Skocz do zawartości
Nerwica.com

Badanie psychologiczne


( Dean )^2

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie może ktoś tutaj się orientuje w psychologii.Byłe n badaniu u psychologa.Badanie polegało na przerysowywaniu.Miał przerysować jakieś figury geometryczne,zbiór punktów które tworzyły choinke albo równoległe linie.Na podstawie tego przerysowywania psycholog stwierdziła u mnie wysokie wyniki w skali:

-depresji

-psychonaterii

-psychopatii

Zastanawiam sie jak to jest mozliwe żeby określić czyjś charakter po łączeniu kropek?Wie może ktoś coś na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bazie stwierdzenia, że polecenie do testu polegało na przerysowywaniu jakichś kropek czy linii, mogę jedynie domyślać się, co to był za test. Możliwe testy, to:

- Wzrokowo-motoryczny test postaciowania (Gestalt) Lauretty Bender;

- Test Pamięci Wzrokowej Bentona;

- Test Pamięci Figur Geometrycznych Graham i Kendall;

- Test Figury Złożonej Rey-Osterrieth'a.

 

Wszystkie te testy są głównie używane przez psychologów klinicznych do zdiagnozowania zmian degeneracyjnych mózgu, uszkodzeń mózgu itp. Najbardziej prawdopodobny test, to wydaje mi się, że Gestalt Lauretty Bender, gdyż on oprócz diagnozy uszkodzeń mózgu pozwala pośrednio badać osobowość i różnicować pacjentów na osoby zdrowe psychicznie, neurotyków i psychotyków. Ponadto, wyniki uzyskane w teście pozwalają pośrednio stwierdzić, czy pacjent cierpi na nerwicę, depresję, padaczkę bez zaburzeń psychicznych, padaczkę pourazową, SM, miażdżycę naczyń mózgu itp. Inaczej odwzorowują rysunki osoby z afazją sensoryczną, inaczej osoby symulujące chorobę, inaczej z upośledzeniem umysłowym, psychozą maniakalno-depresyjną, schizofrenią, psychozą pourazową, psychozą alkoholową czy porażaniem postępującym. Powyższe testy głównie skupiają się jednak na rozpoznaniu zmian organicznych w mózgu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź.Ale wciąż jedno mnie trapi,co rozumie się w takim teście pod pojęciem psychopatii?Czy to zaburzenie antyspołeczne,czym charakteryzowałaby się osoba z wysokim wynikiem psychopatii w tym teście?Jakie powinna przejawiać zachowania?Szczerze mówiąc jestem raczej przewrażliwiony a nie niewrażliwy,nie rozumiem jak mogę mieć wysoki wynik w skali psychopatii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w oparciu o wyniki z powyższych testów błędem byłoby mówić o psychopatii, a nawet jakichś tendencjach psychopatycznych. Tak, jak mówiłam wcześniej, w oparciu o charakterystykę wykonanych rysunków można mówić o pewnych jednostkach chorobowych, ale nie spotkałam się z tym, by któryś z psychologów na bazie powyższych testów stwierdzał zaburzenia dyssocjalne. Te testy głównie koncentrują się wokół organiki. Może wykonano Panu jakiś inny test, którego ja nie znam i którego nigdy nie używałam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie odnoście badań psychologicznych. U mnie wstępnie stwierdzono nerwice natręctw(chodzi tu o myśli natrętne). Ostatnio doszedł do tego lęk przed wychodzeniem z domu, przed wyjściem do pracy. Jakie badania trzeba zrobić by potwierdzić nerwice natręctw i nerwicę lekową ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałam test zaburzeń osobowości, nie pamiętam niestety nazwy.

W poprzednim co miałam nie potwierdziła się moja diagnoza tylko było: histeria, hipochondria i depresja, bez objawów psychotycznych.

Z niecierpliwością oczekuję na wynik. Będę wiedziała we wtorek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy testy psychologiczne (statystycznie wg badań) są naprawdę na tyle swoiste aby określić u kogoś w sposób jednoznaczny i definitywny posiadanie, bądź brak jakiś zaburzeń :?: Pytanie jest zainspirowane wpisem poprzedniej użytkowniczki ( kasiątko, ), która miała kiedyś podobno (jak kiedyś pisała) stwierdzone nawet F 20, później zaburzenie osobowości (bodajże osobowość schizoidalną), a teraz nie wychodzi jej nic z tych rzeczy. Co w takich sytuacjach się robi i jak się w takich sytuacjach wybronić :?: Czy można żądać jakiś dodatkowych testów, jeśli się z czymś nie zgadzamy :?:

 

 

W ogóle można rozpocząć psychoterapię odmawiając wykonywania testów, które chce wykonać psycholog :?: Jest taka możliwość, że wtedy z kolei terapeuta nam odmówi z nami współpracy :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałam test zaburzeń osobowości, nie pamiętam niestety nazwy.

