Skocz do zawartości
Nerwica.com

sposób opracowania opinii


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Interesuje sposób w jaki psycholog dziecięcy sporządza opinię. Jakie są nienaruszalne zasady.

Czy dla psychologa dziecięcego wyłapanie faktu iż dziecko zostało nauczone do konkretnych zachowań stanowi problem?

Co powinien sprawdzić a czego mu nie wolno robić?

 

Widziałem ostatnio opinię mojego trzyletniego dziecka. Z opinii wynika, iż bije własne dziecko - nie mieszkam z nim. Opinia jest spreparowana przez matkę na potrzeby rozprawy sądowej. Wydana 6 tygodni od chwili gdy ostatni raz widziałem dziecko. Do dziś jest izolowane ode mnie. Potrzebuje napisać do sądu solidne pismo aby opinia została wyłączona z akt sprawy. Merytoryczna analiza popełnionych błędów - błąd w sztuce. Ewidentny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kprusak, Jeśli zapoznałeś się z w/w opinią i jest ona w Twoim odczuciu krzywdząca, nie zgadzasz się z nią bo twierdzisz, że matka ewidentnie napisała w niej coś , z czym się nie zgadzasz....odnieś się do tej opinii. Napisz, dlaczego tak uważasz, dlaczego nie zgadzasz się z opinią. Jesli istnieją przesłanki, że matka kłamie...poprostu napisz to odnosząc się do tej opinii.

 

Taka opinia to wywiad z matką, podstawą jest rozmowa z nią, no bo co więcej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monika1974 - ale czy to ma być pismo do sądu, czy do tej psycholog?

Dodam że w mojej ocenie taki psycholog powinien być pozbawiony możliwości wykonywania zawodu. Przypuszczam, iż jest to kobieta, z którą matka mojego dziecka utrzymuje kontakt prywatny lub poprze znajomych (no bo razem na zakupy nie muszą chodzić). Jest to kolejne pismo w podobnym tonie wcześniej znęcałem się nad nią (nie wiem kurwa w jaki sposób mogę się znęcać nad kimś kogo nie widuje tygodniami)

 

Jak psycholog może nie zorientować się że dziecko jest manipulowane?

 

Sorry za wulgaryzmy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kprusak, Napisałeś w pierwszym poście, że widziałeś opinię swojego dziecka. Nie rozumiem. Ta opinia nie przyszła do Ciebie na adres domowy?

Na dole powinno być napisane do jakich instytucji została wysłana. Jesli chcesz się odwołać, podważasz ta opinię pisząc do miejsc, do których została wysłana. Ja odpisałabym do sądu i do psychologa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Każdego psychologa obowiązuje kodeks etyczno-zawodowy, który reguluje pewne kwestie i definiuje ogólnie standardy zachowania psychologa w roli praktyka, badacza czy popularyzatora i nauczyciela. Opinia psychologiczna do sądu w sprawie przyznania opieki nad dzieckiem czy ograniczenia praw rodzicielskich powinna zawsze uwzględniać dobro dziecka. Psycholog nie może jednak pisać w opinii, że dziecko jest bite przez jednego z rodziców tylko w oparciu o relację jednej strony (zwykle zainteresowanej, żeby rzeczywiście taka opinia powstała). Podobnie, jak nie można wypowiadać się o relacjach między małżonkami na podstawie kontaktu jedynie z żoną. Opinia, w której pojawia się zapis, że dziecko jest bite przez ojca, tylko w oparciu o relację matki, to poważne nadużycie diagnostyczne. Taka opinia powinna powstać po przeprowadzeniu różnych badań i obserwacji, zarówno matki, ojca, jak i dziecka oraz ich wzajemnych interakcji. Oczywiście, na początku psycholog musi uzyskać od każdego zgodę na udział w badaniach. Pierwszy kontakt psychologa z klientem to wspólne ustalenie zakresu działań psychologa, a więc celu działania, form działania i granic ingerencji psychologicznej. Każda osoba zgłaszająca się do psychologa - niezależnie od tego, czy jest to matka z dzieckiem z trudnościami, czy nastolatek oczekujący pomocy w wyborze szkoły, czy człowiek załamany po śmierci kogoś bliskiego, czy wreszcie instytucja oczekująca sporządzenia ekspertyzy w określonej sprawie - ustala z psychologiem zasady jego działania i interwencji.

 

Czasami osoby muszą poddać się badaniu psychologicznemu na zlecenie sądu, czyli nie dobrowolnie, ale pod przymusem. Przymusowość dotyczy zarówno podejrzanych, oskarżonych, jak i stron w procesie rozwodowym czy opiekuńczym. O ile w przypadku spraw karnych oskarżeni są w sytuacji przymusu faktycznego i nie mogą odmówić poddania się badaniu (określa to art. 65 paragraf 1 pkt 2 Kodeksu postępowania karnego), to w innych wypadkach jest to przymus psychologiczny. Strony w procesie rodzinnym mają świadomość, że odmowa udziału w badaniu psychologicznym jest interpretowana przez sąd na ich niekorzyść. Psycholog musi uczciwie kierować przebiegiem procesu diagnostycznego i nie może ulegać pokusie dobierania metod, które potwierdzą diagnozę, na jakiej zależy którejś ze stron w procesie badania. kprusak, z tego, co Pan pisze wynika, że opinia dziecka powstała wyłącznie w oparciu o obserwację dziecka i wywiad z matką. By móc postawić konstatację pt. "Dziecko jest bite przez ojca", psycholog musiałby przede wszystkim zbadać relacje na linii dziecko-ojciec, zaobserwować, jak dziecko zachowuje się w obecności ojca, jak na niego reaguje, jak się zachowuje w obecności obojga rodziców itp. Może Pan odwoływać się od tej opinii, sugerując, że nie jest poprawna metodologicznie i niezgodna z kodeksem zawodu psychologa. Opinia bowiem powstała zaocznie, bez uwzględnienia ważnych zmiennych i bez weryfikacji danych, które powinny być bezwzględnie wzięte pod uwagę.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki abcZdrowie za wyczerpującą odpowiedź. Dzięki za podpowiedzi. Moniko nie będę kontaktował się z tą kobietą w ogóle - nie widzę potrzeby, w mojej ocenie zdyskfalifikowała jako psycholog

