Skocz do zawartości
Nerwica.com

Osobowość schizotypowa (schizotypia)


Pomidorek12345698

Rekomendowane odpowiedzi

Zaburzenia schizotypowe (zaburzenia typu schizofrenii, osobowość schizotypowa, schizotypia) – kategoria diagnostyczna obejmująca zaburzenia cechowane długotrwałym przebiegiem o trudnym do uchwycenia początku (co zbliża je do zaburzeń osobowości) oraz obrazem klinicznym charakteryzującym się uderzającą niezwykłością (np. ekscentrycznością, czasami dziwacznością) przeżyć i zachowań, przypominających typowe objawy schizofrenii, w którym występuje wzorzec zachowań zdominowany społecznymi i interpersonalnymi deficytami naznaczonymi silnym dyskomfortem i ograniczoną zdolnością do zawierania bliskich znajomości i utrzymywania związków z innymi. Występuje u około 3% populacji. Jako nowa kategoria diagnostyczna została wprowadzona w ICD-10.

 

Osobowość schizotypową charakteryzują: poczucie, że jest się przedmiotem szczególnej uwagi – że wszystko odnosi się do nas; duża koncentracja na sobie; myślenie magiczne; dziwaczne doznania percepcyjne; niekonsekwentne i nielogiczne zachowania, myślenie oraz mowa; częste gubienie wątku i kwieciste wypowiedzi; przy dużej wewnętrznej wrażliwości wyrażanie uczuć jest ograniczone, co powoduje pozorny chłód emocjonalny i dystans uczuciowy; doszukiwanie się we wszystkim ataku na siebie; wycofanie się z kontaktów społecznych z powodu lęku; przejściowo mogą występować objawy psychotyczne.

 

Osobowość schizotypowa i schizoidalna są do siebie podobne. Obie charakteryzują się brakiem chęci przebywania z ludźmi, lecz w przypadku osobowości schizoidalnej jest to spowodowane preferencją samotnictwa, natomiast w przypadku osobowości schizotypowej – pomimo silnej potrzeby bliskości – lękiem.

 

Kryteria diagnostyczne DSM-IV

 

- idee odniesienia (ideas of reference) z wyłączeniem złudzeń odniesienia (delusions of reference – podobne do idei odniesienia, ale ludzie cierpiący z powodu złudzeń odniesienia wierzą, że są one prawdziwe)

- dziwne wierzenia lub myślenie magiczne, które wpływają na zachowanie i są niezgodne z normami danej kultury (np. zabobony, wiara w jasnowidztwo, a w wypadku dzieci i nastolatków dziwaczne fantazje i zainteresowania)

- niezwykłe doświadczenia zmysłowe, z uwzględnieniem złudzeń fizjologicznych

- dziwne myślenie i mowa (np. niejasne, szczegółowe, metaforyczne, kunsztowne lub stereotypowe)

- podejrzliwość lub paranoidalne poglądy (paranoid ideation)

- niewłaściwy afekt (inappropriate affect– typ afektu reprezentujący niezwykłą emocjonalną ekspresję, która nie koresponduje z treścią tego, co zostało powiedziane lub pomyślane) lub ograniczony afekt (constricted affect – umiarkowane obniżenie zakresu i intensywności ekspresji emocjonalnej)

- zachowanie lub wygląd, które są dziwne, ekscentryczne albo osobliwe

- brak bliskich przyjaciół lub powierników innych niż krewni pierwszego stopnia

- nadmierny lęk społeczny, który nie znika wraz z zacieśnianiem znajomości i kojarzy się raczej z paranoicznymi lękami, niż z negatywnymi sądami na swój temat

 

Kryteria diagnostyczne ICD-10

 

- 3-4 cechy powinny być obecne przez minimum 2 lata

- niedostosowany i ograniczony afekt (osoba wydaje się chłodna i oddalona)

- dziwne, ekscentryczne lub niezwykłe zachowanie albo wygląd

- słaby kontakt z innymi i skłonność do społecznego wycofywania się

- dziwne przekonania i magiczne myślenie wpływające na zachowanie i niespójne z normami kulturowymi

- podejrzliwość i nastawienia paranoidalne

- natrętne ruminacje bez wewnętrznego oporu, często o treści dysmorfofobicznej, seksualnej lub agresywnej

- niezwykłe doświadczenia percepcyjne z włączeniem iluzji somatosensorycznych (cielesnych) lub innych, depersonalizacja i derealizacja

- puste, rozwlekłe, metaforyczne, nadmiernie wypracowane lub stereotypowe myślenie, przejawiające się dziwacznymi wypowiedziami lub w inny sposób, bez większego rozkojarzenia

- niekiedy przemijające epizody quasi-psychotyczne z nasilonymi iluzjami, omamami słuchowymi lub innymi oraz myślami podobnymi do urojeń, zwykle występujące bez udziału czynników zewnętrznych

 

Przy diagnozowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na wykluczenie schizofrenii oraz innych zaburzeń, np. łagodniejszych form całościowych zaburzeń rozwoju, takich jak spektrum autyzmu.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć ja znam kogoś kto jak mi sie wydaje cierpi na to zaburzenie ,ale do końca nie wiem bo nie chce rozmawiać i udaje ,ze wszystko jest w porządku ale tak objawowo to to pasuje do niego i tak sie zastanawiam czy istnieje mozliwość dotarcia do takiej osoby.

