Skocz do zawartości
Nerwica.com

Odstawianie leków i objawy abstynencyjne.Wątek zbiorczy


małpeczka

Rekomendowane odpowiedzi

a czy ktoś z Was odstawiał może escitalopram? czy objawy odstawienne były bardzo cięzkie?

To zależy jak kto schodzi. Przy umiejętnym robieniu tego SSRI są wolne od skutków ubocznych odstawiania - paroksetyna u osób wybitnie predysponowanych moze byc jedynym wyjatkiem. Schodź o 1,25mg co 3 tyg. i jedynymi skutkami odstawiennymi mogą być te wynikające z psychiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie biorę obecnie dawkę 5 mg, wydaje mi się, że nie jest to duża dawka, z tego co czytam to ludzie biorą nawet 20 mg, dobrze się czuję fizycznie na tej dawce i stąd moje zastanawianie się, poza tym zastanawiałam się nad tym wspólnie z terapeutą, tylko jak mam brać dawkę 1,25 mg, na pół jeszcze da się podzelić tabletkę, ale później już nie za bardzo:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie biorę obecnie dawkę 5 mg, wydaje mi się, że nie jest to duża dawka, z tego co czytam to ludzie biorą nawet 20 mg, dobrze się czuję fizycznie na tej dawce i stąd moje zastanawianie się, poza tym zastanawiałam się nad tym wspólnie z terapeutą, tylko jak mam brać dawkę 1,25 mg, na pół jeszcze da się podzelić tabletkę, ale później już nie za bardzo:/

Na tabletce 5mg masz nacięcie , dzielisz ją na pół, potem tą 2,5mg połówkę dzielisz jeszcze na pół (ja to robie takim oto sprzętem http://www.ceneo.pl/18638725 ) i masz 4 x ~1,25mg ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,25 mg ? to działa w ogóle?

Działa, to sposób na bezobjawowe odstawianie leków działających na OUN, a przede wszystkim na uniknięcie nawrotu objawów i max. prawdopodobieństwo podtrzymania reemisji. Ludzie schodzą z SSRI 1/4 dawki max. na tydz (albo jeszcze mniej) i sie dziwią że mają objawy odstawienne i nawrót depresji/lęków ze zdwojoną siłą, a już o perełkach typu lekarze-wałkonie , którzy każą dostawiać od razu nawet nie wspomne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 lat temu brałam efectin (wenlę), 75 ER w kapsułkach o przedłużonym działaniu.

Brałam przez rok, potem przez 3,5 miesiąca odstawiałam, odsypując codziennie po 2-3 granulki z kapsułek. Praca żmudna, ale opłacalna. Ostatniego dnia w kapsułce zostały mi... dwie mikroskopijne granulki :D i to był mój ostatni dzień z efectinem.

Nie miałam żadnego skutku odstawienia, a naczytałam się strasznych rzeczy o odstawianiu efectinu...

Lepiej dłużej odstawiać ale nie cierpieć katuszy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszytskich... od 3 lata biore Seronil 10 mg na dobe... lekarz powiedzial ze jesli czuje sie na silach to zeby odstawic bo nei jest mi juz potrzebny... ale musze byc pewna na 100 %... ja juz od dluzszego czasu chce odstawic ale martwie sie o skutki uboczne.. czy ktos ma doswiadczenie w tej kwestii? czy skutki uboczne przeszkadzaja w zyciu codziennym? dodam ze bralam seronil na nerwice lekowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu znajdziesz pomocny temat- odstawianie-lekow-i-objawy-abstynencyjne-w-tek-zbiorczy-t34803.html

 

