Skocz do zawartości
Nerwica.com

F.20.04-co to??????


dolmetscherin

Rekomendowane odpowiedzi

Z taką diagnozą ("zespół paranoidalny") wypisano mnie dziś z oddziału dziennego. Szukałam w Internecie definicji tego zespołu, ale znalazłam tylko linki odnoszące się do schizofrenii paranoidalnej? Ściągnęłąm sobie też kod ICD 10 ale nie było tam takiej jednostki jak zespół paranoidalny. Czy zatem są to dwie nazwy tej samej choroby, czy jednak istnieje coś takiego jak powyższy zespół? Wie ktoś coś na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F20.4 w ICD-10 to "Depresja poschizofreniczna", a nie "Zespół paranoidalny".

 

"Zespół paranoidalny to zespół w którym urojenia nie tworzą spójnego systemu, często są to urojenia wpływu lub owładnięcia. Występują również halucynacje, zaburzenia jaźni i toku myślenia. Ponadto u pacjenta występują dodatkowo objawy negatywne takie jak deficyty myślenia, uczuć i motywacji, wahania nastroju i inne. Jego odmianą jest zespół automatyzmu psychicznego (Zespół Kandinskiego-Clérambaulta), który łączy cechy zespołu paranoidalnego, przede wszystkim urojenia kierowania i owładnięcia, z automatyzmami psychicznymi takimi jak:

- automatyzm asocjacyjny, dotyczący toku i treści myślenia

- automatyzm kinestetyczny, dotyczącej sfery ruchowej pacjenta

- automatyzm cenestopatyczny, dotyczący poczucia oddziaływania na narządy wewnętrzne pacjenta."

 

Inaczej to zaburzenia urojeniowe, dawniej paranoja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co oznaczają te numery. Oprę się na tym co przytoczył Mad_Scientist. Depresja "po schizofreniczna". Jak sama nazwa wskazuje to depresja dotykająca osoby, które przebyły epizod psychotyczny (to jeszcze nie koniecznie schizofrenia). Na oddziale dziennym sądzę wywnioskowano, że przybyłeś epizod psychotyczny, a teraz masz "zejście" w postaci depresji po schizofrenicznej. Nie będę cie straszył, tak epizod mógł się pojawić raz i nie wróci więcej, jednak takiej gwarancji nie ma. Musisz teraz uważniej przyglądać się sobie, żeby ewentualnie bardzo wcześnie zareagować na kolejny epizod psychotyczny którego Ci nie życzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×