Skocz do zawartości
Nerwica.com

KARBAMAZEPINA (Amizepin, Finlepsin, Neurotop retard, Tegretol, Tegratol CR)


Michal78

Czy karbamazepina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

37 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy karbamazepina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      27
    • Nie
      9
    • Zaszkodziła
      5


Rekomendowane odpowiedzi

Tak mozesz laczyc z escitalopramem

Spi sie lepiej,ja akurat nie mialam problemow z dobudzeniem rano

Bralam kiedys200 rano 200 popoludniu 200 wieczorem

Rano zamulal,ale nie tak bardzo,problemy z koncentracja mialam po nim duze,wiec odstawilamza ,bo musialam sie uczyc,a nie bylam w stanie sie wogole skupic(odst.za zgoda lekarza)

Czasem jak mi sie skonczyly inne leki na spanie (konkretnie Lerivon) to np bralam 400 -600 na noc i spalam w miare ok shinobi, niezle "rypie" watrobe, zoladek :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yyy... Tylko 200mg i zaczynam od 1/4 tabletki, czyli 50mg. :mrgreen: Bierzesz dawkę 24 razy większą ode mnie i żyjesz, to widzę, że nie mam się czego bać. :D A odczułaś może jakiekolwiek działanie przeciwbólowe tego leku? Nie wiem.. może bolała Cię noga i przestała? Albo czułaś napięcie w karku i już go nie czujesz? Jeśli tak to przy jakiej dawce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chociaż nie mam zwyczaju podważać decyzji lekarzy,dla Badziaka zrobię wyjątek.Tak już się nie leczy bólów neuropatycznych.Jest generacja leków,które leczą skuteczniej owe bóle a nie są metabolizowane w wątrobie.

Niektórzy psychiatrzy stosują ten lek przy odstawianiu benzo/karbamazepina jest generalnie lekiem przeciwdrgawkowym/.Lek "schyłkowy" jak np.imipramina czy promazin.Przerabiałem podobną dolegliwość jaką Ty masz,lecząc się co prawda u neurologa circa 15 lat temu i przez pół roku miałem ASPAT i ALAT norma razy trzy czy cztery.

A essentiale forte było wtedy na receptę i kosztowało majątek.

Radzę,przećwicz tego lekarza jeszcze raz.

 

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybacz,tego zrobić nie mogę.Być może lekarz ma inne cele stosowania karbamazepiny w Twoim przypadku.

Radzę tylko z nim porozmawiać na temat działań ubocznych leku i czy jest jakiś zamiennik.Powinien Ci zmienić a wtedy pogadamy.

 

PZDR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów o karbamazepinie. tegretol + alkohol = trucizna, 10 lat zażywania z powodu zaburzeń maniakalnych, 0-1200 mg dawka dzienna w zależności od okoliczności , jeden jedyny raz z solidna porcją alkoholu ( litr na dwóch ) i ledwo z tego wyszedłem... oczywiście piwem nie gardzę do teraz ( 5-10 tygodniowo ), obecnie psycha zryta na maksa z zaburzeniami widzenia, koncentracji, pamięci, dezorientacja, bywają totalne "zawiasy" etc... tegretol plus alkohol pustoszy organizm, przede wszystkim wątrobę, oczywiście jest to indywidualna reakcja organizmu na lek regularnie popijany browarem...odradzam...polecane środki zastępcze - sport ( na rozładowanie napięcia) i/lub sporadycznie miękkie narkotyki, bądź należy rozważyć zmianę leku na jakiś z nowszej generacji, już pół roku bez tego ***, które swego czasu zapewne uratowało mi życie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jestem nowy na forum, a został mi przepisany przez psychiatrę lek o nazwie Finlepsin 200mg, z tego co się orientuję, to jest to odpowiednik Tegretolu. Dawkę mam nie wielką, bo zaczynam od połowy pastylki dziennie, ale mam kilka pytań:

 

1. Czy to prawda, że lek może wpłynąć na potencję i libido? Jeżeli tak, to jak silnie i w jaki sposób, mam 24 lata i przyznam, że dla mnie i mojej partnerki to istotna informacja.

