Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Parafilie

Rekomendowane odpowiedzi

Czym są parafilie?Patologią,zaburzeniem czy może odmiennością,wobec której przyjmowana jest postawa braku tolerancji?Przyjrzyjmy się temu bliżej.Z definicji:

 

"Parafilie są zaburzeniami seksualnych preferencji. Dawniej nosiły nazwę „perwersji” oraz „seksualnego zboczenia”. Są to dewiacje na tle seksualnym, gdzie pojawienie się podniecenia seksualnego związane jest ściśle ze spostrzeżeniem konkretnych osób, przedmiotów, sytuacji lub rytuałów."

 

W DSM-IV wyróżniono osiem parafilii specyficznych:

1.Fetyszyzm.

2.Fetyszyzm transwestycyjny.

3.Oglądactwo.

4.Ekshibicjonizm.

5.Sadyzm seksualny.

6.Masochizm seksualny.

7.Pedofilia.

8.Froteryzm(ocieractwo,czyli ocieranie się o kogoś wbrew jego woli).

 

Fetyszyzm-charakteryzuje się ograniczeniem zainteresowania seksualnego do określonego przedmiotu,na przykład fragmentu garderoby bądź do jakiejś części ciała.Zjawisko fetyszyzmy dotyczy głównie mężczyzn.

"Tym obiektem może być skóra, biust, włosy, bielizna, buty, męski zarost itp. Symbolizuje on partnera seksualnego i stanowi jego ekwiwalent nie tylko wystarczający do uzyskania podniecenia i orgazmu, lecz preferowany do tego celu. W ten sposób do zaspokojenia seksualnego nie jest potrzebny partner w całości, gdyż istnieje związek między podnieceniem seksualnym a częściami ciała ludzkiego lub określonymi przedmiotami martwymi. Wydaje się, że największą rolę w powstawaniu fetyszyzmu odgrywa utrwalenie się skojarzeń przedmiotów z silnymi stanami podniecenia seksualnego."

 

Fetyszyzm transwestycyjny-polega na wywoływaniu pobudzenia i osiąganiu przyjemności seksualnej dzięki przebieraniu się w odzież płci przeciwnej.

 

Oglądactwo(Voyeuryzm,podglądactwo )- rodzaj parafilii: stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest podglądanie praktyk seksualnych innych osób oraz wykonywanie w tym czasie masturbacji.

Odmianą voyeuryzmu jest agreksofilia polegająca na konieczności podsłuchiwania praktyk seksualnych innych osób dla osiągnięcia satysfakcji seksualnej.

 

Ekshibicjonizm-polega na zamierzonym eksponowaniu genitaliów innym osobom(na ogół nieznajomym)wbrew ich woli i w społecznie niewłaściwych okolicznościach.Charakterystyczne dla tej parafilii jest powtarzanie aktu obnażenia w bardzo podobnych warunkach.

 

Sadyzm seksualny-jednostka odczuwa podniecenie seksualne w wyniku zadawaniu partnerowi fizycznego i psychicznego bólu oraz upokarzania go. Jego przeciwieństwem jest masochizm, dlatego związki sadomasochistyczne mogą stanowić źródło satysfakcji dla obu stron. Przeważającą większość sadystów (jak i masochistów) stanowią mężczyźni.Dość powszechne fantazje seksualne, których głównym motywem jest cierpienie i upokorzenie, nie wystarczają do stwierdzenia, że mamy do czynienia z sadyzmem.Tak więc u osobników o skłonnościach sadystycznych ważnym warunkiem odczuwania podniecenia jest zadawanie partnerowi cierpienia,w rzeczywistości lub tylko na niby.Znęcanie się nad ofiara może przybierać różne formy:batożenia,gryzienia lub szczypania.Różna również bywa intensywność samego aktu-czasami jest to jedynie fantazjowanie,a w innych wypadkach dochodzi do brutalnego katowania lub nawet morderstwa.

Nazwa sadyzm pochodzi od nazwiska Markiza de Sade, powieściopisarza żyjącego na przełomie XVIII i XIX wieku, który zasłynął barwnymi opisami praktyk sadomasochistycznych. Potocznie terminu sadyzm używa się nieprawidłowo także ogólnie na określenie okrucieństwa zadawanego człowiekowi, bez kontekstu seksualnego.

