Skocz do zawartości
Nerwica.com

Psychologia Mediów - prośba


Mallevs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Jestem zupełnie nowy na tym forum. Przyszedłem tu poprosić o kilka porad. Mam nadzieje, że odpowiecie na nurtujące mnie pytania:)

Jestem studentem 5 roku i na swojej specjalizacji (psychologia mediów) wybrałem następujący temat pracy magisterskiej: "Style gry, a rodzaje dysfunkcji życia codziennego". Ogólniej mówiąc będę chciał wykazać jak np. wcielanie się w role w grach MMORPG wpływa na młodego człowieka. Tworząc badanie będę na pewno bazował na kwestionariuszu FCZ-KT. Tutaj niestety pojawiają się moje 2 pytania.

 

1. Czy kwestionariusz jest gdzieś dostępny, abym mógł go użyć do ułożenia własnego badania online?

2. Czy jest jeszcze jakiś kwestionariusz, w oparciu o który mógłbym stworzyć swoje badanie?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Mallevs!

 

Formalna Charakterystyka Zachowania - Kwestionariusz Temperamentu (FCZ-KT) to test, który powinien być dostępny w pracowni testów psychologicznych na Twoim Wydziale Psychologii. Dostępna jest także komputerowa wersja FCZ-KT oraz program do obliczania wyników (PSI-TEST). Wątpię, byś dostał ten kwestionariusz gdzieś opublikowany w Internecie. Dziwi mnie trochę, że do tak sformułowanego tematu pracy magisterskiej chcesz posłużyć się w badaniach testem FCZ-KT. Chcesz badać wpływ gier na osobowość człowieka, a stosujesz FCZ-KT? Formalna Charakterystyka Zachowania - Kwestionariusz Temperamentu stosuje się do diagnozy podstawowych, biologicznie zdeterminowanych wymiarów osobowości, opisujących formalne aspekty zachowania. Może w takim wypadku lepiej byłoby odwrócić pytanie badawcze: Jakie cechy osobowości (temperamentu) warunkują wcielanie się w role w grach MMORPG? Nie wiem... coś w tym stylu.

 

Kwestionariusz FCZ-KT ma charakter samoopisowy. Składa się ze 120 pozycji, które są stwierdzeniami wymagającymi od badanego ustosunkowania się w formie odpowiedzi "Tak" lub "Nie". Pozycje tworzą 6 skal, dotyczących: Żwawości, Perseweratywności, Wrażliwości sensorycznej, Reaktywności emocjonalnej, Wytrzymałości i Aktywności. Teoretyczną podstawę kwestionariusza stanowi Regulacyjna Teoria Temperamentu przedstawiona w pracach Strelaua. Jeżeli chcesz badać jakieś cechy osobowościowe to oprócz FCZ-KT możesz użyć różnych testów osobowościowych, np. EAS, EPQ-R Eysencka, PTS, NEO-FFI. Odsyłam na stronę Pracowni Testów Psychologicznych PTP. Tam możesz znaleźć inspirację do stworzenia swojego badania.

 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w pisaniu mgr :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×