2. Jakich skutków ubocznych mogę spodziewać się po leku?

3. Czy bardzo obniża koncentrację? Jestem w trakcie sesji i to jest istotne.

4. Czy wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź na moje pytania.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od lat borykam sie z depresja. Mialem okolo pol roczna przerwe w braniu jakichkolwiek lekow (oprocz doraznie zolpidem na sen, ale nie co noc a tylko wtedy gdy musialem wczesnie rano wstac i zasnac o przyzwoitej porze).

 

Niestety wszystko co najgorsze powrocilo i znow zwrocilem sie w strone terapii lekowej.

 

Dostalem Paroxetyne, Karbamazepine i doraznie Xanax.

 

Dzis rano wzialem pierwsza paroxetyne 20mg. Efekty uboczne rozpoczynania kuracji SSRI znam na pamiec wiec psychicznie przygotowany bylem do zlego samopoczucia i innych nieprzyjemnych reakcji organizmu. Efekty oczywiscie wystapily i znosilem je dzielnie. Zwykle pomagaja mi powtarzanie mysli: wstrzymaj sie z zamiarem skoczenia z okna przez pierwszy tydzien bo to tylko pogorszenie nastroju zwiazane z nowym lekiem... musisz wytrzymac pierwszy tydzien... itd itp.

 

Wieczorem zgodnie z zaleceniem lekarza wzialem pierwsza tabletke finlepsin (karbamazepina) 200 retard. I to byla poprostu tragedia, na ktora wogole przygotowany nie bylem!

W ciagu jakichs 15 minut poczulem lekkie zamulenie i uspokojenie. Mowie sobie, dobry efekt na moj stan. Nie minelo kilka minut...

i nagle lezac i patrzac w sufit okropnie i zupelnie bez powodu przerazilo mnie odbicie z lampy na tymze suficie.

Wstalem, rozejzalem sie po mieszkaniu i nastapil u mnie potworny atak paniki. Wszystko bylo bardzo wyostrzone, kazdy krztalt wzbudzal strach. Jakikolwiek ksztalt, przedmiot wzbudzal u mnie przerazliwy lek. Zupelnie irracjonalny, ale ja nie moglem nawet sobie tego wytlumaczyc. Nie moglem na niczym zawiesic wzroku. Wszystko wokol atakowalo mnie i bylo przerazajace.

 

W koncu wcisniety w kat z zamknietymi oczami (na szczescie pod powiekami nie bylo zadnego horroru, w przeciwienstwie do tego co dzialo sie wokol, na cokolwiek patrzylem wzbudzalo przerazenie) wzialem szybko xanaxa, pozaslanialem okna, pogasiem swiatla by nie widziec zadnego ksztaltu i po godzinie uspokoilem sie i nawet zasnalem na pare godzin.

 

Takiego ataku paniki nie mialem od lat. Czy to normalne na poczatku brania tego leku czy raczej jest to interakcja z paroxetyna, lub tez moj organizm nie toleruje Karbamazepiny? Boje sie, ze sytuacja powtorzy sie kolejnego wieczoru.

 

Troche eksperymentowalem z psychodelikami w przeszlosci, wiele lat temu i wiem co nieco o tzw. bad tripach. Wczorajszy przypadek w niczym tych mlodzienczych eksperymentow nie przypominal. To co przezylem to byla poprostu godzina horroru. Po za tym wszystkiego spodziewalbym sie od stabilizatoraa nastroju ale nie takich akcji jakie mialem nieprzyjemnosc poznac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szaman35, interakcji paro z karbamazepina nie ma na pewno bo to dwa rozne leki sama bralam karbamazepine z roznymi antydepr i nic takiego sie nie dzialo.Mozesz nie tolerowac finlepsinuskoro wystapila taka reakcja Skontaktu j sie ze swoim dr,zadzwon do niego jutro jesli to mozliwe lub idz do innego medyka po porade .Nie jestem dr,ale jak miales takie jazdy to chyba lepiej bedzie jak dzis nie wezmiesz ,przynajmniej do czasu konsultacji z dr,ale to tylko moje zdanie

 

Moze to tez byc reakcja poczatkowa na paroxetyne,Tez umieram ze strachu w pierwszych dniach na paro,lacznie z drzeniem ciala,koszmar,zwlaszcz jak nie mialam xanaxu do paro to bylo nie do wytrzymania,dwa razy przerwalam leczenie paro bo "madrzy" lekaze nie dali mi benzo na poczatek.

 

Ty masz o tyle dobrze,ze masz xanax w razie ataku paniki.

