Skocz do zawartości
Nerwica.com

KARBAMAZEPINA (Amizepin, Finlepsin, Neurotop retard, Tegretol, Tegratol CR)


Michal78

Czy karbamazepina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

37 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy karbamazepina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      27
    • Nie
      9
    • Zaszkodziła
      5


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od wczoraj biorę Neurotop  Retard 300 na Idiopatyczny parestezje (ból) lewej strony twarzy. Wcześniej byłem leczony w kierunku neuralgii nerwu trójdzielnego, gdzie przeciw lękowo i depresyjnie brałem  Pramolan mg,  a następnie Signopam.  Zasadnicza kuracja nie skutkowała natomiast dwa ostatnie leki dawały dobre efekty (wcześniej miałem lęk związany z niedającymi  się zdiagnozować objawami  - poszukiwania przyczyny trwają od 3 lat – miałem nieustającą obawę że to śmiertelna choroba).

Wczoraj wieczorem wziąłem pierwsze 75 mg Neurotopu  - sen miałem w miarę dobry, ale dzisiejszy dzień to od rana zmulenie totalne. Szybko to przejdzie, szybko się przyzwyczaję – martwię się bo dawka ma być zwiększana?

W ulotce o dawkowaniu też piszą:  „Neuralgia nerwu trójdzielnego: początkowo 300 mg raz na dobę, następnie powoli zwiększa się dawkę do ustąpienia bólu. Później należy ustalić minimalną dawkę skuteczną, stopniowo zmniejszając dawkę terapeutyczną. Zazwyczaj dawka dobowa wynosi 600 mg”.

Ktoś ma podobne doświadczenia,  brał ten lek na podobne schorzenie? On podobno działa i uspokajająco i przeciwbólowo ale czy skutecznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy litu nie brałem.

Karbamazepina ma pewien potencjał uspokajający. Potrafi wyciszyć wewnętrzną złość, gniew skierowany przeciw sobie, tendencję do samookaleczeń. Pod tym ostatnim względem nieraz jej włączenie mnie ratowało. Nie ma stricte działania przeciwlękowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam że Bierzecie po 300mg a jak od 4 dni biore pół tabletki czyli 100mg tegretolu i na mnie mocno działa,uspokaja,czuje się trochę jak po alkoholu.Mam nieprawidłowe Eeg i Ssri nie działały na mnie dobrze.Sam się sobie dziwie ze nigdy wcześniej nie brałem żadnych prochów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z aktywnych użytkowników bierze ten lek? 

Dostałam go na stabilizacje nastroju (borderline, agresywne zachowania, myśli s.).

Mam brać małą dawkę 2*200 mg. 

Ogólnie jestem dość mocno wrażliwa na leki i nie potrzeba mi wysokich dawek. 

 

Problem w tym że ten lek mnie dość konkretnie zamula 😕 w sumie jak każdy stabilizator, stąd je odstawialam wcześniej. Nawet lamotrygina jakoś tak 'hamowała' mi myślenie 😕

 

Biorę lek prawie 3 tygodnie 

Czy organizm przyzwyczai się do tego i to zamulenie minie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukrowana Mnie fajnie rozluźniał, nie mogłem tego nazwać zamuleniem. Z początku faktycznie za mocno, ale z czasem mi zeszło. Brałem różne dawki od 300 do 1200mg, ale jak byłem na 400 to po czasie było ok w kwestii "zamulenia". Jak mi zamuła z klozapolu minęła to karbamazepina to jest pryszcz ^.^

 

aha, i ja polecam syrop tegretolu, zawiesine a nie tabletki. Po tabletkach nie było zamierzonej pomocy w bezsenności, natomiast po zawiesinie milutko zawsze zasypiałem. I ogólnie lepiej syrop na mnie działał. Proszę o scalenie

Edytowane przez Hooded Spirit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz ponad 2 tygodnie biorę i słabo działa, no ale pierwsze 400mg, potem dorzutka jeszcze 200 , 600mg łącznie o przedluzonym uwalnnianiu CR.

 

kłopoty z pamiecia są po tym leku , nie moge sobie przypomnieć nazw,tytulow filmow 🙂 juz go kiedys bralem 400-0-400 i bylo elegancko . moze za mala dawke biorę ? albo poczekać aż ta dorzutka 200mg się załaduje, bo zwiekszoną dawke biorę z tydzień .

