Skocz do zawartości
Nerwica.com

Psychoza a psychopatia


Lord Cappuccino

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ wiele osób nie rozróżnia pojęć "psychoza" i "psychopatia"- postanowiłem napisać niniejszy poradnik.

 

Psychopata to osoba o zaburzonej strukturze osobowości zwanej osobowością dyssocjalną (dawniej: psychopatia). Inne nazwy tego zaburzenia to: osobowość nieprawidłowa, osobowość aspołeczna, osobowość antyspołeczna, osobowość asocjalna, osobowość antysocjalna, osobowość amoralna.

 

Psychopatę charakteryzuje:

 

- trwała niezdolność do związków uczuciowych z innymi ludźmi;

- bezosobowy stosunek do życia seksualnego (przedmiotowe traktowanie partnera);

- brak poczucia winy i wstydu;

- postawa nieodpowiedzialności i lekceważenia norm, reguł i zobowiązań społecznych;

- nieumiejętność odraczania satysfakcji (dążenie do natychmiastowego zaspokojenia popędów i potrzeb);

- utrwalone i nieadekwatne zachowania antyspołeczne;

- autodestrukcyjny wzorzec życia (np. po okresie dobrego przystosowania, a nawet sukcesów, niszczenie dotychczasowych osiągnięć z przyczyn dla otoczenia niezrozumiałych);

- nieumiejętność planowania odległych celów (koncentracja na teraźniejszości, znaczna aktywność dla osiągnięcia celu doraźnego);

- niezdolność przewidywania skutków własnego postępowania;

- niezdolność wysuwania wniosków z doświadczeń (tj. nieefektywność procesu uczenia się);

- nie dające się logicznie wyjaśnić przerywanie każdej podjętej konstruktywnej działalności, zmienność i nietrwałość dążeń;

- swoisty brak wglądu ("otępienie semantyczne"), głównie zdolności oceny samego siebie i zrozumienia zależności niepowodzeń od własnych cech charakterologicznych;

- w miarę sprawna ogólna inteligencja, formalnie nie zaburzona;

- nierozróżnianie granicy między rzeczywistością, a fikcją, prawdą, a kłamstwem (określane takimi terminami jak pseudologia, pseudologia phantastica, mitomania, zespół Delbrucka, kłamstwo patologiczne);

- brak lęku;

- nietypowa lub niezwykła reakcja na alkohol;

- częste szantażowanie otoczenia samobójstwem;

- tendencje do samouszkodzeń;

 

 

 

 

 

Psychoza to zaburzenie psychiczne definiowane w psychiatrii jako stan umysłu, w którym doznaje się silnych zakłóceń w percepcji (postrzeganiu) rzeczywistości. Osoby, które doznają stanu psychozy, doświadczają zaburzeń świadomości, spostrzegania, a ich sposób myślenia ulega zwykle całkowitej dezorganizacji. Osoba znajdująca się w stanie psychozy ma przekonanie o realności swoich przeżyć i wydaje się jej, że funkcjonuje normalnie. Istotą psychozy jest brak krytycyzmu wobec własnych, nieprawidłowych spostrzeżeń i osądów, przy czym należy tu rozróżnić psychozy z prawidłowo zachowaną świadomością, od psychoz z towarzyszącymi zaburzeniami świadomości.

 

Psychoza jest ogólnym terminem opisującym całą grupę ludzkich zachowań, które mogą mieć rozmaite przyczyny i dlatego nie jest traktowana jako osobna jednostka chorobowa. W mowie potocznej termin ten jest często nadużywany do określania wszelkich „nienormalnych” zachowań.

 

Przykładem psychozy jest schizofrenia paranoidalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychoza to coś co się leczy, psychopatii się raczej wyleczyć nie da.

Psychotycy kończą w szpitalach, psychopaci kończą jako antyterroryści.

 

Zauważyłem, że Stanisław Lem w książce "Szpital przemienienia" napisał,

że "chór psychotyków i psychopatów zaśpiewał" coś tam ordynatorowi.

Lem mimo IQ 180 potrafił pisać totalne brednie, jak widać.

 

Nie miesza się psychotyków z psychopatami,

to jak mieszać dzieci z tymi na p... co to kochają dzieci.

*jakkolwiek gdybym się mylił dla wielu byłaby to nadzieja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nomorewords43, fascynujące pierdoły, ale do rzeczy...

