Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Lilith

Stereotypizacja

Rekomendowane odpowiedzi

Tworzenie stereotypów- spontaniczna ludzka skłonność.Takiemu upraszczaniu przekazu podlegają wszelkie ludzkie wyobrażenia o otaczającym ich świecie. Ma to związek ze sposobami porządkowania rzeczywistości, takiemu jak kategoryzacja, generalizacja, schemat poznawczy. Jeśli fałszywe, zbiorowe, niedostatecznie uzasadnione i uparcie żywione przekonanie na temat jakiegoś wycinka rzeczywistości odnosi się do wszystkich ludzi określonej grupy, wtedy nazywane jest stereotypem. Stereotypizacja ułatwia życie w społeczeństwie, upraszczając rzeczywistość, co przy dzisiejszym zróżnicowaniu świata, zmniejsza poznawczy wysiłek umysłowy. Może jednak być niebezpieczne i prowadzić do fałszowania rzeczywistości i kształtowania się uprzedzeń. Stereotypy towarzyszą nam w dzisiejszym życiu nieustannie, poznajemy je w dzieciństwie, gdy „uczymy” się swojej kultury. Mogą się one stać przyczyną cierpień dla tych, którzy są stereotypizowani. Mają wpływ zarówno na sferę prywatną jak i zawodową. Na poziomie jednostkowym stereotypy bywają wykorzystywane do „rozgrzeszania się”, człowiek stereotypizuje innych, by usprawiedliwić swoje postępowanie wobec nich. Służą do usprawiedliwiania dyskryminacji na poziomie indywidualnym oraz społecznym. Przykładem stereotypu może być obraz Polaków poza granicami naszego kraju. W oczach obcokrajowców Polak nie stroni od wysokoprocentowego alkoholu, nie zna języków obcych, mało się uśmiecha, nie przywiązuje dużej wagi do swojego wyglądu, wiecznie narzeka, nie lubi obcych, a przestępstwa w naszym kraju są na porządku dziennym. Stereotypy o Polsce i o Polakach wynikają z niewiedzy o nas i o naszym kraju. W popularnych przesądach jak w krzywym zwierciadle odbija się karykaturalny obraz Polaka.

Mimo, iż można zauważyć zanikanie niektórych stereotypów, wciąż silnie oddziałują one na nasz sposób postrzegania innych osób. Siła i obecność stereotypów w dużej mierze zależy od miejsca zamieszkania, poziomu wykształcenia, wiedzy na dany temat, czy choćby kontaktu z osobą, której stereotyp dotyczy. Niemniej jednak w każdym z nas drzemią większe lub mniejsze tendencje do postrzegania innych w określony sposób. Preferencje te są głęboko zakorzenione w tradycji, kulturze i wychowaniu całych społeczeństw i grup społecznych.

Jakie jest Wasze zdanie na temat stereotypów?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jestem pzeciwnikiem stereotypizacji ale też mamy na zachodzie Europy coś przeciwnego równie groźnego np. ludzie boją się powiedzieć publicznie coś przykrego ale słusznego wobec czarnych, żydów czy muzułmanów żeby nie być o rasizm posądzonym. Leniącego się czarnego, araba nazwanie leniem może skończyć się w sądzie albo zostaje podniesione larum na cały kraj bo oni wręcz mają status świętej krowy, podobnie w przypadku żydów jest że każdy głos krytyki powoduje lawinę oskarżeń o antysemityzm.

A statystyki są czasami wymowne tylko 18% Somalijczyków dorosłych w UK pracuje( Polaków 85%) do tego wielu to są skrajni islamiści, nie szanujący kobiet i rząd wydaję fortunę na ich inwigilacje i bezpieczeństwo a każdy głos krytyki wobec nich rodzi oskarżenie o rasizm. 70% ciężkich przestępstw w Londynie to dzieło czarnych a stanowią około 10% populacji także to nie są żadne stereotypy tylko suche fakty oczywiście nie można traktować każdego murzyna jako przestępce i nieroba ale unikanie tego tematu i mówienie jaka wieloetniczność jest wspaniała też jest błędem. Znam sporo ludzi co będąc w Polsce nie mając kontaktu z innymi miała dobrą opinie o innych rasach, narodach a po pobycie, wyjeździe na zachód Europy, USA stało się zaciekłymi rasistami, odwrotnie też się zdarza ale chyba rzadziej.

A odnośnie stereotypów wobec Polaków to jest tak jak piszesz, zapomniałaś dodać że Polki oprócz tego że uznawane są za ładne to i też łatwe, wielokrotnie byłem pytany w Anglii przez ludzi z którymi pracowałem o to czy nie załatwię im polskiej dziewczyny na seks ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Stereotypizacja jest groźna, bo może być bardzo krzywdząca. Pracowity, solidny, niepijący Polak może cierpieć z powodu stereotypów jakie są popularne, ale, tak jak pisze carlosbueno, może to też działać w drugą stronę. Ważne jest, żeby nie poddawać się stereotypom i każdego człowieka traktować indywidualnie. Wtedy najmniejsza szansa na popełnienie błędu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szkodliwym przykładem jest też stereotyp "blondynki" :?

