Skocz do zawartości
Nerwica.com

Leczenie zębów


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Wypełnienia na fundusz – czy są gorsze niż płatne?

 

Udając się do gabinetu,który ma podpisaną umowę z NFZ-em należy pamiętać,że fundusz refunduje tylko leczenie niektórych zębów i wykonanie tylko niektórych procedur. Do tego,są gabinety które mają podpisaną umowę tylko na leczenie dorosłych lub odwrotnie : tylko dzieci w danej placówce mogą liczyć na leczenie w ramach ubezpieczenia. Warto o to zapytać już przy pierwszej wizycie w placówce.

 

U dorosłych NFZ refunduje leczenie zębów zachowawcze (wypełnienia i leczenie kanałowe) od kła do kła,inaczej od trójki do trójki. Widać od razu,że fundusz dba o pierwsze wrażenie – jak pacjent się uśmiechnie,to zęby najbardziej widoczne mają być zdrowe/wyleczone i śnieżnobiałe. Tak więc wypełnienia światłoutwardzalne i wypełnienie kanału w zębach przednich pacjent ma za darmo (jeśli gabinet ma umowę na leczenie dorosłych/dzieci i pod warunkiem,że pacjent ma aktualny dowód ubezpieczenia – RMUA za ostatni miesiąc,legitymacja ubezpieczeniowa czy inne dokumenty).

 

Ale wracając do wypełnień: osobie pełnoletniej przysługuje rzecz jasna ekstrakcja zęba,opieka po ekstrakcji a raz na pięć lat nowe protezy akrylowe osiadające. Tak więc widać,że NFZ zmierza bardziej w kierunku leczenia powstałego zła a nie w kierunku zapobiegania chorobie. Za leczenie zachowawcze zębów od czwórki do ósemki pacjent musi zapłacić (ewentualnie wypełnienie może być tu refundowane – wypełnia się wtedy ubytek Evicrolem lub amalgamatem).

 

Evicrol to czeski materiał do wypełnień zębów – ma kilka wad a najważniejszą z nich jest jego większa ścieralność niż np. wypełnień światłoutwardzalnych – tak więc takie wypełnienie powinno wytrzymać rok,może dwa lata. Dla porównania materiał światłoutwardzalny (kompozyt) powinien pozostać w zębie 5-8 lat (zdarza się że jest w zębie przez 15-20 lat) a amalgamat (srebrna plomba) wytrzymuje 15-20 lat (często dorośli pacjenci przychodzą wymieniać wypełnienia amalgamatowe zakładane jeszcze w ich zębach w szkole podstawowej, głównie ze względu na defekt kosmetyczny).

Wypełnienia amalgamatowe nie zawierają już rtęci,tak więc nie ma ryzyka zatrucia rtęcią czy powikłań w czasie ciąży. Niemniej jednak przed ciążą wymienia się takowe wypełnienia na światłoutwardzalne,jeśli stomatolog nie wie,jakiej generacji amalgamat został założony (z rtęcią czy bezrtęciowy).

 

Złą renomę tych wypełnień w Polsce zawdzięczamy złemu systemowi opieki zdrowotnej – brak obligatoryjnej kontroli tych wypełnień (pacjent po zabiegu idzie do domu i być może już nigdy więcej nie pojawi się w tym gabinecie). Wypełnienia te,pomimo iż posiadają samoistną zdolność do uszczelniania przecieku powstałego wraz z upływem czasu między wypełnieniem a ścianą zęba, powinny być kontrolowane co 6 miesięcy (podobnie jak inne wypełnienia). Ewentualny mikroprzeciek przy takim wypełnieniu jest wtedy eliminowany i ząb się “nie psuje” pod wypełnieniem.

 

W krajach bardziej cywilizowanych,pacjent ubezpieczony za własną gotówkę,staje na głowie,żeby przyjść na wizytę kontrolną co 3-6 miesięcy (jeśli nie przyjdzie,to traci przywilej ubezpieczenia = płaci za następne wizyty , ewentualnie musi zapłacić za wizytę kontrolną , na której nie był). Znane są przypadki pacjentów,którzy przerywali urlop,żeby udać się na wizytę lekarską. Z wielkim żalem muszę zawiadomić,że w naszym kraju sytuacja ta wygląda zgoła inaczej. Mam wrażenie,że pacjenci traktują wizyty w gabinecie dentystycznym jak wizytę u fryzjera – zawsze można nie przyjść jak wyskoczy coś ważnego (ciekawy serial w tv,imieniny Pani Grażynki).Pomijając fakt,że w gabinecie czekają zazwyczaj 3-4 osoby na tego pacjenta i z powodu jego nieobecności nie robią nic to zdarza się,że jednocześnie narzekają na przeciągający się proces sanacji (uzdrowienia) ich własnej jamy ustnej. Pacjenci w naszym kraju umawiają się np. do kardiologa (czas oczekiwania na wizytę u takiego specjalisty może być długi) po czym po prostu nie przychodzą,nie zawiadamiając rejestracji danej placówki o swojej planowanej nieobecności. A przecież na miejsce tego pacjenta mógłby “wskoczyć” inny pacjent. Płacimy za to wszystko oczywiście my,podatnicy. Wystarczyłby krótki telefon: “nie będzie mnie jutro” – koniec, bez podawania przyczyny.

