Skocz do zawartości
Nerwica.com

podział nerwic


cukierniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Hej cukierniczka,

tak to możliwe. Nerwica natręctw podszyta właśnie lękiem, niekiedy wręcz panicznym.

Masz u siebie takie objawy?

 

Mam dokładnie to. Ale ten lęk paniczny spowodowany natręctwami, to chyba wszystko wchodzi pod nerwicę natręctw, jak się dobrze pozna jej mechanizmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lęk też może być formą natręctwa. Na przykładzie mojej dziewczyny - w nerwicy lękowej, lęk jest uogólniony i wolnopłynący, natomiast jest też nieustanny i czasami nawet narastający. Jej mechanizm obronny kazał szukać przyczyny, szukać dotąd aż znajdzie stąd dwojako stał się natręctwem, po pierwsze sam w sobie nękał ją niemal cały czas, po drugie wreszcie zmusił ją do natrętnego poszukiwania przyczyny lęku, co jak wiadomo w nerwicy lękowej jest absurdalne, ponieważ lęk jest tym "tygrysem", którego stworzyła wyobraźnia. To oczywiście działa także w drugą stronę - wszelkie natręctwa są właśnie podszyte lękami - nerwicowcy zmuszeni są do wykonywania rytuału by ulec złudnemu poczuciu ulgi i pokonania natręctwa. Po prostu trzeba dopełnić rytuału, ponieważ chorobliwe uczucie zmusza do uwierzenia, że niewykonanie tegoż rytuału prowadzić będzie do jakiejś nieokreślonej "katastrofy". Jest to oczywiście forma ucieczki od lęku do rytuału (natręctwa). Uczucie lęku w takim przypadku jest tak silne, a przede wszystkim lęk przed lękiem właśnie, że ucieczka staje się koniecznością wręcz, choćby i kosztem bliskich osób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale moim lękom nie towarzyszą żadne objawy somatyczne jak przy nerwicy lękowej. To jest taka panika, ale bez braku możliwości złapania

tchu jakbym się miała zaraz udusić albo bez szybszego bicia serca. Hmm może raz mi się tak zdarzyło w kościele kiedy było dużo ludzi. Wtedy naprawdę czułam jakbym miała za chwilę stracić przytomność i umrzeć ;), przeważnie jednak męczą mnie różne natręctwa, czasem tak "idiotyczne", że wstydziłam się o tym powiedzieć lekarzowi. Czasem mam tak, że widzę jakieś "potencjalne zagrożenie" np. jakiś ostry przedmiot i jeśli ktoś akurat jest obok mnie to czasem narzucają mi się myśli " co by było gdyby ta osoba się zraniła". Ja nie prowokuje tych myśli one same mi się narzucają...boję się czasem, że jak komuś powiem to pomyśli, że jestem sadystką i to ja myślę o tym, żeby komuś zrobić krzywdę a przecież wcale tak nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Antoni Kępiński dzieli nerwice na:

 

Nerwica neurasteniczna – poczucie zmęczenia nieadekwatne do sytuacji, spowolnienie procesów poznawczych

Nerwica hiposteniczna - ogólne osłabienie bez podłoża organicznego

Nerwica hipersteniczna - rozdrażnienie, objawy somatyczne: bóle głowy (tzw. kask), derealizacja, lękliwość, hipersomnia

Nerwica hipochondryczna – zgeneralizowane poczucie choroby, skupienie uwagi na doznaniach, błedne koło oparte na nieustannej interpretacji i transformacji objawów

Nerwica histeryczna – przeniesienie lęku na sferę somatyczną – intensywność, ekspansja objawów, teatralność (zob. osobowość histrioniczna)

Nerwica depresyjna – smutek, apatia, zahamowanie psychoruchowe

Nerwica anankastyczna – wyobrażenie i rytuały redukujące lęk, zespół natręctw i kompulsyjnych zachowań

Nerwica lękowa - fobia

 

 

We współczesnej międzynarodowej klasyfikacji chorób ICD-10 pojęcie "nerwicy" zastąpiono terminem "zaburzenia lękowe" i przynależą one do kategorii- "Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną", wśród których wyróżnia się podkategorie:

 

- zaburzenia lękowe, w tym w postaci fobii

- zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (dawniej nerwica natręctw)

- reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne

- zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)

- zaburzenia występujące pod postacią somatyczną

 

Jeśli zaburzenia nerwicowe są niesprecyzowane albo mieszają się objawy kilku z nich to diagnozuje się np:

 

 

F41 Inne zaburzenia lękowe

F41.3 Inne mieszane zaburzenia lękowe

F41.8 Inne określone zaburzenia lękowe

F41.9 Zaburzenia lękowe, nie określone

F48 Inne zaburzenia nerwicowe

F48.8 Inne określone zaburzenia nerwicowe

F48.9 Zaburzenia nerwicowe, nie określone

 

Można też dostać kilka diagnoz, np.:

 

F42 Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (nerwica natręctw) + współistniejące F41.2 Zaburzenia depresyjno-lękowe mieszane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

boję się czasem, że jak komuś powiem to pomyśli, że jestem sadystką i to ja myślę o tym, żeby komuś zrobić krzywdę a przecież wcale tak nie jest.
Heh, popatrz tu to powiedziałaś i raczej nikt nie pomyślał o Tobie jako sadystce. Można powiedzieć, że jesteś wśród "swoich" :P

Zajrzyj tu np natr-ctwa-my-li-t3909.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×