu na ograniczoną ilość dni urlopu nie mogę cały czas włóczyć się po świecie. Jednak i do tego nie mam już takiego zapału jak kiedyś.

 

Podsumowując, Czuję się fatalnie. Nic mi nie wychodzi, nie mam ochoty podejmować nowych wyzwań. Zniechęcam się po pierwszej porażce. Chciałbym być szczęśliwy, mieć znajomych, rodzinę. Ludzie w moim wieku pozakładali rodziny, mają dzieci. A ja? Sam jak palec. Dlaczego mnie to spotkało? Czemu jestem nieszczęśliwy?

 

Proszę o pomoc. Jeśli mi się coś przypomni albo coś będzie dla was niezrozumiałe to dopiszę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czujesz się tak bardzo źle to wracaj do Polski. Na moje oko po przeczytaniu twojego postu stwierdzam, że nie nadajesz się na życie poza Polską. Na marginesie nie nazywaj nikogo w ten sposób w jaki nazwałeś. Wytrzymaj ile możesz i wracaj do Polski. Tylko uwierz mi tutaj nie jest łatwiej. Ludzie są podli, ulice też brudne, niepewność jutra. Tylko, że w Polsce przynajmniej otrzymasz lepszą pomoc. Jakaś psychoterapia może leki.

Wozisz nierozwiązane problemy ze sobą. To główny problem. Odnoszę wrażenie, że nie jesteś szczęśliwy sam ze sobą. Czasami trzeba nauczyć się żyć samotnie. Jak się tego nauczysz, ktoś się pojawi. Masz dopiero 23 lata :105::105: życie przed tobą. Na wszystko przyjdzie czas. Pocieszę cię inni maja gorzej. Są przed 30-stką. Też nigdy nikogo nigdy nie mieli. Nie mają przyjaciół itd. Mają chwile, a nawet miesiące bóli, dołów itp. Czują się zmęczeni. Straconymi chwilami i goniącym czasem.

Kiedy pojawia się myśl, że to już koniec nagle pojawia się błysk w sercu. Denerwuje, kłuje, razi chcesz go stłamsić. Wiesz co to jest ? To Nadzieja.

Jej ci życzę. :uklon:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mattb, Witaj, ja się chce tylko zapytać dlaczego nie szukasz tam dziewczyny , jest wiele Polek..czy w kraju masz rodzinę, czy tęsknisz itp? Widzisz sens w swym życiu, czy boisz się przyszłości..?

 

-- 02 paź 2013, 00:02 --

 

Byc może malo sie starasz by wyjść do ludzi, porozmawiać, zbyt mocno skupiasz sie na jednym pytaniu..dlaczego..

Moze raczej powiedz ,,warto zacząć spróbować zacząć zyc od nowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mattb, Ja również tęsknię, lecz żyjemy dla siebie , nie dla rodziny..ważne jest czego Ty chcesz,,,

 

-- 02 paź 2013, 00:05 --

 

Do kraju możesz zawsze jechać..lecz czy umiałbyś tam zyc? myślisz , ze by bylo Tobie łatwiej?

 

-- 02 paź 2013, 00:06 --

 

Rodzina jest wazna bardzo, lecz nie pomoze Tobie w ulozeniu sobie zycia..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mattb - przeczytałem z uwagą Twój post i aż ciarki mnie przeszły... Bo to było tak, jakbym czytał o samym sobie. Oczywiście niektóre doświadczenia były różne (ja np. mieszkam w kraju, choć swego czasu też wyjechałem do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych), ale to, co napisałeś, mógłbym w 99% dopasować do siebie. Nie umiem Ci doradzić, sam nie radzę sobie ze swoimi problemami. Ale zacząłem chodzić na psychoterapię i czuję, że mi to pomaga. Myślę, że Tobie też by się to przydało. A poza tym - mamy bardzo podobne doświadczenia, choć ja jestem parę lat starszy. Ale jedno Ci mogę powiedzieć z całą świadomością: chrzań to, że inni w twoim wieku mają rodziny, to albo tamto. To nie jest żaden wyznacznik i dopasowanie się do otoczenia na pewno nie uczyni Cię szczęśliwym. Przyczyny Twojego stanu są zupełnie gdzie indziej.

 

Trzymaj się i pisz, co u Ciebie. :-)

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś kolejny ponury dzień na tej deszczowej wyspie... już sama próba wstania z łóżka przyprawiła mnie o zawrót głowy ale udało się tego dokonać po godzinie od obudzenia. A na samą myśl że czeka mnie trzydniowy maraton na taśmie to zbiera mi się na wymioty.

 

Nie wiem czy w Polsce potrafiłbym żyć. Czy znowu przyzwyczaiłbym się do polskich absurdów, zawiści. Tutaj jakby nie było każdy ma wszystko gdzieś, nikt się nikim nie interesuje. W Polsce natomiast, zwłaszcza na wsiach i małych miasteczkach wszyscy wszystko wiedzą i za bardzo się tym interesują. I choć przyjemnie podróżuje się szybkimi pociągami, załatwia się sprawy w banku czy nawet podziwia się te brytyjskie klify, czuję że moje serce bije jednak w Polsce.