 

Dodam jeszcze,że wypełnienia amalgamatowe w Szwajcarii i Danii stały się ostatnio bardzo modne,ze względu na ich właśnie dużą wytrzymałość i rosnącą świadomość wśród pacjentów. Wypełnienie amalgamatowe jest bardzo odporne na nacisk (dlatego wypełnianie nim zębów trzonowych jest wskazane) a odpowiednio wypolerowane i pielęgnowane powinno służyć pacjentowi przez lata. I do tego jest u nas refundowane.

 

Leczenie dzieci jest refundowane do ukończenia 18-tego roku życia (ale leczenie ortodontyczne tylko do 12-tego roku życia). Fundusz dosyć dobrze wspiera zabiegi profilaktyczne,czyli chroniące przed próchnicą. Do ukończenia 7-go roku życia refundowane jest lakowanie zębów stałych (tylko szóstek stałych),które polega najczęściej na bezinwazyjnym wypełnieniu bruzd zęba trzonowego lakiem,co skutkuje poprawą oczyszczania zęba z osadów i jedzenia. Dziwne jest to,że procedura ta jest refundowana tak krótko – co prawda autorzy książek podają,że szóstki stałe wyrzynają się w szóstym roku życia,niemniej jednak nie u wszystkich dzieci,zęby te zdążą się całkowicie wyłonić z dziąsła (lub jeszcze w ogóle nie zdążą z dziąsła wyjść). Zabiegi fluoryzacji (tzw.lakierowanie zębów) są refundowane dla zębów stałych raz w roku a wcieranie fluoru w zęby można wykonać kilka razy w roku. Leczenie zębów mlecznych jest chyba niedowartościowane, biorąc pod uwagę, ile energii i pracy musi włożyć w taki zabieg lekarz-dentysta. Wypełnieniami z wyboru w zębach mlecznych są glassjonomery (wypełnienia chemoutwardzalne) – wypełnienia które (wbrew pozorom) świetnie trzymają się w zębach, jeśli ubytek w zębie mlecznym nie jest bardzo mały i jeśli wypełnienie udało się założyć w całkowitej suchości (a często się to nie udaje ze względu na postawę dziecka i rodzica w gabinecie). Dodatkową zaletą tych wypełnień jest samoistne uwalnianie fluoru,który jak wiemy wzmacnia ząb. Wadą tych wypełnień jest większa ścieralność,ale w przypadku zębów, które mają pozostać w buzi maksymalnie tylko 5-6 lat,jest to akceptowalna wada.

 

Podsumowując,nie taki straszny NFZ jak go malują,lepiej leczyć zęby i wypełniać amalgamatem czy Evicrolem,po to,żeby nie trzeba ich było leczyć kanałowo czy wyrywać, niż nie robić nic i czekać,aż sprawa sama się rozwiąże. Bo może się zdarzyć,że sytuacja finansowa pacjenta poprawi się i wtedy chciałby on wymienić wypełnienia amalgamatowe na światłoutwardzalne ale zębów już brak. Pozostaje protetyka i implantoprotetyka.

 

lek.dent

Tomasz Zdziarski

 

Powietrzny Kowal

 

uwazaj uwazaj, bo kiedy miałam nika etna :yeah:

 

-- 02 wrz 2013, 23:01 --

 

ps. to moge cie bezpiecznie gdziekolwiek zabierac, - o elektrowni zapamietałam :P

wszak iskry wszedzie mogą leciec :oops::oops::oops::oops: juz ciii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://zaszczyk.pl/

 

ciekawa strona blog prowadzomy przez lekarza stomatologa, przypadkiem okazało sie ze z łodzi, uff - warto :great:

 

-- 02 wrz 2013, 23:48 --

 

u stomatologa bylam niezbyt dawno, niestety tylko na ektracji, ....leki spowodowaly psucie zebow a operacja oka blokowala ich leczenie i tak oto bol zeba towarzyszy mi czesto... :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej, mam pytanie, trochę apropo zębów a trochę odnośnie uzależnień. Jestem palaczką i chcę ograniczyć fajki - żółte zęby, nieciekawa cera i śmierdzące włosy skłonily mnie do tego, by zmienić nawyki. Nie uda mi się od razu rzucić palenia, ale myślę nad e-papierosem, bo na stronie producenta napisane jest, że pomaga i nie wytwarza dymu. Czy pomaga również na cerę i zęby? Ma ktoś doświadczenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×