 

Opinię dostałem od swojego pełnomocnika (druga strona wysyła do sądu i do nas) - procedura składania pisma w sądzie przy kolejnym bzdurnym piśmie (pijak złodziej i kurewnik ladaco...) . Czy istnieje jakaś instytucja, do której mogę napisać o poczynaniach Pani dr (NACZELNA RADA LEKARSKA?) - odpuścił bym ale jest to kolejna opinia wystawiona przez tego psychologa w podobny sposób - w mojej ocenie jest to pomocnictwo w preparowaniu dowodów (już gotów jestem walić z tym do prokuratury) do tego naruszenie zasad etyki lekarskiej.

 

Zabawne jest to że w tym samym czasie byłem u innego psychologa dziecięcego - bez dziecka bo mi go nie wydano i psycholog ów stwierdził że musi porozmawiać z matką aby opina była rzetelna - trafiłem na uczciwą osobę).

 

A czy możecie polecić jakieś opracowanie (takie co to autor na początku ma mrg prof lek psychologii i inne tytuły - co by większą moc opracowanie miało ;) ) dotyczące dzieci 3.5 roku - podatność na perswazje, manipulacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasady kodeksu etyczno-zawodowego obowiązują wszystkich polskich psychologów. Psycholog, który wstępuje do Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP), przyjmuje na siebie zobowiązanie skrupulatnego przestrzegania zasad kodeksu i upowszechniania ich wśród psychologów niezrzeszonych w PTP. Postępowanie członka PTP sprzeczne z kodeksem pociąga za sobą sankcje, o których orzeka Sąd Koleżeński. Radzę zapoznać się też z Ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów. Rozdział 4 traktuje o odpowiedzialności dyscyplinarnej psychologa.

Art. 20.

 

Członkowie samorządu psychologów podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za:

 

1) zawinione naruszenie obowiązków zawodowych,

2) czyny sprzeczne z zasadami etyki określonymi w Kodeksie Etyki Zawodowej, o którym mowa w Art. 40 pkt 3,

3) uporczywe uchylanie się od płacenia składek członkowskich.

Art. 21.

 

Karami dyscyplinarnymi są:

 

1) upomnienie,

2) nagana z ostrzeżeniem,

3) zawieszenie w prawie do wykonywania zawodu na czas od 3 do 12 miesięcy,

4) skreślenie z listy psychologów z pozbawieniem prawa wykonywania zawodu.

Art. 22.

 

Postępowanie dyscyplinarne toczy się przed Regionalną Komisją Dyscyplinarną.

 

Jeśli chodzi o fachową literaturę dotyczącą manipulacji dziećmi w trakcje mediacji rodzinnych czy rozwodu rodziców, polecałabym "Przetrwać rozwód" Victorii Perrett. Nie trzeba czytać całej książki. Wystarczy przejrzeć spis treści i przejść do tematów nurtujących czytelnika. Autorka jest psychoterapeutką, która sama przeżyła rozwód. W książce nie znajdzie Pan naukowego bełkotu, jedyny mankament to perspektywa, z której pisze autorka - rzeczywistość Wielkiej Brytanii, a nie Polski. Inna propozycja to książka trenera PTP i doświadczonego psychologa Kuby Jabłońskiego "Rozwód. Jak go przeżyć?". Poradnik odpowiada na pytania, jak pomóc sobie i dzieciom w trakcie rozwodu. Jeden rozdział poświęcony jest rozwodzącym się dorosłym, drugi - dzieciom rozwodzących się rodziców. Proszę pamiętać, że dla dziecka rozstanie rodziców to jeden z najgorszych dramatów w życiu. Warto zatem zachować rozsądek i nie narażać dziecka na konflikt lojalności - który rodzic lepszy - mama czy tata? Odsyłam też do artykułu pod linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/rozwod-a-dziecko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób Psycholog, opracowuje opinię o pacjencie? Jaki Psycholog może sporządzać opinię, jaki konkretnie? Czy Psycholog (nie psychoterapeuta, ani też nie szkolący się w psychoterapii) pracujący w Poradni jako Psycholog (zwykły) może ją sporządzić? Po jakim czasie, po ilu spotkaniach Psycholog może wystawić opinię dla lekarza prowadzącego pacjenta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kotenieńku, opinia o pacjencie jest opracowywana w oparciu o wiadomości, jakie psycholog zbierze podczas spotkań z daną osobą. Na taką opinię składają się wnioski z obserwacji, wywiadu i różnych testów psychologicznych, które badają różne zmienne (osobowość, zdolności poznawcze, kompetencje społeczne etc.). Każdy psycholog, nawet ten "zwykły" pracujący w poradni psychologiczno-pedagogicznej czy poradni zdrowia psychicznego (nie terapeuta) może sporządzić taką opinię. Po ilu spotkaniach sporządza się opinię? To zależy od tego, co badamy i ile czasu potrzeba na wykonanie poszczególnych testów psychologicznych. Niektóre opinie powstają po dwóch-trzech spotkaniach. Inne wymagają więcej czasu. Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×