Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jaka terapia? Czy tylko poznawczo-behawioralna?


desdemona89

Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem nowa, szukałam wątku na ten temat ale nie znalazłam. Jeżeli jest i przeoczyłam grzecznie proszę o przeniesienie;)

Więc zacznę od tego, że kilka miesięcy temu zauważyłam u siebie oznaki NN. Od miesiąca biorę leki, małe dawki (30 mg paroksetyny). Psychiatra poleciła mi terapię u psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego. Niestety wydzwoniłam i wszystko albo prywatnie, albo na NFZ termin wolny za 2 lata:D Stąd moje pytanie, czy może ktoś z Was leczył OCD u psychologa analitycznego??Jakie były skutki? Może polecacie jaką inną formę terapii?? Czy terapia ma sens?? W czym pomoże szukanie przyczyny moich lęków??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam NN i właśnie jestem na terapii psychodynamicznej i bardzo sobie chwalę. Dużo zależy od terapeuty.

Wcześniej też byłam na terapii ale nie wiem nawet jaka to było bo nikt nic nie mówił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej wiedzy: terapia poznawczo-behawioralna jest jedyną terapią o potwierdzonej wysokiej skuteczności w przypadku ocd.

Z doświadczenia: poznanie przyczyn tego co się z tobą dzieje na nic się nie zda. Spędziłam rok na zastanawianiu się nad tym i szukaniu odpowiedzi i wciąż się pogarszało. Dlatego będę powatarzać to w kółko - być może ktoś się ustrzeże przed zmarnowaniem sobie jakiegoś czasu z życia - tak ja ja to zrobiłam. Psychobabranie się we własnych emocjach nie pomoże wam w OCD. Na 100%.

Ogólnie chorowanie na OCD jest okropne - przez co pojawiają się też inne problemy, które można rozwiązywać na różne sposoby, różnymi podejściami terapeutycznymi. Ale żeby się pozbyć OCD trzeba konkretnej terapii skierowanej właśnie na to.

Kiedy ja szukałam dla siebie terapeuty też liczyłam na to, że każdy psycholog się będzie potrafił tym zająć - ale po kilku rozmowach zauważyłam, że większości się tylko wydaje - a tak naprawdę poruszają się po nieznanym terenie.

Cóż, z dostępem do terapii poznawczo-behawioralnej jest naprawdę problem (albo kwestia kasy, albo za daleko). Ale... przy odrobinie samozaparcia i oczytaniu się można sobie robić ją samemu, lub z pomocą kogoś bliskiego :) Ja tak robiłam z bardzo dobrym skutkiem.

Desdemona89 - napisz jeśli chcesz mogę Ci mniej-więcej przedstawić ćwiczenia które się sprawdziły u mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłam na trzech spotkaniach terapii poznawczo-behawioralnej, a czuję, że więcej mi dały aniżeli WIELE LAT babrania się w terapii analitycznej/ psychodynamicznej, w którą, szczerze mówiąc, nie wierzę, jeśli chodzi o OCD.

 

OCD ma zbyt silne objawy, żeby szukać ich przyczyn. Poza tym, co to da, że poznam przyczynę objawu, który zdążył mnie już do tego czasu rozwalić na łopatki???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim. Właśnie zrezygnowałam z psychologa analitycznego i znalazłam psychologa klinicznego po kursie terapii poznawczej. Mam nadzieję, że będę mogła się podzielić z Wami tutaj swoimi spostrzeżeniami i postępami;) Lovely, ja mam od Ciebie moja droga te ćwieczenia o OCD i fakt stosować chciałam, ale brak mi samozaparcia. Boję się robić większości z nich i wtedy wszystko pada.

Za 2 tygodnie mam pierwszą terapię więc opowiem jak było i jakie różnice między analitycznym zauważyłam;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc tych, którzy korzystali lub korzystają z terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym. Czy ktoś może wskazać SPRAWDZONY, GODNY POLECENIA ośrodek, poradnię lub konkretnego psychoterapeutę na terenie WARSZAWY. Sprawa dotyczy nerwicy natręctw.

 

P.S. Jak wygląda w praktyce terapia na ul. Dolnej 42 (tu ponoć przyjmuje Pan Ludwik Bryła)?

Czy wiecie coś o terapii poznawczo-behawioralnej dla ludzi z NN proponowanej w CBT ul. Marszałkowska 8/11?