A ja tę osobę lubię pomimo wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby ja mam zaburzenia schizotypowe, tylko że nie mam kompletnie tych pseudopozytywnych objawów schizofrenii, jedynie same negatywne czyli coś takiego mniej więcej:

* stępienie afektywne

* wycofanie emocjonalne

* zubożenie kontaktu

* apatia

* zaburzenia myślenia abstrakcyjnego

* brak spontaniczności i płynności konwersacji

* stereotypia myślenia

Pisałem o tym trochę w innym wątku. Cytuję jedną z wypowiedzi:

Trochę info o osobowości schizotypowej z negatywnymi objawami.

 

Piramida "głębokości zaburzeń" od normy po schizofrenię (po lewej spektrum objawów negatywnych)

http://img529.imageshack.us/img529/4534/005zt.jpg

 

Typ osobowości schizotypowej z elementami schizoidalnej(bezbarwna):

part 1: http://img23.imageshack.us/img23/1918/001inl.jpg

part 2: http://img530.imageshack.us/img530/8171/002ksq.jpg

 

Schizofrenia borderline jako zaburzenia schizotypowe:

part 1: http://img163.imageshack.us/img163/4163/003cy.jpg

part 2: http://img210.imageshack.us/img210/6774/004jkm.jpg

 

Fragment z podejścia poznawczego:

http://img593.imageshack.us/img593/6261/podejsciepoznawcze.jpg

 

Osobowość schizotypowa a depresja:

part 1: http://img839.imageshack.us/img839/9193/006hz.jpg

part 2 + terapia: http://img821.imageshack.us/img821/452/007psa.jpg

 

Fragmenty z Millon, Davis "Zaburzenia osobowości we współczesnym świecie".

więcej jest tutaj: http://www.nerwica.com/zaburzenia-schizotypowe-depresja-nerwica-t20895-14.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od psycholog dostałem parę lat temu diagnozę osobowości schizoidalnej, ale lekarka bardziej schizotypową podejrzewała. I chyba ta druga bardziej pasuje z tego względu że osoby schizoidalne lubię być same i są raczej aseksualne, a w moim przypadku tak całkiem sam bardzo nie lubię być.

 

Do schizotypowej pasuje to że mam różne idee odniesienia, np. jak idę ulicą to nie lubię iść dłuższy czas za kimś bo wydaje mi się że wtedy ktoś myśli że za nim idę. Ogólnie mam często takie obawy że ktoś o niewiadomo co może mnie podejrzewać. Często wydaje mi się że jakoś jestem obiektem uwagi innych, choć zazwyczaj to jest mylne. Czasem jak mignie mi jakiś cień to mam wrażenie czyjejś obecności i muszę się rozejrzeć, ale nie mam żadnych halucynacji, głosów itp.

 

Poza tym podobno widać po mnie że jakiś trochę dziwny jestem, chyba ze względu na mowę ciała i specyficzną mowę - mam trochę nietypowy szyk zdań chyba. W jakimś tam też stopniu zastanawiam się czy nie mam zespołu Aspergera - do tego pasuje słaby kontakt wzrokowy i mowa ciała, wyobcowanie społeczne, ale z drugiej strony rozumiem przenośnie, jak się postaram to potrafię się wczuć w innych, nie mam obsesyjnych zainteresowań raczej (chyba że uznać za to siedzenie przed komputerem ciągle, ale to z braku zajęcia).

 

Więcej mam chyba tzw. objawów negatywnych - trochę się izoluję, mało co mnie cieszy na dłużej, brakuje mi jakichś konkretnych celów życiowych, w zasadzie dalej nie wiem co chciałbym robić zawodowo w życiu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F21 rozwinięte, pełne objawy. Do tego depresja. Chciałbym dołączyć do tego klubu ale czuję lęk. Prawie 2 miesiące na oddziale zamkniętym spowodowaly głównie przestawienie doby (wstaje wczesnie itd), zmniejszenie absurdalnych stanow lękowych i to, że zarejestrowałem się tutaj. :) Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie postawila psychiatra ta diagnoze plus depresja oraz osobowosc destrukcyjna. U mnie quasi psychotyczne nie jest epizodem lecz trwa stale. Sama nie wiem czy bardziej pod schizofrenie nie podchodze, bo nie mam epizodow quazi ale lecz non stop to trwa. Meczy mnie juz to wszystko, nie wiem czy lepiej odstawic leki i rzucic w cholere wszystko, samo sie ulozy wszystko. nie mam sil ani ochoty na psychoterapie, lekow tez nie chce stosowac. Odstawila mi psychiatra antydepresant poniewaz mialam bardzo duze nasilenie objawow, depesje, mysli samobojcze, probe samobojcza. ehh, chyba lepiej tkwic w niewiedzy niz wiedziec co dolegac i walczyc z tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wam, chciałem powiedzieć, że po trochę ponad dwóch latach psychoterapii (psychodynamiczna) nadrobiłem kilkanaście lat rozwoju emocjonalnego i jedyne co zostało to swego rodzaju ekstrawagancja, co według mnie akurat jest dobre :) Czasem mam dziwne stany lękowe kiedy długo przebywam sam ale to podobno normalne, także da się draństwo naprostować!! Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej wam, chciałem powiedzieć, że po trochę ponad dwóch latach psychoterapii (psychodynamiczna) nadrobiłem kilkanaście lat rozwoju emocjonalnego i jedyne co zostało to swego rodzaju ekstrawagancja, co według mnie akurat jest dobre :) Czasem mam dziwne stany lękowe kiedy długo przebywam sam ale to podobno normalne, także da się draństwo naprostować!! Pozdrawiam :)

super, to naprawdę dobra informacja

powodzenia i.. gratulacje : ))

ekstrawagancja jest wporzo, dzięki temu świat jest kolorowszy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×