Skocz do zawartości
Nerwica.com

Neuropsychologia, a psychologia kliniczna


aerialsky

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Nazywam się Wojciech, jestem studentem Biologii na UJ. W przyszłym roku akademickim przenoszę się na psychologię. Od pewnego czasu szukam odpowiedzi na pytanie czy jako absolwent neuropsychologii będę musiał robić dodatkową specjalizację z psychologii klinicznej (chcąc np. pracować w szpitalu, albo zdobyć certyfikat psychoterapeuty). Szukałem w Internecie, napisałem parę maili, dzwoniłem na uczelnie... Niestety nikt nie jest w stanie odpowiedzieć mi na to pytanie.

Jeżeli to może być pomocne w rozwiązaniu mojego problemu, przesyłam plan zajęć z mojego przyszłego kierunku: http://psychologia.ug.edu.pl/podstrony/studia/neurostatP.htm

Jestem także ciekawy, jak wyglądałaby procedura uzyskania certyfikatu psychoterapeuty (wydanego przez PT Psychiatryczne). Zgodznie z 3 punktem:

"3. W przypadku lekarzy i psychologów - są specjalistami w dowolnej dziedzinie medycyny lub posiadają specjalizację z psychologii klinicznej (minimum I stopnia). Lekarze i psychologowie, którzy nie zakończyli jeszcze specjalizacji, powinni przedstawić zaświadczenie o ukończeniu III roku programu specjalizacyjnego.

W przypadku formalnych przeszkód w rozpoczęciu lub zakończeniu specjalizacji (lekarze i psychologowie) lub braku możliwości specjalizowania się (inne zawody), kandydaci powinni wykazać się doświadczeniem klinicznym, wynikającym, z co najmniej 5 lat pracy (lub wolontariatu) w instytucji prowadzącej działalność kliniczną, w tym w zakresie psychoterapii."

Mówi się tylko o psychologach klinicznych. Czy jako neuropsycholog miałbym problemy z spełnieniem tego punktu?

Czekam na odpowiedź

 

-- 06 lut 2013, 09:59 --

 

Właśnie dostałem odpowiedź z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego:

 

Specjalność studiów nie jest tożsama ze specjalizacją, którą zdobywa się w ramach kształcenia podyplomowego.

Szkolenie w psychoterapii można zacząć po studiach, ale egzamin można zdać dopiero mając specjalizację.

 

Hmmm, takiej odpowiedzi się nie spodziewałem. Czyli nawet absolwent studiów o specjalności "psychologia kliniczna", żeby uzyskać certyfikat psychoterapeuty, będzie musiał rozpocząć specjalizację podyplomową z psychologii klinicznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×