W poprzednim co miałam nie potwierdziła się moja diagnoza tylko było: histeria, hipochondria i depresja, bez objawów psychotycznych.

Z niecierpliwością oczekuję na wynik. Będę wiedziała we wtorek.

Anna Maria, podejrzewam, że test, który Ci robiono, to mógł być MMPI. Histeria, hipochondria, depresja to są nazwy skal w tym teście. Możliwe, że miałaś podwyższone wyniki w tych właśnie skalach, ale to nie oznacza, że cierpisz jednocześnie na depresję, hipochondrię i histerię. Interpretacja wyników takiego testu jest znacznie bardziej skomplikowana. Poza tym, ten test nie odpowiada jednoznacznie na pytanie, na co choruje pacjent. Ten test pomaga w diagnozie, pozwala opisać osobowość człowieka, ale nie daje kategorycznej odpowiedzi, jaką efkę przypisać pacjentowi. Analiza i interpretacja wyników takiego testu to znacznie więcej niż zobaczenie, w których skalach pacjent uzyskał wyniki wysokie, a w których - niskie.

Czy testy psychologiczne (statystycznie wg badań) są naprawdę na tyle swoiste aby określić u kogoś w sposób jednoznaczny i definitywny posiadanie, bądź brak jakiś zaburzeń :?:

zaczarowana, testy psychologiczne pozwalają różnicować osoby cierpiące na choroby psychiczne od tych zdrowych psychicznie, ale w oparciu tylko i wyłącznie o wyniki testu nie da się czasami w sposób jednoznaczny i definitywny postawić konkretnej diagnozy. Mogą być wątpliwości. Zazwyczaj klinicyści łączą dane z różnych źródeł na temat pacjenta, by móc postawić rozpoznanie (testy psychologiczne, wywiad, obserwacja). Dużo też zależy od użytego testu, jego parametrów statystycznych, trafności, rzetelności itd. Są testy lepsze, precyzyjniejsze i mniej dobre.

Czy można żądać jakiś dodatkowych testów, jeśli się z czymś nie zgadzamy :?:

Tak, można.

W ogóle można rozpocząć psychoterapię odmawiając wykonywania testów, które chce wykonać psycholog :?: Jest taka możliwość, że wtedy z kolei terapeuta nam odmówi z nami współpracy :?:

Rozpoczynając psychoterapię, najlepiej mieć zdefiniowany problem (czytaj: diagnozę), dlatego odmawianie wykonania testów, które najprawdopodobniej są elementem procesu diagnostycznego, to trochę takie strzelanie sobie w stopę. Zawsze można udać się do lekarza psychiatry, który najczęściej stawia rozpoznanie w oparciu o wywiad. Jeżeli on nie odeśle nas do psychologa, by ten pomógł w diagnozie, to wówczas nie będziemy musieli przechodzić przez "fazę testów psychologicznych".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że u psychiatry nie rozpoczniemy przecież terapii, a mi właśnie o nią chodzi, więc pozostaje tylko psycholog ;) i w takim razie niestety też te testy, do których absolutnie nie jestem przekonana :( bo to kolejny sposób na szufladkowanie, a już przy samym wywiadzie właściwie to wystarczy coś ubrać źle w słowa i "bęc" już się jest zdiagnozowanym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zaczarowana, myślę, że testów nie ma co się bać, naprawdę. Teraz są bardzo dobre testy psychologiczne, również jeśli chodzi o parametry statystyczne, moc dyskryminacyjną itp. Osobiście, myślę, że wyniki z testów mogą być dodatkową wiedzą o sobie samym i raczej tak radziłabym wszystkim pacjentom do tego podejść. Nie sądzę, by terapeuci/psychologowie używali takich testów, by wyniki z nich wykorzystać do stygmatyzacji pacjenta. Oczywiście, masz prawo być nieprzekonana do testów psychologicznych, ale jeśli coś rodzi Twoje obawy i wątpliwości, zawsze możesz zapytać psychologa/terapeutę, jaki jest cel badania, czego dowiesz się o sobie po wynikach takiego testu, jaki to jest test, jaką ma nazwę itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przejmowanie cudzych tożsamości i opisywanie siebie w cudzych kategoriach

Pacjenci z borderline bywają impulsywni w rozmaitych sferach życia. Często dotyczy to: korzystania z używek, zaburzeń w odżywianiu, ryzykownych zachowań seksualnych, gróźb lub prób samobójczych, nierozsądnego zarządzania finansami, zachowań autodestrukcyjnych oraz stosowania przemocy i agresji. Niektórzy pacjenci z borderline nadmiernie się kontrolują.

