Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Terapia psychoanalityczna

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo osób myli terapię psychoanalityczną z terapią psychodynamiczną.Nie jest to jednak to samo.Terapia psychodynamiczna wywodzi się z psychoanalizy.Jestem ciekawa,czy ktoś miał doświadczenie z terapią psychoanalityczną i czy Mu pomogła?Jeśli tak,to jakie wrażenia?Co o niej myślicie?

Krótka informacja na temat terapii psychoanalitycznej:

Psychoterapia psychoanalityczna stawia sobie za cel uzyskanie głębokich i trwałych zmian strukturalnych osobowości. Zahamowany proces dojrzewania i integracji osobowości zostaje, dzięki tej metodzie, podjęty na nowo. Poprzez interpretację snów, lęków, mechanizmów obronnych i przeniesienia, metoda psychoanalityczna dotyka i skupia się na manifestacjach nieświadomych poziomów umysłu.(...) psychoterapia analityczna jest wskazywana dla pacjentów, których objawy wydają się być funkcją ich trudności osobowościowych lub nieświadomych konfliktów. Może to być widoczne w formie powtarzających się wzorów dysfunkcji, jak np. osobistych związkach pacjentów w życiu prywatnym, relacji z lekarzem, reakcji na chorobę i leczenie. Choroby psychosomatyczne, hipochondria, nerwice i zaburzenia osobowości również wymagają psychoanalizy lub psychoterapii psychoanalitycznej.Wielu pacjentów chce raczej rozumienia siebie i tego, co leży u źródła ich objawów, niż tylko prostego ich złagodzenia. Tacy pacjenci powinni być kierowani do psychoterapii psychoanalitycznej.(...)Psychoterapia psychoanalityczna często jest krytykowana za długi czas leczenia. Każdy odpowiedzialny lekarz poważnie kwestionowałby użyteczność terapii trwającej całe życie, jednak terapie analityczne trwające kilka lat nie należą do rzadkości, gdzie dwa do czterech lat jest przeciętnym okresem.

źródło:http://www.kspp.edu.pl/zrozumiec_psychoterapie_psychoanalityczna.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

jeszcze o takiej nie słyszałam, ale dobrze wiedzieć. Chodzę na psychodynamiczną

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rafka, owszem,istnieje.Tylko chyba trudno ją znaleźć w "czystej"formie...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No o psychoanalitycznej mój mi ostatnio wspomniał, jak powiedziałam, że fajnie być te 50 min z nim, pogadać, poczuć wsparcie, ale po 50 min, dalej tego nie mam.

I on wtedy o psychoanalizie, że to jest prawie codziennie, spotkania 4-5 razy w tygodniu, leżenie na kozetce ;), wprowadzanie w stan regresji (nie wiem czy dobrze zapamiętałam), ale... tu się zaczyna najlepsze (najgorsze) mało kogo na to stać. I to by było na tyle :) A czy pomaga? Pewnie komuś tak, komuś nie, jak wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zgadza się. Terapia psychoanalityczna jest częsta i długa. Jej twórcą był Freud. Pacjent leżał na kozetce, nie widział terapeuty ,a ten z potoku słów "wyciągał"ukryty sens, znaczenie...

Zastanawia mnie jak jej skuteczność oceniają pacjenci, którzy się z nią zetknęli? Ciekawi mnie, jakie były efekty terapii psychoanalitycznej, kiedy się pojawiły i czy w ogóle pacjenci odczuwają poprawę swojego stanu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Artemizja, Chodzi Ci w tym wątku o nurt zorientowany psychoanalitycznie czy o czystą psychoanalizę z użyciem kozetki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Artemizja, terapia psychoanalityczna i psychoanaliza to też nie to samo...psychoanaliza to dogłębne poznawanie siebie (rzeczywiście kozetka itd), terapia psychoanalityczna to ta sama baza, ale nieco inne cele i tzw. setting...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Ja zaczynam terapię analityczną. Nie ma żadnej kozetki, siedzimy z T na fotelach na przeciw siebie i rozmawiamy :smile:

