Skocz do zawartości
Nerwica.com

Osobowość prawidłowa


Lord Cappuccino

Rekomendowane odpowiedzi

Najczęściej w tym dziale dyskutujemy o osobowości nieprawidłowej, zaburzeniach osobowości, niepoprawnych cechach osobowości. Ale czym właściwie jest tzw. osobowość prawidłowa? Jak ją zdefiniować? Czym jest w tym wypadku "norma"? Jakie cechy osobowości powinien przejawiać człowiek, aby uznać go za osobę o osobowości prawidłowej? Zachęcam do dyskusji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jakoś ciężej mi mówić o prawidłowych stronach psychiki, bo ogólnie uważam że psychika przeciętnego człowieka też jest zryta. Tylko, że oni nie mają tego świadomości, jarają się w ogólności swoim życiem i bardzo rzadko szkodzą innym. W sumie to chyba jest kluczowe, że prawidłowo jest wtedy gdy sie człowiek jara tym, że żyje i w miarę mało szkodzi innym i sobie. Tak, że w przy długotrwałej obserwacji (w warunkach naturalnych, nie na oddziale zamkniętym) takiej osoby, zauważa się w efektach jej działań krótkotrwałych i długotrwałych, działania destruktywne na rzecz istot żywych i wszelkiego istnienia mieszczące się w granicach norm uwarunkowanych kulturowo oraz biologią, z co najwyżej nieznacznymi odchyleniami od tych norm. Do tego osoba taka może przejawiać co najwyżej okresowe niedługie braki satysfakcji z tego, że żyje. Ogólnie powinna działać na rzecz jak najefektywniejszego przetrwania siebie, własnych genów oraz całego swojego gatunku zachowując przy tym satysfakcję z realizacji tych działań. A właściwie, to czy ktoś tak naprawdę miał prawidłową osobowość to oceniałbym dopiero gdy ktoś taki przeżył już szmat czasu. Wtedy można by było ocenić po jego owocach i jego własnych odczuciach czy faktycznie był w porządku człowiekiem ze spoko osobowością.

Pewnie można się w moim opisie osobowości prawidłowej wielu rzeczy przyczepić, ja jednak tak orientacyjnie bym na takie cechy zwracał uwagę. Myślę, że osobowości prawidłowych jest olbrzymie spektrum, dlatego opis takiej osobowości powinien być jak najogólniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że brak lęków, obsesji, itp. które zaburzają codzienne funkcjonowanie.

Np. taka osoba by walczyła z niesprawiedliwością, ale nie myślałaby o tym cały czas i nie blokowałoby to jej zdolności do funkcjonowania. Jednocześnie nie miałaby poglądów typu "nie da się nic z tym zrobić" i tym podobnych.

Np. gniew istniałby i popychał do działania, ale jak zrobi co może w danej chwili albo musi się zajmować czymś innym albo musi iść spać, to on by ustępował. No i emocje nie zakłucałyby osądu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mad_Scientist, Norma wg mnie to pojecie wzgledne...wg psychologii to konstrukt naukowy wyznaczajacy granice normalnych zachowań czlowieka...a jakie to sa normalne zachowania człowieka :P ....osobowośc prawidłowa...?to taka w ktorej typy restrukturalizacyjne,obronne.odreagowania,i manipulacyjne wspoldzialaja tak....by jednostka mogla sie samorealizowac jednakowo na kazdej plaszczyznie...

co wg mnie jest niemozliwe....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorrow, szybko ci odpowiem żeby ubiec "ekspertów", którzy zaraz się przyczepią do tego co napisałeś.

Masz rację w tym co napisałeś, ale zauważyłem że dziwnym sposobem ludzie nie rozumieją nieścisłości, które zawsze ma się na myśli pisząc w ten sposób. Bo wiadomo i ty na pewno też to miałeś na uwadze, że nie chodzi o to by całkowicie nie było na przykład lęków, tylko żeby ten lęk nie przekraczał pewnej intensywności, przewlekłości i by nie pojawiał się w absurdalnych sytuacjach. Tak żeby osiągał w codziennych nie ekstremalnych sytuacjach taki poziom, który nie paraliżuje naszego działania. I tak samo rzecz się ma z każdą cechą, każda z nich ma prawo istnienia, tylko żeby nie przekraczała pewnego poziomu absurdu, który niszczy człowiekowi życie. Wszyscy o tym wiemy, ale zawsze gdy się tego nie uściśli z niezrozumiałych względów ktoś się do tego przyczepia.

 

-- 11 sty 2012, 22:47 --

 

nextMatii, widzisz z tą samorealizacją to też jest problem. Osobowość prawidłowa musi znieść zderzenie z multumem różnych zależności mających wpływ na stabilność istnienia gatunku. Także jak ktoś ma zbyt wybujałe fantazje i chce osiągnąć samorealizację przez na przykład zostanie seryjnym mordercą to tu już coś nie gra. Tak samo jak ktoś nie widzi niczego co by było mu potrzebne do samorealizacji i miesiącami przez to nie wychodzi z łóżka to też jest tu coś nie tak. Samorealizacja ma sens tylko w kontekście dopuszczalnych norm i wpływu jaki by ona wywarła na jakość istnienia innych istot oraz w ogóle naszej planety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że osobowość prawidłowa to taka, która pozwala człowiekowi funkcjonować bez żadnych problemów, wliczając w to również funkcjonowanie w społeczeństwie. Ciężko jednoznacznie określić cechy, ponieważ ludzie narzucają różne wymagania wobec siebie i innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedłóg K dabrowkiego osobowośc prawidłowa, to taka która pozwalana rozwój. Rozwój indywidualny i dazenie do swojego osobistego celu rozwojowego. Choc nie wiem czy słowo prawidłowa jest odpowiedznie w tym kontekscie. Jednak w tym wszystkim zawierają sie także okresy w których jednostak jest zdezintegrowana i mozna u niej zdiagnozować przerozne zaburzenia.

Z psychiatrycznego pkt widzenia, wygląda to inaczej. Liczy sie jakoby odczuwanie tu i teraz. Wszystkie stany zaburzen sa jednoznacznie negatywne, więc os prawidłowa to tak w której nie wystepuja.

W zasadzie to te dwa spojrzenia dążą to podobnego, lecz inaczej ta drogę widzą.

 

Ja generalnie pozbyłbym sie leków itd... i chyba to by mi stykało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×