Skocz do zawartości
Nerwica.com

CHAD- Choroba Afektywna Dwubiegunowa cz.III


Amon_Rah

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Jurecki napisał:

@Dryagan depakine chrono uspokaja jakoś? Czy jakoś inaczej działa.

Lekarz przepisał mi a ja CHAD-u nie mam.

Depakina nie ma działania stricte uspokajającego, to jest stabilizator nastroju. Swoją drogą z masą skutków ubocznych (brałam przez dobre 3 lata w okresie nastoletnim jak byłam leczona na padaczkę).

 

3 godziny temu, Jurecki napisał:

a trudno jest odstawić depakine chrono?

Nie, nie trudno. Odstawiasz i tyle. Przynajmniej nie przypominam sobie, żebym miała jakiekolwiek problemy z odstawieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Dryagan napisał:

Teraz biorę raz na miesiąc zastrzyk (clopixol depot) i pregabalinę. Brałem olanzapinę, risperidon, kwetiapinę, lit, lamotryginę

 

A z ciekawości na jaki typ ChAD chorujesz? Pregabalina przy ChAD? Hmm, ciekawe... Podawano mi pregabalinę na lęki, ale po niej miałem takie otępienie, że nie wiedziałem, co ktoś do mnie mówi(!!!). Swoją drogą olanzapina też mnie dziwnie otępiała. O lamotryginie myśli moja lekarka ostatnio, ale po co skoro sam neuroleptyk mi na razie wystarczy.

 

Ja obecnie biorę Ketrel 400mg i jest dobrze. Co dziwniejsze wcale nie mam ChAD, ale zaburzenia lękowo-depresyjne. Z początku próbowano mnie leczyć antydepresantami, ale one tylko wzmagały mi lęki i zakłócały sen. W końcu kiedy się wyczerpały pomysły, to zostawiono mi samą kwetiapinę, bo ona bardzo mi pomaga zebrać myśli, poprawia mi funkcje poznawcze i też dzięki niej zasypiam. Na samej kwetiapinie jest lepiej niż na jakimkolwiek antydepresancie. Chyba dlatego, że kwetiapina hamuje wychwyt zwrotny NET i agonizuje dość mocno receptor 5-HT1A. To jedyny neuroleptyk, który ma silniejsze działanie przeciwdepresyjne od przeciwmaniakalnego. Do tego jeszcze wspomagam się żeń-szeniem i melatoniną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dryagan napisał:

no nie będę dyskutował z lekarzami. Ja mam silne psychozy maniakalne - to dlatego takie leki. Teraz czuję się nieźle, mam stabilny nastrój, co często się nie zdarzało. Więc nie będę kombinować. Nie chcę wariować

 

Mhm. Znaczy ja tak tylko z ciekawości. Ja to niestety bez Ketrelu nie byłbym w stanie funkcjonować, bo mam okropne lęki, które mnie czasem tak zjadają, że myślę wtedy tylko o śmierci. Mam jeszcze do tego choroby psychosomatyczne i na nie biorę leki. Na szczęście z psychotropów jak na razie wystarcza mi Ketrel. Jak to dobrze brać tylko jeden lek "na wszystko". Tego życzę każdemu! 

Edytowane przez MarekWawka01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MarekWawka01  ja mam jednak silniejsze manie niż depresje, ale miewam też remisje (nawet bez leków). Ostatnio miałem mocną psychozę, teraz czuję się stabilnie, więc chyba te leki trafione, bo już jakiś czas minął. Lamotrygina u mnie się zupełnie nie sprawdziła, kwetiapinę biorę tylko na sen czasem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy mam manie przesladowcza moze od tego wszystkiego lekkie paranoje mi sie wlaczaja. Nic dziwnego. W momencie w ktorym rowniez myslalem podobnie " a moze tak mi sie tylko wydawalo" napadli na mnie policjanci w galerii i przy jednym z ich informatorow rzucali mna jak swiniakiem po ziemi. Poniewaz policjanci mojej matki napisali zagranice ze potrzebuje opieki i jestem osoba pod wladza rodzicielska na zaburzenia psychiczne. Jestem osoba ktora radzi sobie zagranica, dosc mloda nie chca mi bez dowodu sprzedac piwa w sklepie( chociaz pelnoletni) tylko dlatego, ze moja matka i ojciec sa jacy sa nie mam zamiaru cierpiec 15 rok z rzedzu na to samo. Jeszcze w gimnazjum policjanci po szkole za mna jezdzili w taki sam sposob i tak samo matka chciala zrobic ze mnie narkomana. To chore. Jak im sie tam bardzo chce lekow i psychiatrii to niech sie sami lecza. Jak chca sie mordowac to prosze bardzo moga siebie nawzajem w swoim kraju ja od nich nic nie biore nie przeszkadzam w niczym, zycia nie utrudniam jak chca przemocy niech sobie znajda kogos innego. Zreszta prokuratura mojej matki i tak mi juz obiecala sznurek. Za darmo ludzie z ktorymi nie ma sie nic wspolnego tylko tyle ze sa z regionu matki poniewaz ja z owymi stronami nie mam od dawna nic wspolnego sie nie czepiaja ludzi. 
Tym bardziej, ze to wszystko z podatkow zwyklych ludzi, wyciaganie kasy na to by sie znecac nad innymi Polakami zagranica ...bo mama tak chce. 

