Skocz do zawartości
Nerwica.com
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
maura

Psychoterapia dziala!Czekam na każdego posta z wasza opinia

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

No to dobrze, że Ci pomaga bo leki tak zbytnio nie chciały ;/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Są może terapeuci z NFZ-tu przyjmujący w soboty? Orientuje się ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Odnośnie tego twierdzenia z powyższej rozmowy, że można bez terapii poznać samego siebie i wiedzieć jakie ma się problemy do wyleczenia.

Jest to niemożliwe. Przedstawię to obrazowo.

My, nasza psychika próbuje poznać siebie ale nie zauważa że siedzi jakby w ciemnym garnku i cały czas analizuje treść w nim zawartą, poznaje co tam jest tym garnku i po jakimś czasie widzi że już wie wszystko o sobie bo poznała wszystko co jest w tym garnku. Ponieważ jest ograniczona ścianami więc nie widzi że ona znajduje się nie tylko w garnku ale też jest poza garnkiem. Jednak tego co jest poza garnkiem nie ma możliwości poznać bo nawet nie wie o tym że jej inne części znajdują się poza garnkiem. A dzieje się tak dlatego że taki człowiek nie ma odpowiednich narzędzi do tego aby zobaczyć te części znajdujące się poza garnkiem. To tak jakby chcieć poznawać niebo nie mając przyrządów optycznych. Na terapii buduje się te narzędzia, nowe struktury poznawcze które umożliwiają poznawanie siebie lepiej czyli tych obszarów dotychczas dla nas niewidocznych. Czyli praca nad sobą, tworzy w nas narzędzia które pomagają nam zobaczyć siebie, swoje rzeczy do uzdrowienia i zajmować się uzdrawianiem tych kolejnych elementów nas. W tym czasie tworzą się w nas kolejne struktury poznawcze pomagające nam poznawanie kolejnych obszarów siebie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Terapia działa i szczerze ja polecam. Zawsze warto spróbować. U mnie na sukces terapii złożyło się myślę parę czynników ale terapia odegrała w tym ogromną rolę, chyba nawet wiodącą.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie się dowiedziałam, że jestem już czwarta na liście. Przede mną jeszcze JEDYNE pół roku czekania! Czekam już rok, więc kolejne pół też wytrztmam :) ahh ten nasz nfz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

bardzo wam wspolczuje...w moim miescie mam terapie z miejsca, na NFZ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale grupową?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ale grupową?

indywidualna.to male miasto. a na grupowa roznie sie czeka,od zaraz do 3 mcy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra wiadomość! Zwolniły się miejsca i w poniedziałek mam pierwszą wizytę :D Z jednej strony się cieszę, a z drugiej boję. Nie wiem jak powiem o tych wszystkich problemach.. Macie jakieś rady jak się przygotować?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Wg materialow przedstawionych dzis w temacie osobowosci unikajacej. Terapia nie powoduje zmiany osobowosci lecz raczej rozwija umiejetnosci do radzenia sobie z taka jaka sie ma. Mowa tu o wieku doroslym rzecz jasna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jeżeli ktoś stracił swoją prawdziwą osobowość i teraz ma sztuczną z powodu której sobie nie radzi w życiu, to terapia też nie zmienia osobowośći?

Np w przypadku osobowości unikającej- po terapii zostają te same cechy charakterystyczne dla tej osobowośći i taki człowiek z tymi cechami sobie dobrze radzi?

Tu chodzi o coś innego. Terapia nie zmienia cech wrodzonych osobowości a wszystkie cechy nabyte jak najbardziej zmienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Inga_beta,

Rozumiem Ingabeta.

Jezeli tak to bardzo dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

mialam poruszyc wazny intymny temat ale stchorzylam...wynalazlam inne tematy. moze nastepnym razem sie odwaze....

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

shira123,

Może jak się boisz na forum poruszyć swój intymny temat, to z pojedynczą osobą na priw byłoby lepiej? możesz napisać do mnie choć łatwiej by Ci było z jakąś forumowiczką, bo kobieta kobiety się mniej wstydzi :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy psychoterapia działa? To zależy, ale może działać.

Wiem...filozoficznie, ale nie ma na to wg mnie jednoznacznej odpowiedzi.

Na mnie działa, jestem podatna, mam dużą świadomość po kilku latach praktyki samoedukacji i samoobserwacji. Działa, ale też widzi się więcej nie tylko u siebie, ale też i u innych, co może być czasem trudne. I często mam tak, że wysłałabym wielu ludzi na terapię, przede wszystkim rodzinę, żeby nie cierpieli. Z drugiej strony to moja perspektywa i nie mam pewności, co dla kogo najlepsze. Psychoterapia to skomplikowany temat, tak jak nasze emocje i życie w ogóle. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chodzę na terapię od ok miesiąca i... już dostrzegam zmiany. Nie wiem co, jak i dlaczego, ale działa :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 15.12.2006 o 23:46, samotniczka napisał:

Mam pytanie do tych, którzy mieli/maja psychoterapię:

Po jakim czasie zauważyliście pozytywne efekty psychoterapii?

Jak długo trwa psychoterapia?

Czy trzeba się do niej jakoś przygotować?

Wiem, że to wszystko sprawa indydwidualna, jednak te informacje są mi potrzebne, bo sama chciałabym sie poddać terapii (wpierw muszę znaleźć dobrego psychologa a to w moim przypadku nie takie łatwe).

Będę wdzięczna za każdy post.

Pozytywny efekt zauważyłam , po roku , psychoterapia trwała 2 lata , co do przygotowania to musisz sie liczyc , że bedziesz rozgrzebywać swoją przeszłość , pomaga zaufanie do terapeuty i szczerość 

powodzenia 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi