Skocz do zawartości
Nerwica.com

Odruchy wymiotne przy jedzeniu nowych potraw


mateuszk.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Może tytułem wstępu chcę zaznaczyć, że nie widziałem podobnego tematu lecz jeśli takowy istnieje bądź piszę w złym dziale to z góry przepraszam i proszę o takową informacje.

A teraz do sedna.

W tym roku kończę 18 lat. Moje problemy z żywieniem zaczęły się w wieku 4-5 lat, gdy zacząłem (chyba jak większość dzieci) wypluwać potrawy i mówić, że nie będę jadł jakieś potrawy bo nie lubię nawet jej nie próbując. W przedszkolu przedszkolanki nic nie poradziły na to i nie jadłem obiadów lecz przynosiłem swoje jedzenie. W podstawówce jadłem tylko to co smakowało mi wcześniej nie próbując nowych potraw, gdyż od razu mówiłem że nie będą mi smakowały. W gimnazjum zaczęło mi to już przeszkadzać i powoli zaczynałem próbować różne rzeczy ale gdy tylko coś znalazło się na języku pojawiał się odruch wymiotny i niestety wypluwałem jedzenie. Sytuacja wygląda tak do dzisiaj. Wiem, że późno się za to zabieram ale lepiej późno niż wcale jak się mawia. :) Wydaje mi się, że jest to problem z moją psychiką, gdyż nawet nie zdążę poczuć smaku tego co próbuję a odruch się pojawia. Jest to bardzo uciążliwe, gdyż od małego jem te same potrawy, a mam dość tej monotonii w jedzeniu. Również w dojrzewaniu jest to niebezpieczne, gdyż nie dostarczam witamin tylu witamin ile powinienem. Przy wszelkich wycieczkach, wyjazdach, imprezach, spotkaniach z przyjaciółmi itd. powstaje problem. Nie jest to Emetofobia. Więc jeśli ktoś z was, waszej rodziny, przyjaciół ma podobne objawy prosiłbym o informacje jak sobie z tym poradził, radzi, co to może być i w ogóle wszystko co może mi pomóc. Może ktoś wie do jakiego lekarza powinienem się udać.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, że to zabrzmi głupio, ale czy masz może w swoim otoczeniu osobę, której ufasz? Tak bardzo, bardzo, że pozwoliłbyś się jej nakarmić z zawiązanymi oczami?

 

Na początek niech Cię karmi jedzeniem, które znasz i akceptujesz, a potem, kiedy poczujesz się gotowy, możesz spróbować poprosić ją, by wprowadzała potrawy, których nie znasz w trakcie karmienia :) Piszesz, że wypluwasz zanim w ogóle poczujesz smak, więc być może jest to spowodowane nastawieniem przed spróbowaniem potrawy (odczuwasz lek przed czymś nowym). Możesz też spróbować intensywnie wąchać nowe potrawy, potem delikatnie ich dotykać (by zapach został na Twoich palcach). Kiedy poczujesz się "oswojony" z czymś, możesz delikatnie polizać palec i od razu zagryźć czymś, co już znasz. Ważne jest też sprawdzenie co sie działo, kiedy wypluwałeś potrawy (czy przez to w domu byłeś inaczej traktowany, czy spowodowane to było chęcią wymuszenia na rodzicach specjalnego traktowania). Jest to wyraźnie jakaś reakcja obronna przeciw czemuś, co zaistniało w Twoim życiu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×