Skocz do zawartości
Nerwica.com

SSRI a NEUROLEPTYK


MenCar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam takie pytanie a mianowicie jeżeli lek z grupy SSRI mam na mysli Prozac działa przeciwdepresyjnie a neuroleptyk dokładnie chodzi mi SOLIAN który oprócz działania antypychotycznego wykazuje także działanie przeciwdepresyjne, podobno silniejsze niż Prozac to czy można taką osobę leczącą się na zaburzenia osobowości typu Borderline leczyć Solianem zamiast Prozakiem? Ogólnie rzecz biorąc chodzi mi o to czy konieczne jest podniesienie serotoniny w organiżmie chorego (który ma jej w sobie znacząco mniej, Borderline) czy wystarczy leczenie wyżej wymienionym neuroleptykiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Solian to amisulpiryd, który działa na receptory dopaminowe, takie combo w połączeniu z prozakiem da dobre efekty, ale dopiero jak fluoksetyna zacznie działać. Radzę zmienić fluksetynę na Sertralinę. Obydwa są lekami pierwszego rzutu (sertralina i fluksetyna, czyli prozak), ale sertralina daje lepszą poprawę samopoczucia. Minusem jest, że przy aptecznych stymulantach (Solian) ich działanie dopaminergiczne( bo to dopamina jest tzw. hormonem szczęścia, nie serotonina) zanika po pewnym czasie, ze względu na pojawiające się zjawisko tolerancji, co równa się zwiększaniu dawek, by pacjent czuł się tak samo dobrze, jak przy dawce startowej, dodatkowo Solian, czyli amisulpiryd działa doraźnie, czyli od razu, już od pierwszego zażycia. Sam amisulpiryd nie da ukojenia, dlatego daje się go głównie jako dodatek do SSRI, więc doradzał bym brać SSRI (fluo, ale radzę sertralinę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj lekarz tez mówi, ze neuroleptyki działają antydepresyjnie. Moim zdaniem działają, ale krotko- ok miesiąca. Potem można podnosić dawkę, jest jednak jedno ale: wysokie dawki są na ogol antypsychotyczne i z aktywizującego działania nici. Ja biorę cztery tygodnie, potem robię przerwę- od 3 do 6 miesięcy i znowu biorę. Dopaminergiczne suplementy tez przestają działać po jakimś czasie.Tak to już niestety jest :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

neuropletyki nie sa antydepresantami. Podobna bzdura jest tez twierdzenie ze w niskich dawkach sa całkowice selektywne do autoreceptorów d2

 

Amisulpryd to wyjatek od reguly i jego udowodnione dzialanie przeciwdepresyjne nie ma nic wspolnego z receptorami dopaminy.

 

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2821721/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×