 

Tak jak wcześniej pisałem, na dzień dzisiejszy nie mam tam po co wracać. Nie chcę znowu mieszkać z rodzicami, a w moim rodzinnym mieście nie ma szans na dobrą pracę. Myślę nad otworzeniem własnej firmy ale i pomysłu mi brak :(

 

W trakcie pobytu w Anglii zrozumiałem, że pieniądze szczęścia mi nie dały, jakakolwiek praca mnie uwłacza i nie wyobrażam sobie pracować do 67 roku życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mattb, Widze , ze żyjesz nadal pomiędzy Polska a Anglia i sam nie wiesz co robić.Moje serce tez będzie bić w Polsce , lecz co mnie tam czeka ? bezrobocie i bieda...nie chce zyc w luksusach , chce mieć tylko na rachunki i chleb .

 

-- 02 paź 2013, 10:32 --

 

Jesteś niezdecydowany , ponieważ czujesz sie samotny i tyle ..takie moje zdanie..

 

-- 02 paź 2013, 11:46 --

 

Tęsknisz za rodzicami a nie chcesz z Nimi znów mieszkać. Wiesz myślę , ze Anglia dala Tobie wolność , tylko teraz musisz się sam odnaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hania33, tak Anglia dała mi wolność. W Polsce nie mialem możliwości wyprowadzenia się z domu i samodzielnego podejmowania decyzji. I z tego się najbardziej cieszę.

 

Za każdym razem kiedy matka do mnie dzwoni, a dzwoni do mnie prawie codziennie bo ma darmowe minuty, mówię jej że wszystko OK. A co innego mam jej mówić? Że czuję się tragicznie? Po co mam ją martwić. I tak ma dużo zmartwień.

 

Nikt tak na prawdę nie wie jak się czuję. I nikt z mojej rodziny się nie dowie. Bo po co. Oni tego nie zrozumieją. Zrozumie to tylko ten, kto jest w podobnym stanie psychicznym co ja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki jest twój kontakt z matką, ale wydaje mi się że jesteś trochę od niej uzależniony. Nie bierz tego do siebie, lecz wydaje mi się że jesteś jeszcze za mało dojrzały emocjonalnie. Z matką zawsze jest silna więź, ale nie zawsze to dobrze na nas wpływa. To jest takie trochę nasze koło ratunkowe. Wystarczy tylko twoja wzmianka o powrocie, zaczyna się popieranie decyzji przez tę druga stronę, a potem pakujesz walizkę i wracasz. Nie chcę się wtrącać, ale przemyśl to. Spróbuj ograniczyć np.: rozmowy z rodziną do 2-3 telefonów w tygodniu. Zobacz wtedy, czy dalej będziesz tak mocno tęsknił. Może uzmysłowienie sobie, że jesteś już dorosłym facetem coś da. Wyobraźmy sobie, że jedziemy do pracy np.: na Alaskę gdzie byłby problem z telefonem. Nie ma telefonów i jesteśmy zdani na siebie i osoby tam obecne. Czy damy radę ? :D Wiem, że nic nie jest proste, ale zawsze warto próbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielokrotnie rozmawiałem z nią na ten temat. Prosiłem aby nie dzwoniła do mnie tak często, jednak nic to nie pomogło. Za każdym razem kiedy do mnie dzwoni, mówi że jej smutno bo siedzi sama w domu. Ojciec od roku jeździ tirem po Europie więc w domu nie bywa za często. I wygląda to tak, że mam telefon w T-Mobile UK, a ona ma taką usługę, dzięki której ma nielimitowane rozmowy do t-mobile w całej Unii, więc do mnie dzwoni. A sieci komórkowej zmienić nie mogę bo mam telefon w abonamencie z dość atrakcyjną taryfą.

 

Czasem kiedy mam ochotę porozmawiać, a ostatnio bardziej interesuje się stanem zdrowia swojej siostry, to puszczam sygnał i ona wtedy oddzwania.

 

W 80% przypadków ona inicjuje rozmowę, a większość rozmów jest o niczym i trwają one 2-3 minuty. A nie będę odrzucać połączeń bo nie chcę jej sprawić przykrości.

 

Wolałbym jednak żeby rzadziej do mnie dzwoniła. Wtedy można byłoby dłużej porozmawiać bo przez tydzień wydarzy się więcej ciekawszych rzeczy niż przez jeden dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hania33, czy zostajesz w Niemczech na stałe? czy masz tam jakichś znajomych, jakieś wsparcie itp?

 

Dopiszę jeszcze co mnie dręczy. Otóż mam stany lękowe. Nie ma praktycznie nocy kiedy nie obudzę się kilka razy. Zwykle budzę się tuż po godzinie 3, i drugi raz po godzinie 4. Najbardziej doskwiera mi ten problem kiedy mam pierwszy dzień roboczy czyli np. dzisiaj. Po prostu na samą myśl, że muszę iść do tego SYFU bo tak ja to określam, to aż mi niedobrze i mnie po prostu dusi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mattb, Tak , mam wsparcie ..lecz muszę i tak sama z tego wybrnąć, nikt tutaj nie pomoże...to jest walka z samym sobą.

Mam nerwice lękowa , wiec tez mi trudno , do kraju chyba juz nie wroce , nie dostane tam pracy , znów bym nie miała na rachunki i chleb.Czasem już sama nie wiem co robic , to wszystko jest smutne :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×