Ogólnie fluoksetyna(Seronil) ze względu na długi okres biologicznego półtrwania(4-6 dni, a jej metabolit norfluoksetyna- 4-16 dni) jest najłatwiejszym lekiem z grupy SSRI do odstawienia właściwie bez żadnych uciążliwych dolegliwości. Często też przy odstawianiu innych SSRI stosuje się substytucję fluoksetyną. Jedyne czego można się obawiać to nawrót zaburzenia pierwotnego(nerwica lękowa), ale lekarz chyba wie co robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za link, napewno poczytam... ale zalozylam temat bo chodzi mi glownie o ta konkretna dawke 10 mg... ja sie dobrze czuje, nerwicy prawie nei ma, a po za tym chcemy miec dziecko z mezem... o obawiam sie ze skutki odstawienne, bo pamietam ze jak zaczynalam brac seronil to bylo kiepsko, ale raczej to bylo bardziej przez nasilona nerwice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brałam Seronil 20mg przez 3 lata. Rok temu we wrześniu odstawiłam sama (zeszłam nagle z całej dawki) i nie miałam żadnych objawów odstawiennych. 3 miesiące później dopadła mnie mega nerwica lękowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 mg to bardzo mała dawka fluoksetyny(Seronil), w niektórych zaburzeniach stosuje się nawet do 60mg/dobę. Tak jak powiedziałem- według literatury medycznej jest to najłatwiejszy lek z tej grupy do odstawienia. Dlatego samego odstawienia leku nie ma co się obawiać. Można jedynie się obawiać nawrotu zaburzenia sprzed leczenia(w tym wypadku nerwicy l.).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze nawet jesli nerwica by sie pojawila to sobie poradze bo sie jej nie boje juz, kiedys nie wiedzialam co mi jest i to nakrecalo nerwice, potem gdy bylam bardziej swiadoma jej podczas brania seronilu, to bylo ok. Nawet jak mialam ataki nerwicy to wiedzialam co to jest i jakos ta swiadomosc mi pomagala... i teraz mysle ze tez dam rade. Chce bez lekow dac sobie rade, mam 21 lat i nie chce byc na lekach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znasz dobrze j. angielski to poczytaj o SSRI discontinuation syndrome/SSRI withdrawal syndrome(zespół abstynencyjny po SSRI). Dowiesz się, że częstotliwość występowania i natężenie objawów odstawiennych jest uzależnione od okresu biologicznego półtrwania leku i metabolizmu pacjenta. Fluoksetyna(Seronil) wypada najlepiej przy odstawianiu. Jeżeli pacjent schodzi z jakiegoś leku trudnego do odstawienia(np. paroksetyna, wenlafaksyna) to lekarze często w końcowej fazie każą mu w ramach substytucji przejść na jakiś czas na fluoksetynę, aby złagodzić te objawy. 10mg to mała dawka, jak już powiedziałem. Nic więcej nie można dodać w tym temacie. Jeżeli czujesz się na siłach- odstaw, jeżeli nie- nie odstawiaj. My nie możemy podjąć za Ciebie tej decyzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znasz dobrze j. angielski to poczytaj o SSRI discontinuation syndrome/SSRI withdrawal syndrome(zespół abstynencyjny po SSRI). Dowiesz się, że częstotliwość występowania i natężenie objawów odstawiennych jest uzależnione od okresu biologicznego półtrwania leku i metabolizmu pacjenta. Fluoksetyna(Seronil) wypada najlepiej przy odstawianiu. Jeżeli pacjent schodzi z jakiegoś leku trudnego do odstawienia(np. paroksetyna, wenlafaksyna) to lekarze często w końcowej fazie każą mu w ramach substytucji przejść na jakiś czas na fluoksetynę, aby złagodzić te objawy. 10mg to mała dawka, jak już powiedziałem. Nic więcej nie można dodać w tym temacie. Jeżeli czujesz się na siłach- odstaw, jeżeli nie- nie odstawiaj. My nie możemy podjąć za Ciebie tej decyzji.

 

dziekuje, dobrze wiedziec ze to najlatwiejszy lek do odstawienia... chyba sie zdecyduje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Mija rok odkąd regularnie przyjmuję lek Pramolan, nadszedł czas kiedy poważnie zaczynam myśleć o jego odstawieniu.

Czy ktoś z Was odstawiał ten lek? macie jakieś doświadczenia, przemyślenia na ten temat?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałam pramolan na spanie, nie sprawdził się, poszedł w odstawkę. Krótko brałam ok 3,4 tyg. Odstawiłam z dnia na dzień, kompletnie nic się nie działo. Lekarz pytał o ewentualne uboki przy odstawianiu, więc pewnie nie zawsze przebiega to tak bezboleśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, biorę Efevelon SR 75 mg od czerwca zeszłego roku, skąd mogę wiedzieć kiedy czas z niego schodzić, mam zdać się na decyzję psychiatry czy sama starać się to ocenić, chciałabym się uwolnić od leków, ale mam ważną i stresującą prace, nie mogę sobie pozwolić na objawy odstawienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

carmen1988,

 

Wenlafaksyna(Efevelon) to obok paroksetyny jeden z dość trudnych SSRI/SNRI do odstawienia. Generalnie zasada jest taka, że lek powinno się przyjmować co najmniej kilka miesięcy, a po osiągnięciu poprawy/efektu terapeutycznego jeszcze przez pół roku do dwóch lat pobyć na dawce podtrzymującej. Nie jest wskazane schodzenie z leku nagle tylko powolna redukcja dawki w pewnej rozpiętości czasowej. Lepiej zdaj się na swojego psychiatrę, bo wierz mi- objawy odstawienne po wenli to nic przyjemnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, brałam anafranil 2 lata, (25 rano i wieczorem), około miesiąc temu zaczęłam odstawianie wg zaleceń lekarza, w poniedziałek przestałam całkowicie go zażywać, ale zaobserwowałam u siebie np dziwne pulsowanie w głowie, ból brzucha, uczucie ciepła na przemian z uczuciem zimna i zastanawiam sie, czy mogą byc to skutki odstawienia leku mimo tego, ze nie zrobiłam tego nagle. Pi czy to możliwe, ze dopiero wczoraj pojawiły sie niektóre z tych objawów, tzn ból brzucha i częstsze wyproznianie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×