 

poczekam jeszcze z tydzień.

 

 

Edytowane przez benzowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam przepisany Tegretol na kurcze. Problemy neurologiczne. Małe dawki, mam nadzieję że pomoże z kurczami i nie sponiewiera mnie jakoś dodatkowo. 

 

To nie jest lek uzależniający? Można go przyjmować długo?

Edytowane przez Aurora88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już prawie 2 miesiące jestem na tym leku. 

Ciesze się że udało mi się przetrwać pierwsze tygodnie gdy byłam bardzo zamulona i senna i nie czułam żadnej stabilizacji. 

Teraz jest lepiej. Choć nie ma ekstra stabilizacji, dalej jestem sobą czyli osobą chwiejną emocjonalnie. Ale jest trochę lepiej a to już coś. 

Przed braniem tego leku i na początku planowałam swoje samobójstwo, miałam myśli s. Z byle problemu i popadałam w dołki. Teraz nie mam takich myśli. Jak będzie dalej ze stabilizacją to czas pokaże. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie niecałe dwa tygodnie na nim jadę i jest cudownie. Nie wiem, czemu ten lek nie jest przepisywany wszystkim :P Ale dobra - piję kawy ile chcę i nie mam kurczy, a o to chodziło głównie, ale poza tym jestem radosna, wesoła, pozytywnie nastawiona do świata. Czuję taki wewnętrzny radosny spokój. Trochę więcej śpię, ale myślę, że to się unormuje. Mam większe libido. Żadnych lęków ani żadnej depresji nie było przez ten czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@lukrowana Nie, właśnie nie powinna ;) Załączam obrazek z mojej ulubionej strony psycheducation.org o doborze stabilizatorów, w zależności od tego, na jakim efekcie nam (pacjentom i lekarzom) zależy.

Lubię pytać, jakie są indywidualne doświadczenia pacjentów, bo sama jak ognia unikam leków, po których wzrasta waga (pewnie mam jakąś niezdiagnozowaną skłonność do zaburzeń odżywiania).

 

2E01DF06-2534-41B9-8911-8F093B6272B7.gif

Edytowane przez warning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę od dzisiaj karbamazepine zamiast kwetiapiny. Kwetiapina pomogła mi spać i zmniejszyć moje ogólne napięcie, ale niestety przytyłam kilka kg i boje się dalszego tycia. Nie jestem przekonana do karbamazepiny, ale nic nie szkodzi spróbować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Aurora88 napisał:

No ja. Moja przyjaciółka też. Obydwie super na nim funkcjonujemy.


A na co go bierzesz? Bo u mnie ma on zastąpić kwetiapinę, po której trochę przytyłam. Obecnie nie czuję, że karbamazepina działała dobrze na mój sen i napięcie. Czuje się  spięta, wyczerpana i mam szczękościsk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, gosia17 napisał:

Czuje się  spięta, wyczerpana i mam szczękościsk.

To dziwne, bo właśnie na to jest karbamazepina. Ja dostałam na napięcie mięśniowe od neurolożki i gadałam też o tym z psychiatrą; ona powiedziała że mogę go sobie brać, nie uzależnia, jest bezpieczny i właśnie tak uspokaja ciało i nerwy. Dodaje energii. Więc może jeszcze masz te początkowe objawy, które znikną. Też mam tę samą dawkę, co Ty - 2x200.

 

Moja przyjaciółka dostała ten lek na borderline. Oczywiście nie wiem, jak u niej to działa w aspekcie ewentualnych psychoz, ale widzę że jest spokojniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dostałam Neurotop na parestezje twarzy, które mam od 3 miesięcy, mam przy tym nerwicę i depresję. Dostałam od neurologa neurotop biore 3 tydzień najpierw 2x 75 teraz juz 200x 200. Niby na neuralgię, ale nie jestem przekonana do diagnozy, bo nie mam bólu, tylko parestezje....Dolegliwości mam nadal, nastrój kiepski. Pytanie czy jeszcze poczekac? Czy to lek z opóźnionym działaniem, jak SSRI? Dostałam też Mozarin, kt. brałam na psychosomatyczne bóle brzucha 3 lata temu. Nie wiem co robić, czy odstawić Neurotop i wziąć Mozarin? czy włączyc przy Neurotopie. Miałam kiedyś stwierdzoną hipochondrię i nerwicę lękową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×