Jakie macie doświadczenia, warto?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mielem mniesza nerwice ale nie NN, to chodziłem na piękną CTPB o o dziwo mi pomoglo chociaż terapeutka była bardzo mloda i myslalem, że jest za mało doświadczona, w sumie czułem się na tyle dobrze ze z tej terapii zrezygnowałem, bo twierdziłem ze nic mi nie daje. Poźniej chodziłem do kogos innego, ale

miałem już bardziej skomplkowana sytuacje. Może taka terapia jest skuteczna na NN? Z kolei ja mam takie mocne napięcia, spięcie bez lęku i napadow paniki.

Nie wiadomo jak się tego pozbyć. Wszyscy maja takie typowe objawy lęk, napady paniki, deralkę. Nie mam tego tylko te męczące napięcie ktore jest caly czas.

Raz mniejsze raz wieksze. Może ktoś to przerabiał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile trwa terapia poznawczo - behawioralna? Jak schematycznie wygląda jej przebieg w leczeniu NN? Czy w przypadku NN jej skuteczność jest potwierdzona w odniesieniu do obsesji, kompulsji czy tego i tego?

 

 

http://www.rcpsych.ac.uk/healthadvice/translations/polish/nerwicanatr%C4%99ctwzesp%C3%B3%C5%82obses.aspx

 

http://www.rcpsych.ac.uk/healthadvice/translations/polish/terapiapoznawczo-behawioralna.aspx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłam na trzech spotkaniach terapii poznawczo-behawioralnej, a czuję, że więcej mi dały aniżeli WIELE LAT babrania się w terapii analitycznej/ psychodynamicznej, w którą, szczerze mówiąc, nie wierzę, jeśli chodzi o OCD.

 

OCD ma zbyt silne objawy, żeby szukać ich przyczyn. Poza tym, co to da, że poznam przyczynę objawu, który zdążył mnie już do tego czasu rozwalić na łopatki???

Mogłabyś napisać troszkę więcej o różnicy pomiędzy psychodynamiczną a poznawczo-behawioralną? Tak z własnego doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coccinella, psychodynamiczna polega na babraniu się w wydarzeniach z dzieciństwa zaś beh-poz. przekształcaniu tym, co tu i teraz, potrafi ponoć zmienić osobowość tworząc nowe szlaki nerwowe w mózgu, co jest udowodnione naukowo. I prawdopodobnie jest dużo bardziej skuteczna także w innych zaburzeniach psychicznych i ZO niż pozostałe.

 

Nie pisze jednak ze swojego doświadczenia, gdyż na żadnej nie byłam :P opieram sie tylko na tym, co czytałam na ich temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coccinella, psychodynamiczna polega na babraniu się w wydarzeniach z dzieciństwa zaś beh-poz. przekształcaniu tym, co tu i teraz, potrafi ponoć zmienić osobowość tworząc nowe szlaki nerwowe w mózgu, co jest udowodnione naukowo. I prawdopodobnie jest dużo bardziej skuteczna także w innych zaburzeniach psychicznych i ZO niż pozostałe.

 

Nie pisze jednak ze swojego doświadczenia, gdyż na żadnej nie byłam :P opieram sie tylko na tym, co czytałam na ich temat.

wiem na czym teoretycznie polega różnica między obiema terapiami, chciałam tylko poznać opinię osoby, która ma doświadczenie i porównanie obu tych metod :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest okres trwania terapii psychodynamicznej (tzn. ile powinna trwać albo po jakim czasie powinno być widać poprawę)? Ja uczęszczam już ok 10 miesięcy i w sumie wiele zmian na lepsze nie widzę...Większość zmian, jak już, wypracowałem samodzielnie w oparciu o książki, publikacje, artykuły, skupiające się jednak bardziej na terapii poz - beh...Dlatego zaczynam wątpić w sensowność mojej terapii...Choć czytałem też, że terapia może trwać nawet kilka lat...Jak to widzicie? Od ok. 2 tyg. biorę także leki (Citabax) początkowo na myśli pomógł praktycznie po 1 tabletce, teraz jest trochę gorzej (ale wiem, że te leki tak mają, że najpierw jest ok, potem spadek i potem znowu poprawa), jednak lęk dalej występuje...(może powinienem poprosić o coś na lęk? Lekarz doraźnie przepisał mi Sympramol, ale...po nim jest jeszcze gorzej...hm...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×