 

Masochizm-cechą charakterystyczną jest odczuwanie przyjemności, podniecenia i satysfakcji seksualnej w wyniku otrzymanego bólu, cierpienia lub poniżenia – psychicznego albo fizycznego. Osoba dotknięta zaburzeniem często odczuwa dyskomfort w społecznym funkcjonowaniu z powodu swoich fantazji, wyobrażeń i potrzeb. Najczęściej szuka więc partnera, który godzi się na taką formę bliskości i stosuje w sypialni przedmioty do krępowania: kajdanki, liny, łańcuchy, klatki, a także system kar, bicie, przypalanie, cięcie, inne okaleczenia, gwałt.

Nazwa została zaczerpnięta od nazwiska Leopolda Sachera-Masocha, XIX-wiecznego powieściopisarza, którego główni bohaterowie byli poniżani przez swoich seksualnych partnerów.

 

Pedofilia-stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest kontakt z dziećmi w okresie przedpokwitaniowym lub wczesnej fazie pokwitania.Należy tutaj podkreślić,że kryterium diagnostycznym pedofilii jest stopień dojrzałości fizycznej,a nie wiek dziecka.

 

Froteryzm-stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest ocieranie się o ciało obcej osoby w zatłoczonych miejscach publicznych. Frotteryści najczęściej korzystają z takich miejsc jak tramwaje, autobusy, kolejki czy miejsca z ciasnymi przejściami.

 

 

Wymienia się ponadto parafilie nieokreślone(niespecyficzne),obejmujące między innymi:

1. Pluszofilia (plushophilia) – zainteresowanie pluszowymi, wypchanymi zabawkami. Pluszofilia ma również odmianę, polegającą na odczuwaniu pociągu do osób przebranych w pluszowe kostiumy zwierząt.

2. Duchofilia (Spectrophilia) – pociąg do duchów. Odczuwanie podniecenia może też następować na wskutek oglądania zdjęć, na których rzekomo zarejestrowano duchy. (Dewiacja niezwykle trudna do realizacji. Przynajmniej za życia parafilika.)

3. Posągofilia (Agalmatophilia) – pociąg do posągów i rzeźb. Występuje również w formie pociągu do lalek i manekinów. Ma dwie formy – satysfakcja odczuwana jest poprzez rzeczywisty kontakt seksualny (może boleć), bądź przez wyobrażenia na ten temat.

4. Hagiofilia (hagiofilia) – pociąg do osób uznanych za święte. Realizacja parafilii odbywa się za pomocą masturbacji do świętego obrazka, bądź w warstwie wyobrażeniowej.

5. Złodziejofilia (harpaxophilia) – fantazjowanie o stosunku seksualnym z rabusiem. Osoby te często narażają swe życie i mienie poszukując sytuacji, w których mogłyby zostać napadnięte.

6. Mysofilia (mysophilia) – Przyjemność seksualna i podniecenie odczuwane jest w sytuacji ubrudzenia. Osoby te wybierają miejsca brudne i zapuszczone. Seligman w Psychopatologii pisał o człowieku, który przychodząc do ekskluzywnego domu uciech w Londynie, prosił aby… obsypywać go w trakcie zawartością woreczka z odkurzacza.

7. Łysofilia (peladophilia) – podniecenie jedynie wobec osób łysych. W przypadku kobiet znacznie dla partnera łatwiejsze do zaakceptowania, Panowie mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej partnerki.

8. Czosnkofilia (alliumophilia) – podniecenie odczuwane w obecności zapachu czosnku, lub czosnku w całości.

9. Entomofilia - rzadko spotykana dewiacja seksualna. Bodźcem prowadzącym do osiągania satysfakcji seksualnej są insekty.

10. Pirolagnia - wyzwolenie reakcji seksualnej na widok ognia; może być niespodziewanym, epizodycznym przeżyciem lub formą dewiacji prowadzącą do piromanii seksualnej.

11.Skatologia telefoniczna - prowadzenie obscenicznych rozmów przez telefon.

12.Zoofilia - stan, w którym jedynym lub preferowanym sposobem osiągania satysfakcji seksualnej jest wykonywanie czynności seksualnych przy udziale zwierząt.

Przykładowo można wymienić:

* avisofilię (w tym przypadku pobudzenie seksualne związane z ptakami),

* ekwinofilię (pociąg seksualny do koni); Apulejusz w "Złotym ośle" przytacza opis stosunku seksualnego kobiety z ogierem osła,

* kynofilię (związana z psami),

* ofidyfilię - doznania seksualne związane z kontaktem z wężami.

13.Nekrofilia -stan, w którym bodźcem stymulującym seksualnie mogą być jedynie ludzkie zwłoki. Skłonność ta może być jednak wygeneralizowana do wszystkich obiektów, które danej jednostce kojarzą się ze śmiercią bądź zwłokami (np. śpiące osoby).

