Skocz do zawartości
Nerwica.com

Honor - czym jest dla mnie


Kapsch

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek definicja honoru :

 

"Honor to postawa, dla której charakterystyczne jest połączenie silnego poczucia własnej wartości z wiarą w wyznawane zasady moralne, religijne lub społeczne. Naruszenie zasad honoru przez siebie lub innych odbierane bywa jako "dyshonor" lub "hańba". W wielu społeczeństwach takie naruszenie pociąga za sobą natychmiastową, osobistą reakcję "zhańbionego" lub innego członka tej samej grupy."

Czym jest dla mnie ? To wyuczona z dzieciństwa postawa moralna zaszczepiona przez rodziców a z wiekiem wzbogacana o własne doświadczenia. O sobie powiem, że jestem osobą niezwykle honorową. W tym miejscu wiele osób zastanowi się czym on naprawdę jest. Wiele osób myli honor z godnością osobistą a różnica jest taka, że godność nie wymaga zemsty, honor tak :)

 

Nie zaprzeczając sobie napiszę, że nie jestem mściwy. Natomiast razi mnie ludzka głupota i dyskusja nie podparta właściwymi argumentami. Dyskusja pt. "nie bo nie" lub "bo tak ma być i już" doprowadzają mnie do szału. Zwykle staram się drążyć temat i wyjaśnić co jest grane. A to już "woda na młyn" dla oponenta.

 

Honor to pojęcie często obce i nie zrozumiałe dla kobiet. Kobiety często kierują się intuicją, rozumem lub sercem. Stąd też nie zrozumiałe są dla nich pewne męskie zachowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja pt. "nie bo nie" lub "bo tka ma być i już" doprowadzają mnie do szału.

 

To jedyne z czym się zgadzam .

Pozwolę sobie opisać jak ja rozumiem honor .

 

( jak tylko wstawię kurczaka do piekarnika )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapsch, Zapomniałeś dodać, że w polskiej historii i literaturze honor jest często łączony z patriotyzmem i bohaterstwem.

Zbyt szeroki temat, a rozpatrywanie go w kategoriach osobistych wycieczek, wybacz.....ale to jakby usprawiedliwienie.

Oby w tym temacie nie powstała kolejna ostra wymiana zdań z naruszeniem zasad Regulaminu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monika1974,

no to akurat nie wycieczka .

On tylko odpowiedział na moje zapotrzebowanie z tematu -pytania do admina .

Myślę ,że porównanie dwóch skrajnych poglądów może być całkiem ciekawą dysputą .

Bez obaw nie będziemy sobie skakali do oczu ...no przynajmniej ja ,za Kapscha nie mówię .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Monika1974, Temat stworzyłem w celu konstruktywnej dyskusji.

Umówmy się, że będę odpowiedzialny za kulturę wypowiedzi :)

Zapomniałeś dodać, że w polskiej historii i literaturze honor jest często łączony z patriotyzmem i bohaterstwem.

Myślę, że tutaj nie miejsce na patriotyzm i bohaterstwo ;)

Temat został też stworzony gdyż chcieliśmy z Im_Back przedyskutować tą kwestię. Aczkolwiek mile są widziane inne komentarze.

 

-- 11 sie 2011, 11:45 --

 

Bez obaw nie będziemy sobie skakali do oczu ...no przynajmniej ja ,za Kapscha nie mówię

 

Ja również obiecuję być grzeczny :angel:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Honor -abstrakcyjne pojęcie usprawiedliwiające wszystko

 

Dla mnie honor jest nierozerwalnie związany z tzw arystokracja .

Trudno zaprzeczyć ,iż kiedyś mieszczanin ,kupiec,chłop nie posiadał honoru któremu można było dać wiarę .

 

"Błękitno krwiści " wyewoluowali" z silnych i brutalnych ,tych którzy potrafili siłą ,sprytem i podstępem przejąc

władze absolutna nad grupa ( tu wspomnę ,że zagłębiam się daleko w przeszłość )

Po ustaleniu i wzmocnieniu własnej pozycji ,zazwyczaj za pomocą zgromadzonych dóbr ,budowali feudalny model mikro i makro społeczeństwa .

 

Tu powstało pojęcie honor -które w swej abstrakcji potrafiło usprawiedliwić ,każdą niegodziwość .

Wojnę ,napad na ościenne państewko ,mord ,gwałt,grabież . Stało się w swoje magi paradygmatem świeckim .

 

Trzeba tu wspomnieć o pojedynkach honorowych i zabójstwach w imię honoru np;za zdradę .

