Skocz do zawartości
Nerwica.com

Osobowość niedojrzała


Lord Cappuccino

Rekomendowane odpowiedzi

Osoba niedojrzała:

 

-Ma tendencję do silnej, nieadekwatnej krytyki siebie. Nie chodzi tu o żal za grzechy czy twórczą krytykę, tylko o stan ciągłego poczucia winy i niezadowolenia z siebie.

-Jest przeczulona na krytykę. Łatwo czuje się atakowana i raniona, nosi w sobie poczucie żalu wobec tych, którzy jej nie cenią. Zrzuca winę na otoczenie i często dopatruje się ataku.

-Jest wciąż niezdecydowana, cierpi na przesadny lęk przed popełnieniem pomyłki. Niewiele decyzji w życiu jest nieodwracalnych, większość można skorygować, nawet jeśli popełni się błąd. Nie da się wszystkiego przewidzieć, ale do podjęcia decyzji wystarczy, jeśli zna się informacje potrzebne w danym momencie. Tymczasem osoba niedojrzała nie uczy się, jakie aspekty trzeba uwzględniać, by podejmować dobre decyzje. Ta postawa wynika z reguły z tego, że w dzieciństwie rodzice takiej osoby sami decydowali o wszystkim i ona nie miała okazji do uczenia się, jak podejmować decyzje.

-Ma ogromne pragnienie podobania się innym, akceptacji otoczenia, często jest gotowa zrobić wszystko, żeby się przypodobać. Nie potrafi powiedzieć „nie” z lęku przed odrzuceniem lub krytyką. W kontakcie z drugą osobą zaciera wszystkie istotne aspekty swojej osobowości, bo nie wie, czego ta osoba oczekuje.

-Jest perfekcjonistą; chce wszystko wykonać bezbłędnie i wymaga tego także od innych, usiłuje to nerwowo wymóc, przynosząc wiele utrapień i sobie, i innym. Charakteryzuje się przesadną krytyką i brakiem taktu.

-Ma niezdrowe poczucie winy; oskarża się, potępia, przesadza w widzeniu swoich braków, nigdy nie dochodzi do przebaczenia sobie. Wciąż sądzi siebie i innych ludzi. Ma tendencję do podziału rzeczy na dobre i złe, nie widzi neutralnych.

-Ma skłonność do depresji; widzi życie, ludzi i zadania jako szare, bez szans; przeżywa w taki sposób siebie samą, swoją przeszłość i przyszłość. Odczuwa niedowartościowanie i smutek.

-Ulega częstym zmianom nastroju. Pod wpływem przypadkowych i drobnych czynników łatwo przechodzi od słodyczy do goryczy, od radości do smutku. Brakuje jej równowagi emocjonalnej, spokoju. Ciągłe burze emocjonalne i zmienne nastroje źle wpływają na zdrowie fizyczne i duchowe oraz paraliżują podejmowanie konsekwentnych działań (dzisiaj chcę zrobić wszystko, jutro nic mi się nie chce — wszystko zależy od nastroju). Człowiek, który się ciągle szarpie ze swoimi emocjami, nie odczuwa istnienia trwałych wartości, których może się trzymać, nie cieszy się życiem.