Pacjenci z borderline mają problemy w radzeniu sobie z lękiem. Każdy stres przytłacza ich lub dezorganizuje ich działania. Niektórym pacjentom lęk towarzyszy niemal bez przerwy. Niespodziewane wydarzenia życiowe mogą prowadzić u nich do ataków paniki lub zachowań kompulsywnych, impulsywnych albo autodestrukcyjnych.

gwałtowne eskalowanie stanów uczuciowych ku ekstremom, co powoduje, że czują się przytłoczeni swymi uczuciami;

U pacjentów z borderline złość jest afektem dominującym. Czasami odczuwają też oni subiektywną pustkę wewnętrzną.

Pacjenci z borderline mają albo nadmierne albo zdewaluowane poczucie własnej wartości. Jest ono chwiejne i zależy od aprobaty oraz szacunku okazywanego im przez innych.

Pacjenci z borderline wykazują rozmaite zaburzenia tożsamości, które mogą się manifestować poprzez niestabilną karierę zawodową

problemy z identyfikacją seksualną

wikipedia

 

Wyszukałam cechy które, moim zdaniem, posiadam.

W szpitalu, podczas pierwszego pobytu nie reagowałam na końskie dawki neuroleptyków.

Oprócz tego nadużywam środkow psychoaktywnych i inne zachowania niebezpieczne.

 

 

 

Mam mętlik w głowie co do diagnoz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" Oczywiście, masz prawo być nieprzekonana do testów psychologicznych, ale jeśli coś rodzi Twoje obawy i wątpliwości, zawsze możesz zapytać psychologa/terapeutę, jaki jest cel badania, czego dowiesz się o sobie po wynikach takiego testu, jaki to jest test, jaką ma nazwę"

 

Psychologowie sami powinni poinformowac co to za test i co on ma na celu... i powinni poinformowac o wynikach testu!...

 

-- 10 maja 2014, 20:29 --

 

zaczarowana, "Oczywiście, masz prawo być nieprzekonana do testów psychologicznych, ale jeśli coś rodzi Twoje obawy i wątpliwości, zawsze możesz zapytać psychologa/terapeutę, jaki jest cel badania, czego dowiesz się o sobie po wynikach takiego testu, jaki to jest test, jaką ma nazwę" itd.

 

 

Psychologowie sami powinni poinformowac co to za test i co on ma na celu... i powinni poinformowac o wynikach testu!...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Neurolog wysłała mnie na testy dotyczące organiki. Podeszłam do tego dość lekko - myśląc, co tam, narysuję, na pewno zrobię to dobrze. I było dobrze, ale na początku. Później okazało się, że mimo, iż wydawało mi się, że pamiętam rysunki, nie mogłam sobie przypomnieć, co przed chwilą widziałam. "Zepsułam" ostatnie obrazki. O czym może to świadczyć? Wizyta u neurolog dopiero w listopadzie, chciałabym wiedzieć na co się nastawiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pixe, nie wiem, jakie miałaś robione testy, ale podejrzewam, że triadę organiczną, czyli test pamięci wzrokowej Bentona, test postaciowania Bender i/lub test Graham-Kendall. Niestety przez Internet nie da się stwierdzić, co "wyjdzie" Ci w teście. Tutaj potrzeba wnikliwej analizy, na podstawie której można stwierdzić, czy doszło do organicznego uszkodzenia mózgu i ewentualnie jaki to rodzaj uszkodzenia. Najczęstsze błędy w rysowaniu/odwzorowaniu rysunków osób z zaburzeniami organicznymi to: zniekształcenia, opuszczenia, rotacje, perseweracje, podwójne linie, powiększenia w porównaniu ze wzorem, wykorzystanie linii arkusza testowego itd. Bez wglądu w Twoje rysunki nie da się nic napisać. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×