Pojedynki takie "honorowe" wg dzisiejszych norm są zwykłym morderstwem ,nie ma w nich afektu ani amoku usprawiedliwiającego takie działanie .Tak więc ,Ci honorowi dżentelmeni ,chcąc nie chcąc ,poprzez wpojone zasady byli jedynie mordercami bez skrupułów .

 

Poruszona przez Monikę sprawa honor-patriotyzm-wiara ,czyli oklepane propagandowe Bóg,Honor,ojczyzna .Dam spokój z patriotyzmem ,bo to większe bagno od honoru .

Ale link pomiędzy honorem a religią trudno mi pominąć .

 

Tak ,Bóg i honor na stałe w jaźni arystokracji wyryty sznyt .

w imię honoru dostając w twarz -oddaje bo mój honor doznał uszczerbku.

Kontrapunkt; Jezus nauczał pokory ,nastawiania drugiego policzka i oddawania Bogu co Boski a Cesarzowi co cesarskie .Wiec nie trzeba być wcale filozofem,żeby na pierwszy rzut oka zobaczyć ,że Boga z honorem nie da się połączyć z pokorą tak ale z honorem ni chu..chu . Robiąc to pokazujemy że jesteśmy do wyboru:

1 głupcami

2 hipokrytami

 

Podsumowanie ;

Spróbujcie opisać jakieś działanie z pobudek honorowych nie używając tego paradygmatycznego narzędzia .jakim jest słowo HONOR

 

Zapraszam do przedstawienia własnego zdania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Honor to pojęcie często obce i nie zrozumiałe dla kobiet. Kobiety często kierują się intuicją, rozumem lub sercem. Stąd też nie zrozumiałe są dla nich pewne męskie zachowania.

 

Zgoda. Rzeczywiście mężczyznom łatwiej zachowywać się honorowo. Kobiety patrzą na problem szerzej i rozważają każdy aspekt. Wynika to z biologizmu kobiety. W tym sensie, że kobieta jest stworzona do bycia matką. Kobieta ma świadomość, że nie decyduje tylko i wyłącznie o sobie. Mamy po prostu inne priorytety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

halenore,

 

A ja odnoszę wrażenie ,że to bardzo szowinistyczne .

zobacz na islam na dżihad . Dla niego to obrona wiary i fanatyzm ,dla niej to wychowanie dziecka i

opieka nad domem . Dżihad jest wschodnia odmianą honoru .

Co mogę dodać ,tylko ,że kobiety winny rządzić i ustalać reguły . Bo mężczyźni pod wpływem eksplozji testosteronu odkurzają honor i jemu podobne i robią rzeczy które są często zbrodnicze .

 

-- 11 sie 2011, 12:59 --

 

Że szowinistyczne ,to się samo z siebie rozumie ,nie Twoja wypowiedz tylko cytat z Kapscha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w końcu mam chwilę odpisać :)

 

A ja odnoszę wrażenie ,że to bardzo szowinistyczne .

zobacz na islam na dżihad . Dla niego to obrona wiary i fanatyzm ,dla niej to wychowanie dziecka i

opieka nad domem . Dżihad jest wschodnia odmianą honoru .

 

Nie zgodzę się. Dżihad wg. wiki : w kulturze islamu pojęcie pierwotnie oznaczające dokładanie starań i podejmowanie trudów w celu wzmocnienia wiary i islamu. W tradycji europejskiej termin ten często, choć nie do końca precyzyjnie, tłumaczy się jako „święta wojna”.

 

Z honorem mało ma to wspólnego. Dla mnie to raczej fanatyzm religijny podobny do katolickich wypraw krzyżowych od XI do XIII w.

 

Im_Back Traktujesz Honor za bardzo książkowo. Nie zrozum mnie źle ale czy ty nie masz honoru ? Zapewne masz. Z pewnością nie pozwolisz sobie na obrażanie siebie jak i swojej rodziny a przede wszystkim masz swoje zdanie którego będziesz bronił jak niepodległości.

Można mówić o ludziach bez honoru. Dla mnie to tacy którzy nie mają własnego zdania i łatwo poddają się manipulacji innych. Ja to tak pojmuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kapsch,

nie przypisuje sobie cech abstrakcyjnych ,równie dobrze mogę umieć latać

lub być niewidzialny .

 

Pytanie czy nie mam honoru jest świetnym argumentem .

 

To tak jak z socjologią -badania socjologiczne dowodzą konieczności istnienia socjologij .

 

-- 13 sie 2011, 23:18 --

 

rozumie ,ze milczenie oznacza brak argumentów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×