Skocz do zawartości
Nerwica.com

Osobowość niedojrzała


Lord Cappuccino

Rekomendowane odpowiedzi

Ja się pytam, kto w dzisiejszym świecie jest dojrzały i potafić żyć na prawdę? Sadzę, że jednak niewiele osób...

Jak włączę tv wiadomości, głupi serial, głupi program o śpiewaniu,głupi program"fabularno-dokumentalny" pełen kiczu skrajnych emocji i żałosny narrator, który buduje napięcie

powtarzając za aktorami

coś w tym jest :lol::bezradny::silence:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osoba niedojrzała:

 

-Ma tendencję do silnej, nieadekwatnej krytyki siebie. Nie chodzi tu o żal za grzechy czy twórczą krytykę, tylko o stan ciągłego poczucia winy i niezadowolenia z siebie.

-Jest przeczulona na krytykę. Łatwo czuje się atakowana i raniona, nosi w sobie poczucie żalu wobec tych, którzy jej nie cenią. Zrzuca winę na otoczenie i często dopatruje się ataku.

-Jest wciąż niezdecydowana, cierpi na przesadny lęk przed popełnieniem pomyłki. Niewiele decyzji w życiu jest nieodwracalnych, większość można skorygować, nawet jeśli popełni się błąd. Nie da się wszystkiego przewidzieć, ale do podjęcia decyzji wystarczy, jeśli zna się informacje potrzebne w danym momencie. Tymczasem osoba niedojrzała nie uczy się, jakie aspekty trzeba uwzględniać, by podejmować dobre decyzje. Ta postawa wynika z reguły z tego, że w dzieciństwie rodzice takiej osoby sami decydowali o wszystkim i ona nie miała okazji do uczenia się, jak podejmować decyzje.

-Ma ogromne pragnienie podobania się innym, akceptacji otoczenia, często jest gotowa zrobić wszystko, żeby się przypodobać. Nie potrafi powiedzieć „nie” z lęku przed odrzuceniem lub krytyką. W kontakcie z drugą osobą zaciera wszystkie istotne aspekty swojej osobowości, bo nie wie, czego ta osoba oczekuje.

-Jest perfekcjonistą; chce wszystko wykonać bezbłędnie i wymaga tego także od innych, usiłuje to nerwowo wymóc, przynosząc wiele utrapień i sobie, i innym. Charakteryzuje się przesadną krytyką i brakiem taktu.

-Ma niezdrowe poczucie winy; oskarża się, potępia, przesadza w widzeniu swoich braków, nigdy nie dochodzi do przebaczenia sobie. Wciąż sądzi siebie i innych ludzi. Ma tendencję do podziału rzeczy na dobre i złe, nie widzi neutralnych.

-Ma skłonność do depresji; widzi życie, ludzi i zadania jako szare, bez szans; przeżywa w taki sposób siebie samą, swoją przeszłość i przyszłość. Odczuwa niedowartościowanie i smutek.

-Ulega częstym zmianom nastroju. Pod wpływem przypadkowych i drobnych czynników łatwo przechodzi od słodyczy do goryczy, od radości do smutku. Brakuje jej równowagi emocjonalnej, spokoju. Ciągłe burze emocjonalne i zmienne nastroje źle wpływają na zdrowie fizyczne i duchowe oraz paraliżują podejmowanie konsekwentnych działań (dzisiaj chcę zrobić wszystko, jutro nic mi się nie chce — wszystko zależy od nastroju). Człowiek, który się ciągle szarpie ze swoimi emocjami, nie odczuwa istnienia trwałych wartości, których może się trzymać, nie cieszy się życiem.

 

No dobra, w sumie zgadza się wszystko. Cholera, tylko co dalej? Dostałam na wypróbowanie Sulpiryd i tzw złotą radę abym spróbowała zmienić swoje zachowanie i zrobić coś dla siebie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się pytam, kto w dzisiejszym świecie jest dojrzały i potafić żyć na prawdę? Sadzę, że jednak niewiele osób...

co oznacza twoim zdaniem zyc na prawde i byc dojrzalym?

głupi program"fabularno-dokumentalny" pełen kiczu skrajnych emocji i żałosny narrator, który buduje napięcie

powtarzając za aktorami :

PRAWDZI LUDZIE PRAWDZIWE PROBLEMY :great:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem przez to powiedzieć że wiele zaburzeń na tle psychicznym może dawać symptomy osobowości niedojrzałej. Nie jest to problem dopóki samemu zainteresowanemu to nie przeszkadza, jest przecież wiele osób o których się mówi że są niedojrzali albo zachowują się jak dzieci a mają powiedzmy 40-stkę na karku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że niby rzekoma "osobowość niedojrzała" to coś, co występuje w karcie diagnostycznej? Skąd to wzięliście?

 

Jak na moje proste rozumowanie, większość, jeśli nie wszystkie zaburzenia osobowości mają swoje korzenie w stagnacji i "blokadzie" na pewnym poziomie rozwoju emocjonalnego, what's the point then?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to te "inne określone zaburzenia osobowości" to prostu zbiór cech,które występują w tych "określonych" zaburzeniach.

Zresztą.. Zaburzenia osobosości diagnozuje się zazwyczaj jak osoba jest pełnoletnia. Dziwne,że mi osobowość niedojrzałą wykryli w wieku 13 lat,a znajomemu narcystyczne zaburzenie osobowości w wieku 15 lat.

Poza tym,zarówno nieodjrzałość jak i narcyzm to chyba główne składniki większości zaburzeń osobowości (zwłaszcza tych typu B).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×