Skocz do zawartości
Nerwica.com

KARBAMAZEPINA (Amizepin, Finlepsin, Neurotop retard, Tegretol, Tegratol CR)


Michal78

Czy karbamazepina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

37 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy karbamazepina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      27
    • Nie
      9
    • Zaszkodziła
      5


Rekomendowane odpowiedzi

Agranulocytoza polekowa występuje po minimum 1 miesiącu brania leku. Same neutrofile żyją 6 dni, więc to niemożliwe by po 12 godzinach wystąpiła agranulocytoza :D

 

Głupiutki jestem :hide: Dziękuję serdecznie za ten bardzo pomocny, pożyteczny post. Bardzo mi pomógł.

 

Ale chyba i tak nie mogę używać tego Tegretolu. Dla większości ludzi suchość w ustach to żaden problem, dla mnie - olbrzymi. Od dziecka mam nawrotowe zapalenie oskrzeli. Zmiany w postaci furczeń w osłuchu mam przez cały rok, a kilka razy do roku przechodzi w stan ostry. I wszystko zawsze zaczyna się od gardła, najczęściej od jego podrażnienia, wysuszenia. Znam to już na pamięć: najpierw suche gardło, potem czerwone, potem stan podgorączkowy, katar, za kilka dni dołącza się infekcja bakteryjna. I tak w kółko, kilka razy do roku. Antybiotyk za antybiotykiem.

 

A niestety niemal wszystkie psychotropy, może za wyjątkiem niektórych bdz, buspironu czy niskich dawek escitalopramu, wywołują tę masakryczną suchość w ustach. Po Tegretolu czułem w gardle niemal ból, tak samo jak lata temu po Anafranilu.

 

Poza tym w dzień po spożyciu Tegretolu czułem się bardzo źle, fatalnie psychicznie - depresja o wiele większa (na ulotce jest napisane, że zmniejsza skuteczność działania escitalopramu i alprazolamu (tego o połowę). Siedziałem strasznie otumaniony bez żadnej siły do życia. Oczywiście od razu przybiegła moja matka i zaczęła mnie atakować - "jesteś na mnie obrażony", "czemu ty taki jesteś", "co się stało", "co się dzieje", "nie rozumiem".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Achino2017, brałem ten lek kiedyś przez przynajmniej rok, świetnie na mnie działał. Brałem wtedy do sertraliny. Czułem się po nim właśnie wyluzowany, zupełnie jak na bardzo niskiej dawce benzo. O dziwo pomógł mi nawet w kontekście fobii społecznej. Brałem 800mg, więc nie mało. Ja akurat nie doświadczyłem żadnych uboków. Wkręca się bardzo szybko, prawie od razu a po 3-4 dniach jest już bajka :) Podobno długotrwałe branie ma zły wpływ na układ krwiotwórczy i kości, więc... odstawiłem to w końcu. Właściwie to skończyło mi się nagle opakowanie i... przeżyłem bez większych problemów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie dzisiaj lekarz rodzinny kazał wyrzucić do śmietnika zapisane przez dr nauk medycznych psychiatre leki Tegretol 200 i kwetiapinę 200. Powiedział, że będę się po nich o wiele gorzej czuł. I powiedział, aby iść do kolejnego, trzeciego, psychiatry. Oprócz tego w ogóle mnie nie słuchał, wypisał tylko recepty na alprazolam i to wszystko. Widać było, że mu to wszystko zwisa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tej kwetiapiny też nie rozumiem, ale tegretol jest stosowany w odstawieniu benzodiazepin, więc trudno zrozumieć co lekarz rodzinny miał na myśli. Skoro jednak nie masz zaufania do psychiatry, następny strzał wydaje się być dobrą propozycją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ja brałem. Działanie głównie przeciwpsychotyczne, wyciszające myśli. Ogólnie tragedia. Spało się jako tako, ale akatyzja, wykręcanie ciała i otępiałość dały mi znak że to beznadziejne leki dla bardzo chorych na paranoję i urojenia.