O przypadkach nekrofilii wspominał już Herodot, choć sama nazwa została wprowadzona przez H. Guislaina w połowie XIX w.

14.Koprofilia-podniecanie się kałem.

 

Dla zainteresowanych tematem:

 

Fetysze sytuacyjne:

* agorafilia - bodźcem seksualnym są miejsca publiczne,

* akrofilia - bodźcem seksualnym jest wysokość,

* ablutofilia - bodźcem seksualnym jest woda,

* choreofilia - fetyszem jest taniec,

* hodofilia - dewiacja polegająca na odczuwaniu przyjemności seksualnej podczas podróży,

o siderodromofilia - satysfakcję seksualną osiąga się przez współżycie w pociągach,

* mysofilia - fetyszem jest brud (własny, partnera, otoczenia),

* pirolagnia - wyzwolenie reakcji seksualnej na widok ognia; może być niespodziewanym, epizodycznym przeżyciem lub formą dewiacji prowadzącą do piromanii seksualnej,

* sitofilia - satysfakcję seksualną osiąga się przez pobudzanie bodźcami wiążącymi się z jedzeniem,

* somnofilia - zespół śpiącej księżniczki, przeżywanie satysfakcjonujących stosunków seksualnych jedynie podczas pozorowanego snu,

 

Fetysze związane z partnerem:

* anastemafilia - fetyszem jest niski wzrost partnera,

* akrotomofilia, dysmorfofilia - fetyszem jest okaleczone lub zdeformowane ciało partnera,

o papulofilia - fetyszem mogą być pryszcze na twarzy lub ciele partnera.

o skarofilia - fetyszem mogą być blizny partnera, szczególnie na twarzy wzbudzające większą sympatię.

* endytofilia - dewiacja polegająca na osiąganiu satysfakcji wyłącznie z ubranymi partnerami,

* nekrofilia - dewiacja seksualna polegająca na podejmowaniu obcowania płciowego z osobą zmarłą,

 

Fetysze związane z wydalinami ciała:

* hygrofilia - bodźcami seksualnymi są wydzieliny ciała:

o emetofilia - fetyszem są wymioty,

o flatufilia - bodźcem seksualnym są gazy jelitowe kierowane na twarz lub do ust partnera,

o koprofilia - bodźcem seksualnym jest kał i czynności związane z nim,

o laktafilia - bodźcem seksualnym są wydzielające mleko piersi,

 

Fetysze związane z identyfikacją seksualną:

* andromimetofilia - bodźcem seksualnym są kobiety udające mężczyzn,

 

Fetysze związane z własnym ciałem bądź własną osobą:

* apotemnofilia - fetyszem jest własne okaleczone ciało

* autofetyszyzm - fetyszem jest własne ciało lub jakaś jego część,

* autoskopofilia - bodźcem seksualnym jest oglądanie własnego ciała, narządów płciowych,

* autopedofilia - bodźcem seksualnym jest potrzeba bycia traktowanym jako dziecko,

* homeowestytyzm - dewiacja która polega na osiąganiu satysfakcji seksualnej przez nakładanie na siebie ubrania należącego do innej osoby,

* klismafilia - satysfakcja seksualna jest osiągana poprzez wlewy doodbytnicze,

 

Fetysze związane z mową i wyobraźnią:

* narratofilia - dewiacja w której rozmowy erotyczne prowokują wystąpienie reakcji seksualnej,

o moriafilia - dewiacja polegająca na odczuwaniu przyjemności seksualnej podczas opowiadania sprośnych dowcipów,

o skatologia telefoniczna - osiąganie satysfakcji seksualnej w czasie prowadzenia rozmów telefonicznych o obscenicznej treści,

* zelofilia - typ dewiacji, w której satysfakcja seksualna jest osiągana wyłącznie na drodze fantazjowania,

 

Fetysze dotyczące przedmiotów i części ciała:

Podofilia - fetysz związany ze stopami

* altocalciphilia - fetyszem są wysokie obcasy,

* anaclitism - fetyszem są dziecięce przedmioty,

o autonepiofilia - fetyszem są pieluszki,

* hirsutofilia - fetysz związany z włosami,

o hifefilia - dewiacja polegająca na dotykaniu skóry, włosów, futra,

* okulofilia - fetysz związany z oczami,

* pediofilia - typ fetyszu związany z lalkami,

* pigmalionizm (agalmatofilia) - osiąganie stanu podniecenia płciowego na widok wizerunków, np. zdjęć, rzeźb, obrazów,

* podofilia - fetysz związany ze stopami,

 

Fetysze dotyczące elementów otoczenia naturalnego:

* dendrofilia - fetyszem jest drzewo.