Mam większość cech z tych wymienionych; ale i tak kilka lat temu miałem trochę mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój ex ma osobowość niedojrzałą - tak wnika z tego opisu, co by też pasowało do syndromu "piotrusia pana". Z drugiej strony niektóre elementy tej osobowości niedojrzałej pasują trochę do osobowości zależnej. Jednak odnoszę wrażenie, że poza lękiem, obawą przed decyzjami i poleganiem na opinii innych to osoby z os. zależną są jednak zrównoważone emocjonalnie i mimo pewnych braków mimo wszystko jednak dojrzalsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej jednostki diagnostycznej jak 'osobowość niedojrzała'. Każda zaburzona osobowość, czy to borderline czy narcystyczna czy paranoiczna, jest niedojrzała. Jeśli chodzi o większość cech tejże osobowości to najczęściej można je 'podpiąć' pod osobowość zależną lub schizotypową (tą drugą w niewielkim stopniu). Obecnie 'osobowość niedojrzała' jest często zastępowana pojęciem 'niepełnosprawność umysłowa', oczywiście najniższego stopnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej jednostki diagnostycznej jak 'osobowość niedojrzała'. Każda zaburzona osobowość, czy to borderline czy narcystyczna czy paranoiczna, jest niedojrzała. Jeśli chodzi o większość cech tejże osobowości to najczęściej można je 'podpiąć' pod osobowość zależną lub schizotypową (tą drugą w niewielkim stopniu). Obecnie 'osobowość niedojrzała' jest często zastępowana pojęciem 'niepełnosprawność umysłowa', oczywiście najniższego stopnia.

W ICD-10 istnieje osobowość niedojrzała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- infantylność przeżywania,

- brak dojrzałych sposobów adaptacji i zaspokajania potrzeb,

- brak integracji,

- dziecięce reakcje,

- brak samokontroli i odpowiedzialności za siebie,

- dążenie do natychmiastowego uzyskania przyjemności;

 

Wypisz wymaluj moj byly maz :mrgreen: i chybaq jednak spora liczba facetow tak ma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A tak. To bardzo przestarzały podział. W 2015 roku mają zrobić z tym porządek. Żaden ogarnięty psychiatra nie wystawi komukolwiek takiej diagnozy. Czytałem dosyć niedawno artykuł nt. owej osobowości i lekarze psychiatrzy już dawno skłonili się do nazywania tego lekkim upośledzeniem umysłowym. Oczywiście są tacy, którzy się z tym nie zgadzają, ale argumenty za są zbyt mocne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie psychoterapeutka też coś w tym stylu stwierdziła (to przedostatnio), ostatnio mówiła znowu o labilności emocjonalnej..., kiedyś mówiła o osobowości skrajnej... w sumie nie wiem, czy mi to wszystko przeszkadza i czy chcę to zmieniać, a jeśli tak, to jak? jak będzie przebiegała dalej moja psychoterapia? mamy pracować na symbolach...tyle się dowiedziałam - ktoś wie o co chodzi??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja prawdopodobnie również jestem niedojrzały, ponieważ niedawno obejrzałem pierwszy odcinek "Pszczółki Mai" i zamierzam obejrzeć kolejne, a poza tym mam zamiar przeczytać wszystkie księgi "Tytusa, Romka i A'Tomka" choć mam 32 lata na karku, a w dodatku jem cukierki przed obiadem :D A tak na poważnie to wszystkie wymienione kryteria diagnostyczne dostrzegam u siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie 'osobowość niedojrzała' jest często zastępowana pojęciem 'niepełnosprawność umysłowa', oczywiście najniższego stopnia.

Niesłusznie. Niepełnosprawność umysłowa jest synonimem upośledzenia intelektualnego a to oznacza, że jedynym jej kryterium jest uzyskanie w testach psychometrycznych wyniku 70>. Taka diagnoza wskazuje na odrębną jednostkę nozologiczną i chociaż zawsze będzie sprzężona z pewną niedojrzałością, już w drugą stronę to nie funkcjonuje. Teraz przychodzi mi na myśl postać NIEDOJRZAŁEGO psychopaty z "Red Dragon".

Ja mam zaburzenia schizotypowe i przy tym spełniam chyba wszystkie warunki osobowośći niedojrzałej.

W zaburzeniach osobowości częściej wyróżnia się dominujące cechy, ale nie jest powiedziane, że nie mogą się mieszać. Jestem mieszańcem!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- infantylność przeżywania,

- brak dojrzałych sposobów adaptacji i zaspokajania potrzeb,

- brak integracji,

- dziecięce reakcje,

- brak samokontroli i odpowiedzialności za siebie,

- dążenie do natychmiastowego uzyskania przyjemności;

 

czyli emocjonalne dziecko taka osoba jest :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×