Skocz do zawartości
Nerwica.com

Natręctwa?


Lena11067

Rekomendowane odpowiedzi

Więc od dłuższego czasu zastanawiam się czy nie mam nerwicy natręctw. Nie mam obsesji na punkcie mycia rąk. Ale wiele innych objawów, bynajmniej tak mi się wydaje. Po pierwsze chodząc liczę kroki do 4, nie zawsze ale często. Np. Jak są większe płyty chodnikowe to na jednej przechodzę 4 kroki, na drugiej to samo. Chodzę też tak po cieniach samochodów. Nie zamykam sama mieszkania ale np. kiedy ktoś się mnie pyta czy coś zamknęłam, to muszę sprawdzić bo nie pamiętam. Czasami po kilka razy upewniam się czy na pewno coś wzięłam lub czy czegoś nie zgubiłam. Głośność w telewizorze zawsze muszę mieć ustawioną na liczbę kończącą się na 0 lub 5. Mam też natręctwa na punkcie religijnym. W sensie że boję się że jestem opętana, że jak zamknę oczy to szatan mi coś zrobi, że zawrę z nim nie świadomie umowę ( wszystko przez gadanie babki na religii), nawet jak to piszę to napawa mnie niepokój. Kiedy czytam to czasem muszę przełknąć 5 razy ślinę. Kiedy pije to najczęściej piję 4 łyki lub 10. Kiedy oddycham i patrzę się na zwierzęta to zawsze muszę "wydychnąc" na nie, bo ja wezmę wdech patrząc na nie, ale nie wypuszczę powietrza to boję się że zabieram im zdrowie. Myślę że skończę już o moich zachowaniach, ale jeszcze trochę by się tego znalazło. Najgorsze są myśli. Wyobrażam sobie że robię coś moim zwierzętom albo wbijam sobie igłę w oko itp. nie wiem skąd biorą się te myśli, ale nie potrafię ich odgonić, potrafię tak przez kilka minut, tak samo mam z różnymi zdaniami. Czy to nerwica natręctw? A może po prostu jestem przewrażliwiona?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Objawy w sumie pasują na NN. Ja z tym opetaniem miewam to sami, w nocy szczególnie wydaje mi się, że jak leżę i nic nie robię ani nie mówie, to szatan może to odebrać jako chęć bycia opętaną:| A mam NN i to jeden z objawów;) Ale najlepiej wybierz się do psychiatry on określi co to i pokieruje Cię jak dalej iść i radzić sobie z tym;) Warto zacząć jak coś leczenie póki jest wcześnie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - nie każdy z ocd (czyli nn) ma bzika na punkcie mycia rąk. To zupełnie nie jest wyznacznik, Jedni sobie myją ręce inni sobie liczą, jeszcze inni boją się swoich myśli lub tego że są homo, ktoś inny znów wraca się po 10 razy do drzwi żeby sprawdzić czy drzwi są na pewno zamknięte...

Po drugie - 90 procent ludzi ma tego typu jazdy. TO czy odbiera się to jako chorobę czy nie, zależy od tego, czy takie zachowania przeszkadzają osobie lub jej otoczeniu.

Mam wrażenie, że skoro piszesz na tym forum to masz wrażenie że coś jest nie halo - i w takim przypadku rzeczywiście warto się zgłosić do specjalisty jak najszybciej - natręctwa mają taką tendencję, że się nagromadzają - więc im wcześniej się je nauczy rozpoznawać, tym większa szansa na ich opanowanie i nie pozwolenie sobie namnożenie nowych.

Specjaliści od nn to psychiatra lub psycholog poznawczo-behawioralny. Jako że psychiatrzy zazwyczaj nie bawią się w tłumaczenie pacjentowi jak działają jego objawy i jak się ich pozbywać (raczej stawiają na leki) warto z lekkimi objawami się zgłosić najpierw do psychologa poznawczo-behawioralnego lub do bardziej "gadatliwego" psychiatry, lub takiego który się orientuje w terapii poznawczo-behawioralnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×