Edytowane przez monster666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektorzy mowia to jeszcze " dzieciak". Tylko, ze ja od dziecka musialem o wszystko walczyc i nigdy sie nie dostosowywalem.  Mimo iz probowalem.  Ludzi ktorzy trzymaja ze mna probuje sie przerobic na swoich   za prezenty. Naleze do tych ktorzy gdy tylko maja okazje oddaja  z wszystkimi tego konsekwencjami. Poniewaz wszyscy i tak skonczymy w tym samym miejscu. Nikt nie bedzie za mnie wybieral co i jak. To dlatego bez zadnej rozprawy i badan pisza ze jestem ubezwlasnowolniony. Wszystko robia by mnie zniszczyc a ja jeszcze mialbym sie dostosowywac. Mam trzy razy wieksze jaja niz moja matka z ojcem i bratem to nie moja wina, ze matka mnie wybrala na kozla ofiarnego. Poniewaz ona nawet mojego brata sobie zaplanowala kiedy i co wtedy ze mna zrobi. Zrobie wszystko by zepsuc jej plany. 

Edytowane przez monster666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Dryagan napisał:

@acherontia styx trochę się zgadza, że kiedyś "samowolnie" odstawiałem. W sumie tak mi zapisali w szpitalu, a to dość wygodna forma. Chyba tak wolę w tej chwili...

Pytam, bo kiedyś ta forma nie była dostępna na życzenie tylko trzeba było spełniać warunki odpowiednie.  Jak jest teraz, nie wiem. Może można wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie jak to jest miec CHAD? To wydaje mi sie ze moj lekarz podejrzewa u mnie chad, tylko ja nie mam jakies super hiper manii trwajacej kilka tygodni, ale mam bardzo zmienny nastroj i to tak zmienny.. ze np. wczoraj Was pytalem na forum byłem w mega depresji a teraz...? Nagle ożycie! :D

 

Tak samo jest ze wszystkim! Zapisuje sie do szkoły, chodze po sekretariacie, składam dokumenty.. a gdy przyjdzie ten czas to po prostu nie ide i koniec! Bo mam takie mega lęki!

 

Tak sobie przypomne moje wybryki w ostatnich latach to.. dochodze do wniosku że to było coś nienormalnego.. ale dopiero teraz to zauważyłem.. wdawałem się w awantury z przypadkowymi ludźmi, trąbiłem na nich bez powodu i jeszcze wiele innych rzeczy których lepiej nie pisać 🙄 Teraz tak nie mam ale mam bardzo zmienne nastroje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Santiago20 nie każdy ma super hiper manie. Sama choroba afektywna ma kilka odmian:

Zasadniczo specjaliści wyróżniają następujące rodzaje choroby dwubiegunowej:

  • typ I, w którym występują depresje i manie,
  • typ II, składający się z okresów depresji i hipomanii (mania o mniejszym nasileniu). Należy do niego np. tzw. rapid cycling (wyjątkowo ciężki i trudny w leczeniu, ponieważ depresja dwubiegunowa i mania płynnie przechodzą jedna w drugą),
  • typ III, w którym dochodzi do obsesji maniakalnej (spowodowany jest silnym oddziaływaniem leków przeciwdepresyjnych),
  • półmania i hipomania, związane ściśle z nadużywaniem alkoholu i innych używek,
  • choroba afektywna sezonowa, w której depresja ujawnia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym, a mania lub hipomania w okresie wiosenno-letnim,
  • „miękkie” spektrum choroby afektywnej dwubiegunowej, w którym występują pewne cechy dwubiegunowości o różnym nasileniu,
  • mania jednobiegunowa (występuje dość rzadko), w której mamy do czynienia z nawracającymi stanami maniakalnymi, z pominięciem depresji.

Dlatego każdy z tu obecnych chadowców może nieco inaczej opisywać objawy swojej choroby. Skoro lekarz podejrzewa CHAD, a zna Ciebie i historię Twojej choroby - może powoli trzeba się będzie w tym kierunku diagnozować. Ale nie jest to jeszcze przesądzone. Nikt też na podstawie Twoich kilku zdań takiej diagnozy Ci nie postawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2022 o 11:47, Santiago20 napisał:
Cytat

 

ale mam bardzo zmienny nastroj i to tak zmienny.. ze np. wczoraj Was pytalem na forum byłem w mega depresji a teraz...? Nagle ożycie! :D

 

Tak samo jest ze wszystkim! Zapisuje sie do szkoły, chodze po sekretariacie, składam dokumenty.. a gdy przyjdzie ten czas to po prostu nie ide i koniec! Bo mam takie mega lęki!


 



Ja tak mam jak widze policje ktora ma wpisane od mojej matki ze leczylem sie psychiatrycznie i jak policja rozpowiada donosicielom i ludziom z mojego otoczenia ze leczylem sie psychiatrycznie a ostatnio ze jestem cpunem jak sie to dzieje momentalnie nastroj w dol. Jak widze policje na ulicy to samo. To samo mialem w szkole do pewnego momentu ok ale jak moja matka jezdzila tam dajac w lape dyrektorowi i mowiac mu ze "ona i tak mnie "zamknie" bo leczylem sie psychiatrycznie wiec obnizano mi oceny specjalnie i lzono ze mnie to tez nie chcialo mi sie chodzic.
Dzisiaj tez jak sobie pomysle mimo iz nie naleze do strachliwych co niektorzy z moich " kolegow" razem z policja przy tak zastranych papierach moga mi zrobic to momentami tez mi sie ode chciewa. Tym bardziej, ze przez to co kilku durni mojej matki powpisywalo w notatkach wszedzie mnie atakuja jak psy.


Heledore i Dryagan oboje w pewien sposob macie racje.

 

Edytowane przez monster666

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×