 

Fetysze związane ze zwierzętami:

* dorafilia – podniecenie wywołuje zwierzęce futro lub skóra,

* arachnefilia - bodźcem seksualnym są pająki,

* zoofetyszyzm - fetysz polegający na osiąganiu satysfakcji seksualnej pod wpływem widoku partnerki seksualnej, ubranej w skórę lub futro zwierzęcia,

 

 

*źródło:

http://mediweb.pl/diseases/wyswietl_d.php?id=117

http://seks.wieszjak.pl/dewiacje-seksualne/286957,Masochizm--jak-mnie-kochasz-to-mnie-uderz.html

http://time4men.pl/erotyka/najdziwaczniejsze-dewiacje-seksualne.html

http://www.wikipedia.pl

Psychologia zaburzeń (Tom 2) Robert C. Carson,James N. Butcher. Susan Mineka. GWP. Psychologia. zaburzeń. vol.2. Człowiek we współczesnym świecie. GDAŃSKIE WYDAWNICTWO PSYCHOLOGICZNE

 

 

Jakie są Wasze odczucia względem tego tematu?Które parafilie Waszym zdaniem są niebezpieczne,a które nie?Może znacie jakieś konkretne przypadki,które są przykładem występowania parafilii?Zachęcam do dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Parafilie są zaburzeniami seksualnych preferencji.

Nie, nie są. Parafilie to zwyczajnie upodobania seksualne. Zawierają się w nich tak zwane "zboczenia" jak i powszechniejsze upodobania. Jedyna różnica między parafilią a pociągiem np. heteroseksualnym czy lubieniem dużych cycków, jedyna powtarzam, to stopień występowania.

Np. jeśli komuś podobają się grube kobiety to jest to parafilia bo takie upodobanie występuje relatywnie rzadko, natomiast nie jest to żadne zaburzenie.

 

P.S. fajnie że próbujesz rozruszać forum. Nie żeby tego potrzebowało, ruch tu jest ogromny, ale takie bardziej cerebralne tematy też się przydadzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mushroom, myślę,że uznawanie parafilii za zaburzenia ma związek z ogólnie przyjętymi normami,zasadami panującymi w społeczeństwie,prawem i konsekwencjami psychologicznymi,które mogą powodować-przykładowo konsekwencje psychologiczne jeśli chodzi o dzieci w przypadku pedofilii.W niektórych społeczeństwach parafilie mogą być czymś,co przyjmowane jest bezwiednie i uznawane za powszechnie obowiązujące,a w innych może to być klasyfikowane jako przestępstwo.

 

P.S. fajnie że próbujesz rozruszać forum. Nie żeby tego potrzebowało, ruch tu jest ogromny, ale takie bardziej cerebralne tematy też się przydadzą.
Próbuję rozruszać dział "psychologia",bo trochę mało jest tutaj rozmów ogólnie o psychologii,pewnych jej aspektach,teorii.Tego typu tematy również przydałoby się poruszać,zwłaszcza,że forum jest określone jako psychologiczne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, ale niektóre upodobania są naprawdę dość "dziwczne" i chyba trudne do zaakceptowania, więc nie dziwię się ,że są traktowane jako zboczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jest dla mnie takie wsadzanie na jedną półkę pedofilii z sadyzmem i masochizmem. Te dwa ostatnie przecież mogą wiązać się z aktywnością seksualną akceptowaną przez obie strony.

 

Ja tam jestem strasznym zboczeńcem i część tych filii przejawiam (oczywiście w granicach poszanowania praw wszelkich osób zainteresowanych :mrgreen: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

L.E., takie są odgórne kryteria w DSM-IV :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam żadnych z tych filii czasem podobają mi się młode dziewczyny 15-16 letnie ale to chyba pod żadną filie nie podchodzi a raczej kulturowe jest narzucone że facet po 30-ce nie powinien się z takimi zadawać zresztą się nie zadaje tylko mi się podobają. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Należy tutaj podkreślić,że kryterium diagnostycznym pedofilii jest stopień dojrzałości fizycznej,a nie wiek dziecka.

 

To mnie zaintrygowało. Czyli jak facet leci na 18, która nie ma piersi i wygląda na 12 lat to mogłoby to podchodzić pod pedofilię?