Aha, i spotykamy się tylko raz w tygodniu :smile:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

zastanawiam się nad tą terapią, moje problemy to dystymia, nerwica natręctw, lęki, problemy z asertywnoscią.

czy ktoś miał styczność i mógłby się wypowiedzieć na ten temat, po jakim okresie zauważyć można poprawę, albo że w ogóle coś drgnęło, byłem na psychoterapiach takich gdzie były rozmowy typu "co u pana", "jak pan się wtedy czuł" itp. ale one nie odnosiły skutku. nie czułem nawet większych emocji podczas sesji.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

atic, a w jakich nurtach wcześniej miałeś terapię?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

ego, nie wiem nawet jakie to nurty były, po prostu psychoterapie ;)

a co o psychoanalitycznej myślisz? oczywiście mógłbym się jej podjąć tylko gdyby cena wyszła 50zł sesja raz w tygodniu albo raz na dwa tygodnie inaczej mnie nie stać.

rozważam jeszcze interpersonalną, ale to już inny temat.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

atic, jak osobiście do tego nurtu to sceptycznie podchodzę ( pomijając, że ja to mam sceptyczny stosunek w ogóle wobec psychoterapii ;) ) , chociaż im więcej czytam relacji na temat psychoterapii, to dochodzę wniosku, że bardziej do samego nurtu, ważne jest to, czy Ci osoba terapeuty spasuje. A co Ciebie akurat do tego nurtu przekonuje i czemu nie pójdziesz na NFZ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Psychoterapia psychoanalityczna stawia sobie za cel uzyskanie głębokich i trwałych zmian strukturalnych osobowości. Zahamowany proces dojrzewania i integracji osobowości zostaje, dzięki tej metodzie, podjęty na nowo. Poprzez interpretację snów, lęków, mechanizmów obronnych i przeniesienia, metoda psychoanalityczna dotyka i skupia się na manifestacjach nieświadomych poziomów umysłu.(...) psychoterapia analityczna jest wskazywana dla pacjentów, których objawy wydają się być funkcją ich trudności osobowościowych lub nieświadomych konfliktów. Może to być widoczne w formie powtarzających się wzorów dysfunkcji, jak np. osobistych związkach pacjentów w życiu prywatnym, relacji z lekarzem, reakcji na chorobę i leczenie.

ten cytat z pierwszego postu, tak sobie właśnie wyobrażam prawdziwą psychoterapię, ja mam wrażenie, że potrzebuje przebudowy, moje mechanizmy behawioralno-emocjonalne są skonfliktowane, nieefektywne itd.

to tak jak przy pozycji szachowej, może być rozwinięta efektywna - twoje figury są ustawione odpowiednio do sytuacji, są skoordynowane wzajemnie się wspierają, osłaniają, są mobilne, mają dużą kontrolę itp, albo pozycja jest nierozwinięta czy źle rozwinięta figury mają luki w obronie, są bezradne w ataku, blokują się wzajemnie itd.

powiedzmy, że osobowość to pozycja szachowa, moją należy przebudować gruntownie, poprzestawiać te wzorce behawioralno-emocjonalne, żeby były skoordynowane... nie widzę możliwości by psychoterapia polegająca na pitu pitu miała w tym pomóc ale jeśli ta tajemnicza metoda psychoanalityczna jest czymś więcej i w dodatku sesja by kosztowała 50zł no to może bym się nawet zdecydował.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam atic. Ja jestem w trakcie psychoterapii psychoanalitycznej. Przed rozpoczęciem jej miałem takie same myśli, jak Ty. I wydaje mi się, że jesteś gotowy na ten typ terapii, skoro zależy Ci nie tylko na ustąpieniu objawów (w psychoanalitycznej ważna jest motywacja, którą rozpoznaje psychoterapeuta na konsultacjach, czyli pierwszych spotkaniach - ja miałem 4 konsultacje). Ale ten typ terapii jest dość ciężki i wymagający dla pacjenta. Jest długotrwały - liczony w latach, a nie w miesiącach. Po latach mojej terapii na pewno mogę powiedzieć, że zmiana jest odczuwalna i trwała, ale jeszcze dużo przede mną. Niemniej jednak polecam ją.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi