Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Czy pedagog może pomóc?

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawiło się już sporo pytań o to,czy pedagog szkolny może w jakiś sposób pomóc uczniowi,który ma problem.Jestem ciekawa Waszego zdania w tej kwestii.Czy w ogóle pedagodzy w szkole spełniają prawidłowo swoją rolę?Co może zrobić pedagog,żeby pomóc i czy jest sens,żeby w razie problemów się do niego udać?Dlaczego bywa tak,że pedagodzy szkolni bronią sprawców przemocy,a dzieciaki,które są pokrzywdzone pozostawiają samym sobie?Czy pedagog szkolny ma obowiązek poinformować dyrektora szkoły i wychowawcę o sytuacji danego ucznia,nawet jeśli ten skończył już osiemnaście lat?U mnie było tak,że kiedy próbowałam skorzystać z pomocy pedagoga i opowiedziałam,co się dzieje,to wszystko wyszło poza gabinet,zostało powtórzone dyrekcji,rozniosło się po szkole i miałam z tego powodu bardzo przykre sytuacje.A dodam,że miałam już skończone osiemnaście lat...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
U mnie było tak,że kiedy próbowałam skorzystać z pomocy pedagoga i opowiedziałam,co się dzieje,to wszystko wyszło poza gabinet,zostało powtórzone dyrekcji,rozniosło się po szkole i miałam z tego powodu bardzo przykre sytuacje.

Częste zjawisko.

Ja miałam w liceum taką plotkarę pedagoga, że głowa mała.

Chodziła po klasach i rozpowiadała, kto po co przyszedł do niej.

Nawet moja przyjaciółka wybrała się do niej, powiedziała, jakie dręczą ją myśli, jakie ma problemy, ona chcąc ją pocieszyć wskazała na dziewuchę i mówi : "Patrz ta dziewczyna ma ten i ten problem..."

A wiem, bo szłam z nią do pedagog, wspierałam ją, nie weszłam do środka. Poza drzwiami pewnie jeszcze gorsza.

Ogólnie pedagodzy nie są przygotowani na takie "dramaty życiowe" jak nasze, to dla nich za trudne, nie radzą sobie ewidentnie.

Brak profesjonalizmu.

Pierwszy lepszy człowiek z dobrym sercem bardziej by Ci pomógł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja miałam w liceum taką plotkarę pedagoga, że głowa mała.

Chodziła po klasach i rozpowiadała, kto po co przyszedł do niej.

to jest niezgodne z etyką pedagoga, takie coś można zaskarżyć do sądów bo obowiązuje ich tajemnica zawodowa podobnie jak psychologów czy lekarzy.

Ale miałem kiedyś staż w poradni psychologiczno- pedagogicznej i niektórzy pedagodzy, psycholodzy zupełnie się do tego nie nadawali mentalnie a nawet intelektualnie, to mnie nie dziwi że później nie potrafią udzielić prawidłowej pomocy, przynajmniej cześć z nich bo na pewno wielu jest o.k.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja zazwyczaj nie rozmawiałem z pedagogiem szkolnym, bardzo rzadko się to zdarzało.

Ale miałem kiedyś staż w poradni psychologiczno- pedagogicznej i niektórzy pedagodzy, psycholodzy zupełnie się do tego nie nadawali mentalnie a nawet intelektualnie, to mnie nie dziwi że później nie potrafią udzielić prawidłowej pomocy, przynajmniej cześć z nich bo na pewno wielu jest o.k.

No ta poradnia, co ma pod opieką szkoły w moim mieście to chyba nawet łamała prawo, ale jak jest obecnie, to już nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uważam,że wszystkich do jednego worka nie można wrzucać i zdarzają się pedagodzy,którzy mają odpowiednie kwalifikacje i kompetencje,potrafią pomóc.Niemniej jednak uchybienia się zdarzają.I to niestety dość często.Zastanawiam się,z czego to może wynikać?Z braku predyspozycji do zawodu?Ze zbyt małej praktyki?Zbyt małego zaangażowania?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Pedagog może pomóc ale nie musi :|. Zależy jaki człowiek ..

Może pomóc rozmawiając, wesprzeć i chyba tylko doradzić ..

Pedagog nie ma obowiązku powiadamiania kogokolwiek prócz rodziców ucznia / uczennicy. Przynajmniej u mnie tak było ;].

Wiek tu przecież nie ma nic do gadania ..

Zbyt małe zaangażowanie i krótka praktyka .. Takie moje zdanie ..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Pedagog nie ma obowiązku powiadamiania kogokolwiek prócz rodziców ucznia / uczennicy. Przynajmniej u mnie tak było
No właśnie tego nie jestem pewna.Czy jak dziecko jest niepełnoletnie,to nie ma w obowiązku powiadomienia dyrekcji?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Lilith, nie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pedagog proszę- niedouczone, bezmyślne i często sądzą że wszystkie rozumy pozjadały

do chrzanu z takimi poradami psycholog szkolny często posiadają z psychologii tytuł mgr

choć lepiej by można porozmawiać o swoich problemach z kimś, kto ma tytuł przed nazwiskiem

mgr ale ma on tu inne znaczenie mgr-magazynier :lol::mrgreen:

Chodziłem do jakiejśtam psycholog co też pracowała w szkole

zamiast uznać, że choruję na depresję uznała to za moje lenistwo

pedagog chyba tylko po to jest, aby niektóre osoby miały stanowisko pracy.