 

-- 19 cze 2011, 12:26 --

 

vitno, 1

co do libido troche obniza

2 sennosc(moze nie tak duza,ale jednak u mnie byla), wypadanie wlosow ,przyrost wagi(zalezy od dawki ,ile mg bierzesz?)

3 umnie obnizal dosyc mocno,tez bylam w trakcie sesji wtedy i musialam odstawic,bo b.ciezko bylo mi sie skupic ,a bralam male dawki 400-600 mg,ale zawsze mialam zaburzenia koncentracji,po roznych lekach i jak zachorowalam wogole na depre,wszystko jak wiesz zalezy od indywidualnej reakcji na lek,wiec musisz sam sprobowac nie sugeruj sie za bardzo opiniami,pewnie bylam wyjatkowym przypadkiem reagujacym tak na ten lek w minimalnych dawkach.

jedno jest pewne dobrze stabilizowal u mnie nastroj,a tak wlasnie ma dzialac.

4 prawka niestety nie mam wiec nie wiem,ale o ile bedziesz senny to moze byc problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytrynka84 dziękuję za odpowiedź. Możliwe, że to paroksetyna spowodowała atak. Sam nie jestem pewien teraz.

 

Wczoraj wieczorem wziąłem znów zgodnie z planem Finlepsin. I znów zaczęło się coś dziać ale już na samym początku tych "złych" objawów wziąłem benzo. Skończyło się na dość lekkim poczuciu odrealnienia bez ataku paniki jak dzień wcześniej.

Dziś w dzień też miałem jakieś takie paranoiczne lekko psychedeliczne objawy. Postanowiłem jednak wytrzymać bez xanaxu.

 

Na wieczór wziąłem jak zwykle Finlepsin z mocnym postanowieniem niewspomagania się choćby ściany się miały walić. I wszystko poszło dobrze :)

Organizm przywyknął chyba.

 

Liczę już tylko dni... kiedy ta cała chemia zacznie działać. Chcę znów poczuć ..wiosnę.

I tak szczerze to nie polecam wchodzenia w antydepresanty bez doraźnego wspomagania się benzo.., szczególnie za pierwszym razem. Bywa to naprawdę koszmarne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szaman35, najwazniejsze,ze czujesz sie lepiej i organizm sie przyzwyczaja,leki zaczna dzialac i jeszcze slonce zaswieci,najgorsze pierwsze 2 tyg na paro

 

Bylam dwa razy bez benzo na paro 1 raz kiedytrafilam z depra do psych jak sie okazalo od uzaleznien,- wiec sila rzeczy nie dostalam benzo,wtedy to byla wogole pierwsza wizyta u psych A drugi raz jak bralam paro to sie zgapilam,myslalam,ze mam jeszcze afobam,a mi sie skonczyl i dlatego cierpialam pare dni ,potem pobieglam do dr i bylo ok,ale i tak poparu miechach odstawilam paro ,bo za mocno "zamulala"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytrynka84 ja mam zacząć od małej dawki, bo od 100mg na dobę, więc bardzo mało z tego co czytam na forum. Zastanawia mnie czy u mnie tez będzie stabilizował nastój, czy znikną lęki i ta cholerna niepewność, mania dopytywania spowodowana lękami, wieczne rozedrgania emocjonalne, huśtawki od mega euforii do stanów gdzie mam ochotę płakać i wyć nie wiedzieć czemu oraz inne syfy u mnie... Boję się tego leku, bo jak czytam opinie, to mnie to przeraża, ale z drugiej strony na mnie może działać inaczej... Zobaczymy... Po prostu się boję:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , czy jezeli bralem tak o 14 tegretol to co moze mi sie stac jezeli wypije kilka piwek tak o 20 (oczywiscie wieczorem nie bede go bral) . Aha dodam jeszcze , ze byla to moja pierwsza tabletka wiec nie mam duzo tego leku we krwi . Dodam , ze biore jeszcze parogen i pare razy zdarzylo mi sie wypic kilka piw no i nic mi nie bylo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

jestem nowa..

szukałam już ale nie mogłam nic znaleźć więc proszę o pomoc..

wczoraj przez przypadek wzięłam 3 zamiast 2 tabletek neurotopu.. teraz nie wiem jaką dawkę przyjąć dziś.. czy jeden raz to nic poważnego i dziś wrócić normalnie do swojej dawki|"?? bardzo proszę o odpowiedź..

pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×