 

Dark Passenger, dla osoby o wyższym stopniu wtajemniczenia niż laik, te różnice są nader oczywiste. Właściwie to samo porównanie ich to jakiś absurd. Tymczasem dla wiki sprawa nie jest już tak klarowna, bo przeczytać tam można:

 

"Różnicowanie psychozy i psychopatii

Psychoza jest też często mylona z psychopatią, która jest stanem permanentnego zaburzenia osobowości związanego zwykle z utratą poczucia norm moralnych i aktami niezrozumiałego dla innych okrucieństwa.

 

Psychopata doznaje zakłóceń w percepcji rzeczywistości, ale jednocześnie zachowuje częściową zdolność do racjonalnego myślenia umożliwiającego mu efektywne działanie. Osoby w stanie psychozy bywają czasem agresywne, ale nigdy nie są świadomie okrutne, gdyż zwykle nie są one w stanie podejmować jakichkolwiek przemyślanych działań na skutek niemożności racjonalnego myślenia."

 

Nie jest to jedyne źródło, w którym zetknąłem się z takim porównaniem. Szczególnie zastanawia mnie fragment dotyczący zakłóceń w percepcji socjopaty. Masz podejrzenia co autor miał na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychopaci to większość ludzi chodzących po ulicy, a szczególnie pracujących na stanowiskach "dyrektorów"!

O jakich Ty ulicach rozprawiasz :shock::roll:

krejzihehe, poważnie ?

Nie. Natomiast rzeczywiście kiedyś ukazał się artykuł, w którym powoływano się na psychiatrę twierdzącego (opierał się na swoich badaniach), że 1/25 tzw. liderów biznesu spełnia kryteria psychopatów. Szacuje się, że 2-3% każdego społeczeństwa przejawia podobne anomalie, więc nie jest to jakiś duży rozrzut w stosunku do tej grupy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam książkę, którą napisał znany psycholog David Buss, badacz zjawisko psychopatii " Psychopaci są wśród nas". Zarazem pragnę zwrócić uwagę, że psychoza nie jest zaburzeniem osobowości a chorobą, więc nie należy się posługiwać określeniami psychotyk, schizofrenik.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Psychoza to coś co się leczy, psychopatii się raczej wyleczyć nie da.

Psychotycy kończą w szpitalach, psychopaci kończą jako antyterroryści.

 

Antyterroryści? Chyba terroryści? Seryjni mordercy itd...

Nie chciałabym, by chronili mnie antyterroryści, którzy są psychopatami;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a każdym drzemie psychopata?

może ciężko jest określić pewne granice...

jak z faszyzmem... czy czlowiek autorytarny , krytyczny, sabotujący jest faszystą? czy każdy człowiek obojątny jest psychopatą? jak dla mnie nie nie nie i jeszcze raz nie...

Nie chodzi o to że nawet jesli zachowam sie jak pscyhopatka albo czuje sie wypruta z sumienia etc to jeszcze nie jestem psychopatką wlasnie ze wzgledu na tą swiadomosc... ?

 

Sory dla mnie to jest ciężki temat, nie lubie trochę babrania się w psychologicznej terminologii bo zawsze mam wrażenie że ta nauka opiera sie na jakims systemie wyrażen a poniewaz granice tych wyrazen są plynne to tak na prawde cała ta gadanina jest o niczym... ale z drugiej strony nie moge sie do konca zgodzic ze w kazdym jest psychopata spiący... w kazdym jest potencjal agresora, sprawcy bólu etc ( eksperymenty dawno zostały na ten temat wykonane )..ale to jeszcze nie jest psychopatoa. Granice... gdzie są? potrzebny tu jakis naukowiec specjalista

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

psychopata nie pyta czy jest psychopatą, nie ma takich refleksji, zawsze to otoczenie ma problem. Oto wg mnie wzorcowy przykład rodzimego psychopaty ( no bo Icemana to pewnie wszyscy znają)

http://www.youtube.com/watch?v=IUYbaCpZGdQ

 

macie jakies inne filmiki z psychopatami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wymądrzać, ale uważam, że psychopatą może z dnia na dzień się stać... każdy z Nas, a psychoza to choróbsko narastające latami, zanim się da to zdefiniować. :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×