Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Łączenie różnych form psychoterapii

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie na temat eklektyzmu w psychoterapii? Czy Waszym zdaniem łączenie różnych podejść w psychoterapii jest czymś korzystnym dla pacjenta? Czy korzystanie "po trochu" z każdego nurtu, dostosowywanie elementów różnych psychoterapii w zależności od indywidualnego przypadku może być korzystniejsze dla pacjenta niż sztywne trzymanie się ram danego nurtu? Czy zapożyczanie różnych technik terapeutycznych i tworzenie kombinacji ma szansę powodzenia? Czy próba integracji nurtów nie jest zbyt skomplikowana? Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdecydowanie na tak. Każdy pacjent przecież jest inny, jeden ma zaburzenia osobowości, jeden zaburzenia odżywiania, a jeszcze inny schizofrenię. Nawet patrząc bardziej szczegółowo, nie ma dwóch takich samych osób chorujących przykładowo na anoreksję. Każdy z nas jest wypadkową różnych zdarzeń i emocji z przeszłości i każdy w inny sposób będzie reagował na tą samą "taktykę". Wg mnie labilność terapeuty to klucz do sukcesu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niosaca_radosc, ja również popieram elastyczność terapeuty pod względem dobierania metod z różnych nurtów. Niektórzy jednak twierdzą, że z takiego miksu nie wyniknie nic korzystnego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moja była terapeutka powiedziała, że przyszłością terapii jest właśnie integracja różnych podejść. Łączyła ona podejścia nastawione na osobę, poznawczo - behawioralne, egzystencjalne i ericksonowskie. Obecnie też uszczeszczam na eklektyczną terapię (egzystencjalną, Gestalt, psychodynamiczną i systemową). Nie będę ukrywał, że najbliżej mi do terapii humanistycznych, szczególnie egzystencjalizmu, na co wpływ miały między innymi świetne książki Yaloma. Niestety ten nurt terapeutyczny nie jest zbyt popularny, w każdym razie we Wrocławiu. Dość powiedzieć, że ma go niestety w terapii integratywnej (łączenie 7 głównych kierunków psychoterapeutych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×