 

-- 24 maja 2017, 18:28 --

 

Oczywiście systemem 1-1-1, amizepin 200mg, olanzapina mylan 5mg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od pół roku biorę sertralinę 150mg. Wyciszyła mi lęki ale mam wahania nastroju,doły itp. Przez 3 miesiące łykałam sulpiryd ale działał krótko.Dziś moja psychiatra wypisała mi tegretol 200mg CR na ustabilizowanie nastroju.Na początek 1/2 -1/2 -0.Czy nie osłabi to działania sertraliny? A dwie dawki w ciągu dnia mnie nie zamulą? Przestawiłabym na wieczór jedna dawkę ale biorę trittico na sen i nie wiem czy można te leki łączyć.Wdzięczna będę za odpowiedź i za kilka słów w ogóle o tym leku,np.czy się tyje bo sulpiryd trochę ciała mi wrzucił...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym leku się nie tyje ,można go łączyć z trazodonem ale on może trochę zwiększyć poziom stężenia karbazepiny we krwi . Ja biorę dawkę 900 mg na sen w celu potencjalizacji działania leków neuroleptycznych. Na hipomanie/manie to jest dobry lek na uspokojenie ale nie wiem jak ze stabilizacją nastroju czyli jego wahaniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

picziklaki - dzięki za odpowiedź.Wczoraj po pierwszej południowej dawce 100mg poczułam wyciszenie i minimalną senność.Dziś za to wstałam w bardzo dobrej formie,bez porannej "spinki".Dawno już nie miałam takiego poranka.Teraz jestem po kolejnej dawce i będę się obserwować 8) .Zniknęły też uporczywe myśli,które od kilku dni mnie męczyły.Możliwe,żeby tak szybko lek zadziałał? No i oczywiście sprawdzę swoją wagę.Rozmawiałam z moją doktor o tym,że po sulpirydzie przytyłam i zaczęły się problemy z ciśnieniem i nie chcę czegoś co mnie utuczy.Zapewniła,że będzie ok.

 

-- 12 sie 2017, 15:18 --

 

Trzeci dzień na tegretolu i czuję się zdecydowanie lepiej.Nie ma gonitwy myśli,ponurego nastroju i i huśtawek.Oby tak dalej.

 

-- 13 sie 2017, 20:30 --

 

Biorę tegretol 4 dni.Nie mam żadnych ubocznych skutków.Czuję jego działanie bo jestem spokojniejsza.Po tygodniu mam zwiększyć na 200-200-0.Czyżby "przypasował" sertralinie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy karbamazepina wplywa w jakims stopniu na GABA ? Prawda to ,ze stosowanie karbamazepiny zwieksza gęstosc receptorów GABA -B ? Jesli tak,to chyba dzialaniem powinna pod jakims wzgledem przypominac baclofen ? Czy karbamazepina niweule w jakims stopniu lęk ,niepokój ,opanowuje trzęsące się ręce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po czterech dniach brania tegretolu /100mg-100mg-0/ mój nastrój poleciał w dół powodując depresję.Biorę mimo to bo chyba za szybko na ocenę jego działania.Jeden dzień zaliczyłam z biegunką.Być może przypadek.Jednak już trzy dni mam bóle podbrzusza.Jestem w fatalnym,obniżonym nastroju.Poza tym mam uderzenia gorąca.Dziś zwiększyłam dawkę wg zalecenia lekarza na 200-200-0. Czy to przejściowe czy po prostu lek mi nie służy?Dostałam tegretol do sertraliny na wahania nastroju.Będę wdzięczna za info.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też karbazepina brana za dnia 3x300 powodowała depresje i ciągnęła nastrój w dół , może ta informacja jest istotna ale ona obniża stężenie trójcyklicznych leków antydepresyjnych we krwi i osłabia działanie klomipraminy. Nie wiem jak z innymi lekami sprawdź sobie w internecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie coś znalazłam "Producent leku stwierdza, że nie ma ryzyka wystąpienia istotnych klinicznie

interakcji między sertraliną i karbamazepiną. Badania wskazują jednak,

że może wystąpić wzrost poziomu karbamazepiny we krwi z możliwością

działania toksycznego Jak to rozumieć?

picziklaki i co? przestałeś brać karbamazepinę w dzień czy przeszło działanie depresyjne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przeszło działanie depresyjne , biorę ją na noc przed snem w celu wzmocnienia działania leków neuroleptycznych dzięki czemu mogę zażywać ich mniejszą dawkę i łatwiej mi się wstaje, krócej śpię. ( 100 mg chlorprotiksenu + 900 mg karbazepiny w dawce jednorazowej ) . Sporadycznie jak jestem pobudzony biorę 150-300 za dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×