I jeszcze podatnicy walą na ich pensje, a ich robota to pieprzenie o agresji w szkołach bardzo ogólne zresztą

i siedzenie w swoim gabinecie na tyłku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Pedagog proszę- niedouczone, bezmyślne i często sądzą że wszystkie rozumy pozjadały
Myślę,że we wszystkich zawodach można trafić na niekompetentne osoby.Aczkolwiek mam wrażenie,że pedagodzy często zostają oddelegowani do pracy,do której tak naprawdę nie zostali przeszkoleni,nie mają doświadczenia i nie potrafią sobie poradzić.Tak się składa,że niestety,ale studia nie uczą pracy pedagoga.Tam można zdobyć jedynie podstawy teoretyczne,a praca z dzieciakami,to już zupełnie inna bajka....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Myślę,że we wszystkich zawodach można trafić na niekompetentne osoby.Aczkolwiek mam wrażenie,że pedagodzy często zostają oddelegowani do pracy,do której tak naprawdę nie zostali przeszkoleni,nie mają doświadczenia i nie potrafią sobie poradzić.Tak się składa,że niestety,ale studia nie uczą pracy pedagoga.Tam można zdobyć jedynie podstawy teoretyczne,a praca z dzieciakami,to już zupełnie inna bajka....

"Jestem" pedagogiem- studia to tylko teoria i jak widac po mnie mozna je skonczyc samemu majac problemy..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

pannaMartka, oczywiście,że studia można skończyć,kiedy ma się problemy.Tylko tak jak zauważyłaś,studia dają teorię,ale żeby pracować w zawodzie,to jednak przydałoby się coś jeszcze.Tak na dobrą sprawę,człowiek idąc po studiach do pracy i tak musi się wszystkiego od nowa uczyć,ponieważ to,czego dowiedzial się na studiach,w zderzeniu z problemami dzieciaków,nie przydaje się na wiele...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

miauu, u nas w szkole średniej pedagog szkolna pełniła rolę właściwie psycholog szkolnej... szło się do niej z drobnymi choc smutkami czy radościami, chodzenie tam to był swego rodzaju zaszczyt a nie hańba...

chodziłam tam przez całe liceum -

w pierwszej klasie z powodu niedostosowania do nowych warunków... nie mogłam pojąc że istnieje coś takiego jak poczucie "my" w klasie, to ciepło, gdyż przez 8 lat podstawówki znałam przemoc (tu już nauczyciele zwracali mi uwagę że mam wiedzę ale nie umiem jej wyartykułowac, nauczyciel biologii mi to w twarz przy klasie powiedział), i miałam w związku z tą przemocą ciężkie nocki, źle spałam...

w drugiej klasie, ten krytyczny rok po próbie gwałtu... bywało na lekcjach że cofnęłam się gwałtownie gdy ktoś podszedł za blisko (2 nauczycieli zwróciło na to uwagę, ale pedagog na moją prośbę się nie wygadała dlaczego tak się dzieje, powiedziała tylko że ze mną pracuje)... miałam wtedy myśli samobójcze, siedziałam nawet z żyletką przy ręce gapiąc się tępo w okno a mój kochany braciszek (2 taka sytuacja już...) wstał, nie chciał spac, zajmował sobą... dostało mi się potem że 3 latek nie śpi, ale jak mama wróciła to zasnął od razu - o tej sytuacji pedagog też się dowiedziała... ile ja tam łez wypłakałam...

dzięki temu że miałam odwagę poprosic o pomoc moje wyniki w nauce nie uległy pogorszeniu, utrzymały się na stałym poziomie ok 4,2...

3, 4 klasa - to już przygotowanie do matury z przedmiotu psychologia i rozmowy o studiach, dorosłości (nie było zajęc fakultatywnych z tego przedmiotu, byłam w klasie pedagogiczno-psychologicznej)

niedawno odnowiłam z tą panią kontakt, napiszę czasami by wytuliła ode mnie swoje mruczące cudo...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trudno powiedzieć czy pedadog może pomóc. Raczej tylko w kwestii formalnej typu ,,ten się pobił z tym'' bądź ,,ten tu pali papierosy''. Nic po za tym

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dyfuzja, no myślę, że niekoniecznie. Czasami zdarzają się pedagodzy, którzy faktycznie pomagają. W świadomości społeczeństwa wykształcił się jednak pogląd, że zazwyczaj zamiast pomagać, jeszcze bardziej szkodzą. Hmmm...myślę, że w każdym zawodzie można trafić na takie osoby. Można równiez trafić na profesjonalistów, ktorzy pomogą. Tak samo jest w przypadku pedagogów- to loteria. Wszystkich jednak nie wrzucałabym do jednego worka...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Gdyby nie moja Pani Pedagog skonczyłabym pewnie jako dziecko ulicy, do dzis mamy kontakt, pomaga mi pomimo tego,ze juz nie chodze do szkoły od dawna... takze w moim przypadku pozytywnie, aczkolwiek chodziłam do wielu szkol i pamietam,ze jedna z nich okazała sie byc kompletna baba-jaga... :pirate:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi