Skocz do zawartości
Nerwica.com

Gdy leki przestają działać...


avest

Rekomendowane odpowiedzi

Co będzie ze mną, gdy już żaden lek nie będzie na mnie działał?

 

Mam diagnozę F25. Mój nowy psychiatra mówi(zasugerował się zaświadczeniem), że to jest schizofrenia, ale taka lżejsza :roll: Dzięki tej niby lepszej diagnozie, nie należy mi się refundacja na nowoczesne leki - i tak były do niczego.

 

Obecnie biorę Trilafon w prawie max dawce i czułem się na nim świetnie, ale przestaje niestety działać - wszystko wraca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

avest, diagnoza F25 to nie "lekka schizofrenia", tylko zaburzenia schizoafektywne, o których możesz przeczytać pod poniższym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/psychoza-afektywna. W leczeniu zaburzeń psychotycznych nie stosuje się tylko i wyłącznie leków (farmakoterapii). Stosuje się też psychoterapię, leczenie środowiskowe, interwencje społeczne itp. Więcej na temat leczenia zaburzeń z nurtu schizofrenii możesz przeczytać tutaj: http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-schizofrenii. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój lekarz nic nie mówił o zab. afektywnych. Nigdy nie miałem manii, a jednorazowa depresja i lekka raczej nie jest podstawą do postawienia tej diagnozy, bo przecież w każdej psychozie może ona wystąpić.zzi

 

Lekarz powiedział, że to lżejsza schizofrenia, i mam większe szanse na powrót do zdrowia i społeczeństwa niz prawdziwy paranoidalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi zmieniła lekarka z zaburzeń schizotypowych na schizofrenie,mówiła że dzięki temu będę miała leki,ale nie sądzę,żeby był to jedyny powód

 

Powariowali z tą nową listą :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

avest, jeżeli masz diagnozę o numerze F25 to na pewno są to zaburzenia schizoafektywne. Czasami lekarze potocznie nazywają zaburzenia schizoafektywne mianem "lżejszej schizofrenii", ale to nie jest do końca prawda. To bardziej taki skrót myślowy niż prawidłowa nomenklatura medyczna. Zaburzenia schizoafektywne to w ogóle dziwna hybryda nozologiczna. Nie wiadomo, czy bardziej ujmować ją jako zaburzenie afektywne dwubiegunowe, czy jako postać schizofrenii, czy raczej zaburzenie afektywne. Jeżeli diagnosta ma wątpliwości, co do rozpoznania, to często właśnie stawia diagnozę pt. "zaburzenia schizoafektywne". W praktyce oznacza to tyle, że ta grupa zaburzeń jest swego rodzaju „workiem diagnostycznym”, do którego trafiają wszystkie nietypowe przypadki o różnorodnej etiologii i mechanizmie patogenetycznym, które nie spełniły kryteriów diagnostycznych, by zostać zaklasyfikowane jako inne (typowe) zaburzenia psychiczne takie, jak czysta depresja, czysta mania, CHAD albo schizofrenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja ciągle powtarzam - nigdy nie miałem manii, a depresję tylko raz i brałem tylko raz w życiu antydepresant przez miesiąc. Później były same omamy, urojenia schizofreniczne i objawy negatywne, więc nie rozumiem jaki to ma być problem diagnostyczny oprócz tego, leki na mnie słabo działają a przecież F25 niby łatwo się leczy i ma się długie remisje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

avest, jeżeli masz rozpoznanie F25 (zaburzenia schizoafektywne) nie musiałeś mieć manii. Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 wyróżnia dodatkowo 3 rodzaje tego typu psychozy: typ maniakalny (F25.0), typ depresyjny (F25.1) i typ mieszany (F25.2). Nie musiałeś mieć manii, mogłeś mieć sam epizod depresji, co sugerowałoby dokładnie na F25.1. Wówczas oprócz typowych objawów psychotycznych, jak omamy czy urojenia, objawy negatywne itp. mógł pojawić się nastrój depresyjny. Zresztą spadek samopoczucia, pesymizm, brak zainteresowania otoczeniem, izolacja od ludzi, czyli szereg objawów negatywnych, pokrywają się jednocześnie z katalogiem symptomów charakterystycznych dla depresji, stąd trudności diagnostyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×