A odnośnie stereotypów wobec Polaków to jest tak jak piszesz, zapomniałaś dodać że Polki oprócz tego że uznawane są za ładne to i też łatwe, wielokrotnie byłem pytany w Anglii przez ludzi z którymi pracowałem o to czy nie załatwię im polskiej dziewczyny na seks
No właśnie zauważyłam to w pracy na recepcji hotelowej,kiedy to stosunek niektórych obcokrajowców był dla mnie co najmniej dziwny,ponieważ myśleli,że pracownice hotelu są wyjątkowo chętne do uprawiania seksu i twierdzili"że przecież to u Polek normalne" :shock:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
To chyba jeden ze sztandarowych stereotypów, zwłaszcza że kolor włosów absolutnie nie ma nic wspólnego z inteligencją.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nienormalna21, no właśnie.To,że blondynki są "głupsze"jest jedną z największych bredni jakie kiedykolwiek słyszałam.A tyle razy się słyszało komentarze typu"blondynka za kierownicą" :? Zatem ten stereotyp jest głęboko zakorzeniony.Niestety.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
"blondynka za kierownicą"
albo ogólnie kobieta za kierownicą. Rozumiem, że zdarzają się kobiety, którym faktycznie jazda nie wychodzi, ale tak samo jest z mężczyznami. Liczą sie umiejętności i praktyka, a nie płeć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A odnośnie stereotypów wobec Polaków to jest tak jak piszesz, zapomniałaś dodać że Polki oprócz tego że uznawane są za ładne to i też łatwe, wielokrotnie byłem pytany w Anglii przez ludzi z którymi pracowałem o to czy nie załatwię im polskiej dziewczyny na seks
No właśnie zauważyłam to w pracy na recepcji hotelowej,kiedy to stosunek niektórych obcokrajowców był dla mnie co najmniej dziwny,ponieważ myśleli,że pracownice hotelu są wyjątkowo chętne do uprawiania seksu i twierdzili"że przecież to u Polek normalne" :shock:

ja słyszałem od znajomej w Anglii że jak zatrudniła się w sklepie u tzw ciapatego( czyli w slangu nie czarnego ani nie Europejczyka rodowitego ) że domagali się seksu w zamian za to że dają jej pracę, ona się nie zgodziła znalazła później u innego ciapatego który seksu nie chciał, ale z tego co mówili to normalne ze Polki tam w pracy dają dupy żeby zostać przyjęte, mieć fory itp. podobnie jest w fabrykach gdzie niektóre Polki aby awansować, czy móc się obijać oferują swoje ciało, a później stereotyp się utrwala choć te Polki tak się zachowujące to w zdecydowanej mniejszości są.

Utarło się że za granicą zwłaszcza po ostatniej fali emigracji że Polacy co drugie słowo mówią k...a co jest zresztą faktem, ja tak nie robię to niektórzy nie chcieli wierzy że jetem Polakiem bo tego słowa prawie nie używam słyszałem osobiście nawet że Polaków nazywają kurwamenami albo potato heads bo co drugi jest łysy gdzie u nich jest to rzadkością.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nienormalna21, ludzie ulegają stereotypom.Tak niestety było,jest i będzie.To też nie jest wymysł Naszych czasów.

carlosbueno, to tak jak za granicą mówią,że "Polak,to złodziej",co obrazuje pewien "żart":

"-Jak myślisz,dlaczego Wielki Wóz jeszcze stoi na Niebie?

-No jak to dlaczego?Bo Polaków tam jeszcze nie ma" :?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Lilith, tylko wydaje mi się, że stereotypy stają się coraz bardziej krzywdzące. Stereotyp emo jest stosunkowo nowy, ale może trafić w ludzi, którzy nie poradzą sobie z dodatkową pogardą społeczeństwa. Tylko, że wtedy może być już za późno.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nienormalna21, stereotypy odnoszą się do różnych grup i faktycznie mogą mieć opłakane skutki,jeżeli trafią na wrażliwą grupę,którą stereotyp dotknie ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

ja jestem stary rocznik i o emo dowiedziałem się z kazań księdza Natanka choć w wyglądzie i poglądach trochę przypominają niegdysiejszych fanów grupy The Cure która bardzo lubię.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A mnie ciekawi czy znacie stereotypy pozytywne? Większość ma wydźwięk raczej negatywny i więcej robią złego niż dobrego, ale może jest też druga strona medalu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
A mnie ciekawi czy znacie stereotypy pozytywne? Większość ma wydźwięk raczej negatywny i więcej robią złego niż dobrego, ale może jest też druga strona medalu?

stereotyp pozytywny to że ludzie w okularach są inteligentniejsi np.