Oczywiście rozumiem, że w tym momencie nie jest to karalne, ale czy jest przejawem zaburzenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi tam podobają się właśnie nastolatki o kobiecych kształtach także pedofilem nie jestem na to wychodzi. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno, uważaj, bo często te kształty to są "chińskie cycki"...

Wiem co mówię, sama kiedyś upolowałam chiński wypychacz, co mi dodał 2 rozmiary :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jakaś bzdura, bo jeśli 13 latka wygląda na 18 to już można? :shock:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak w innych kulturach dziewczyny wychodzą za mąż w wieku kilku lat a współżycie rozpoczynają zaraz po pierwszej miesiączce a czasem i przed to też to jako pedofilie traktować taki Mahomet to ożenił się z 9 latką a jest wzorcem moralnym dla milionów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*Wiola*, nadal byłoby to niezgodne z prawem, ale nie byłoby dowodem zaburzenia seksualnego.

Na to przynajmniej wychodzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polański przespał się z 13 latka która jednak wyglądała co najmniej na 16-ście i była już bardzo doświadczona seksualnie i rozdawała swe wdzięki na prawo i lewo a jest traktowany jako przestępca i zbok( z resztą jest a może już był seksoholikiem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno, jeśli chodzi o sprawę Polańskiego to moim zdaniem powinni ścigać rodziców tej laski.

Gdzie byli, gdy ich córka kręciła się po domu pełnym starych, napalonych dziadów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,interpretacja polega na tym,że dla pedofila nie jest istotny wiek dziecka tylko to w jakim stopniu jest ono fizycznie dojrzałe.Patrzymy tutaj teraz okiem pedofila-co jest dla niego ważne.A dla niego ważne są dzieci okresie przedpokwitaniowym lub wczesnej fazie pokwitania i nieważne,ile będą mieć lat.To jest jedynie pokazane z perspektywy pedofila.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parafilie są traktowane jako zaburzenie podlegające terapii jeśli wiążą się z zadawaniem przemocy wbrew woli drugiej strony (sadyzm kliniczny, pedofilia itd), chodzi o ciężkie, trwałe okaleczenia (np. kanibalizm seksualny), dana osoba nie jest w stanie osiągnąć satysfakcji seksualnej w inny sposób albo pojawiły się w wyniku stosowania przemocy.

 

W przeciwnym razie nie są traktowane jako coś niewłaściwego, co należy prostować. Większości ludzi dotyczy w mniejszym albo wiekszym stopniu przynajmniej jedna parafilia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
carlosbueno, jeśli chodzi o sprawę Polańskiego to moim zdaniem powinni ścigać rodziców tej laski.

Gdzie byli, gdy ich córka kręciła się po domu pełnym starych, napalonych dziadów?

to były czasy dzieci kwiatów, wolnej miłości i sex, drugs, rock roll pewnie więcej razy dochodziło do takich przypadków tylko niewiele ujrzało światło dzienne.

W filmie dokumentalnym Fidyka kręconym w Suazi jest mowa że tam większość 12 latek jest już dawno po swoim pierwszym razie i to często w wyniku gwałtu wujka lub sąsiada czyli można powiedzieć kraj pedofilii a średnia długość życia 30 lat bo wszyscy prawie Aids mają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carlosbueno, bo tam wierzą, że seks z dziewicą jest lekarstwem na ADIS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lilith, też o tym słyszałam. Dobrze, że misjonarze mogą w końcu rozdawać prezerwatywy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Vian, mówisz poważnie?Straszne.

Tzn informacji z pierwszej ręki nie mam ;-) , program o tym w telewizji kiedyś widziałam i też mnie to zszokowało, więc to zapamiętałam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vian, szkoda,że nie pamiętasz jaki to program,bo sama bym obejrzała.

Mnie zszokował rytualny homoseksualizm na Malanezji,w którym musi wziąć udział każdy młody mężczyzna.Wierzą,że sperma jest niezbędna do tego,żeby mężczyzna mógł się rozwijać,że jej zasoby odnawiają się powoli i żeby jej "nie tracić",to wymieniają nasienie między sobą.Po osiągnięciu dorosłości zaczynają przestawiać się na heteroseksualizm,a calkowicie zaprzestają stosunków homoseksualnych,kiedy rodzi im się pierwsze dziecko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vian, o Malanezji przeczytałam w "Psychologii zaburzeń" Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego w tomie 2 jakbyś chciała.

A pod linki już zaglądam.Dzięki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×