Są też pozytywne stereotypy narodowe np włosi są weseli, przyjaźni, rodzinni, Amerykanie zawsze uśmiechnięci a Francuzi to super kochankowie. No ale tych negatywnych jest znacznie więcej bo wolimy gdy inni są postrzegani gorzej od nas.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
No ale tych negatywnych jest znacznie więcej bo wolimy gdy inni są postrzegani gorzej od nas.
carlosbueno, no bo to jest podbudowywanie własnej samooceny cudzym kosztem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

http://www.artweb-media.com/pl/blog/entry/stereotypy-narodowe-infografika.html

trochę stereotypów na wesoło i w obrazkach

-- 12 lis 2012, 02:51 --

stereotypy się też zmieniają obecnie lepiej postrzegamy Niemców niż dawniej widocznie pamięć o II wojnie światowej słabnie, za to natomiast gorzej patrzymy na Anglików którzy zamiast flegmatycznści i dystyngowania kojarzą się z pijaństwem i lataniem nago po Krakowie. A najbardziej to Polacy nie lubią arabów, cyganów i żydów a jeszcze bardziej od nich mniejszości seksualnych.

http://www.polskatimes.pl/artykul/596013,romowie-arabowie-i-zydzi-kogo-polacy-nie-lubia-najbardziej,id,t.html

-- 12 lis 2012, 02:53 --

http://www.rp.pl/artykul/812714.html

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

carlosbueno, te stereotypy na wesoło są świetne! :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

świetne ale raczej nieprawdziwe w większości, Anglicy o piątej nie piją żadnej herbatki i nie są i dżentelmenami( na puszczanie kobiet przodem czy ustępowanie im miejsca w komunikacji dziwnie się tam patrzą) na pewno nie są tez staroświeccy a z flegmatycznością to różnie bywa. A te stereotypy to się bardziej na starych filmach chyba opierają gdzie Anglik to dżentelmen z melonikiem. Odnośnie Rumunów to chyba ludziom kojarzą się oni z wędrownymi obozami cygańskimi sprzed 50-100 lat a przecież Rumuni to nie to samo Cyganie( Romowie). No ale w końcu to stereotypy a nie prawdy żadne czy potwierdzone statystyczne dane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

carlosbueno, no w końcu tak jak napisałeś-to stereotypy a nie "prawda obiektywna",więc mają prawo uogólniać czy też być po prostu nieprawdziwe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

nienormalna21, nie znam co prawda statystyk,ale wydaje mi się,że i jedna i druga płeć w podobnym stopniu ulega stereotypom.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

co do ulegania stereotypom to zwykle im wyższe wykształcenie tym mniej im ulegamy, bardzo duży wpływ ma też kontakty z grupami o których krążą stereotypy które często je obalają.

Ludzie którzy dużo podróżują po świecie zwykle mniej stereotypowo postrzegają nic tacy co siedzą całe życie w domu a o innych nacjach, grupach dowiadują się od rodziny, znajomych, z mediów.

A co do kobiet czy mężczyzn to nie znam danych ale z tego co obserwuje zwykle kobiety patrzą łagodniejszym, pozytywniejszym okiem na innych, mniejszości nawet tu na forum to zwykle mężczyźni( łącznie ze mną) stereotypowo i nieprzychylnie wypowiadają się o innych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
carlosbueno, nieprzychylnie nie znaczy stereotypowo. Warto rozgraniczyć te pojęcia.

wiadomo że to nie to samo ale ktoś mający nie przychylne zdania o jakiejś grupie będzie powtarzał negatywne stereotypy ktoś kto nie lubi np Żydów czy Rosjan ma cały arsenał negatywnych stereotypów na ich temat. Ja nie lubiąc jakiejś grupy staram się przedstawić jakieś dane, autentyczne fakty, historie, obserwacje a nie stereotypy ale wielu ludziom się nie chce wolą użyć stereotypów bo prościej.

Ja kiedyś pisywałem na stronie krytycznej wobec islamu ale później zaprzestałem drażniły mnie prymitywy którzy zaczęli się pojawiać w dużej ilości i pisać posty właśnie bardzo stereotypowo i agresywnie nie mając naprawdę żadnej konkretnej wiedzy z tego tematu poza płytką nienawiścią w stylu zabić brudasów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

carlosbueno, no w końcu stereotypy nie bazują na faktach a na uogólnieniach-często krzywdzących.Do tego dochodzi agresja,podbudowywanie się kosztem innych.Wtedy śmiało można mówić o prymitywizmie :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi