Skocz do zawartości
Nerwica.com

METYLOFENIDAT (Concerta, Medikinet, Medikinet CR)


Badziak

Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

60 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      52
    • Nie
      11
    • Zaszkodził
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam takie pytanie. Na adhd leczyłem się od 10 roku życia i dostałem diagnoze od psychologa i dwóch psychiatrów już w wieku młodzieńczym. Teraz mam 26 lat i mam wszystkie dokumentacje, że przyjmowałem ten lek na ADHD. Chcę teraz zrobić test QEEG i pełen pakiet testów na ADHD za 1100zł, ale czy nawet jeżeli mi to wyjdzie pozytywnie to mogę w ogóle dostać concerte od psychiatry po ukończeniu 18lat jeżeli ADHD zostało zdiagnozowane już w wieku 10lat? Na internecie różnie pisze i czasami można przeczytać że leczy się tym lekiem od 6 do 18 roku życia więc tak się zastanawiam czy ktoś z was dostaje ten lek (concerta) od lekarza jako dorosła osoba i mógłby coś napisać...?

Edytowane przez michuvy1k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, michuvy1k napisał:

Ja mam takie pytanie. Na adhd leczyłem się od 10 roku życia i dostałem diagnoze od psychologa i dwóch psychiatrów już w wieku młodzieńczym. Teraz mam 26 lat i mam wszystkie dokumentacje, że przyjmowałem ten lek na ADHD. Chcę teraz zrobić test QEEG i pełen pakiet testów na ADHD za 1100zł, ale czy nawet jeżeli mi to wyjdzie pozytywnie to mogę w ogóle dostać concerte od psychiatry po ukończeniu 18lat jeżeli ADHD zostało zdiagnozowane już w wieku 10lat? Na internecie różnie pisze i czasami można przeczytać że leczy się tym lekiem od 6 do 18 roku życia więc tak się zastanawiam czy ktoś z was dostaje ten lek (concerta) od lekarza jako dorosła osoba i mógłby coś napisać...?

Z tego co patrzę na wskazania to stricte Concerty raczej nie, a na pewno nie z refundacją. Na 100% być może tak, a z refundacją to inne preparaty metylofenidatu możesz bez problemu dostać.

 

 

EDIT: dostać możesz ale tylko na 100%

Edytowane przez acherontia styx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2021 o 07:02, PiotrekLondon napisał:

Drugie podejscie do metylo tym razem Concerta 18mg, obstawiona Dulo 90mg i benzo wiadomo. Poki co niestety nie moge sie ich pozbyc ale dzialalanie jakby delikatniejsze w tle niz po Medikinecie, moze tylko takie moje wrazenie ale cos chce sie robic. Dla tych ktorzy kiedys korzystali z uzywek podobne do takiej lekkiej zejsciowki z AMPH. Ale nie narzekam licze ze w pare dni sie dotrze, w razie co Piribedil odstawie bo zapewne podbija jej dzialanie💪🏻👍🏻👌🏻

I jak dalej na Metylofenidacie lecisz? Nadal uważasz ze potęguje lęki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, chester napisał:

Jak ktoś przyjmuje tę substancję może mieć problem z dostępnością od września. W ogóle coraz więcej leków w Polsce zaczyna brakować. Z bupropionem też występują problemy. Tu jest lista na wrzesień:

 

http://dziennikmz.mz.gov.pl/DUM_MZ/2022/83/akt.pdf

Od dawna wielu leków brakuje. Ja wykupuje zapas na 3mce do przodu, chociaż z moimi lekami nie było do tej pory problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do osób które mają podwyzszone ciśnienie / tętno na metylofenidacie - czy bierzecie jakieś leki na obnizenie tętna/ciśnienia?

Mój kardiolog mówi żebym odstawił ten 'groźny narkotyk'. Inny lekarz proponuje werapamil jako jedyny bezpieczny z stymulantami.

Jak to w końcu jest? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, janoo874 napisał:

Do osób które mają podwyzszone ciśnienie / tętno na metylofenidacie - czy bierzecie jakieś leki na obnizenie tętna/ciśnienia?

Mój kardiolog mówi żebym odstawił ten 'groźny narkotyk'. Inny lekarz proponuje werapamil jako jedyny bezpieczny z stymulantami.

Jak to w końcu jest? 

Na na wenlafaksynie która ma działanie noradrenalinowe tak jak metylofenidat, brałem zwykle leki na ciśnienie i pomagało. Amlodypina, walsartan, nebiwolol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po tym leku moim zdaniem jak najbardziej mozna kierowac samochodem poniewaz te leki nie zamulaja a dodaja koncentracji uwagi i czlowiek z ADHD gdy bierze te leki to jest skoncentrowany na drodze i  jezdzi wolniej samochodem (osoby z ADHD czesto szybko jezdza autem) 

 

Ja w 2006 roku bralem 3 razy (rano , poludnie i godzina 16.00 najpozniej) po pol tabletki 10 mg -wego Ritalinu 10 mg

a w 2007 roku bralem jedna kapsulke rano Concerty 18 mg ta najslabsza 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja brałam 10 mg cr z dobrym efektem, ale lekkim spadkiem nastroju i lekką tendencją lękową wieczorem. Dlatego lekarz przerzucił mnie na wellburtin ale niestety spuchłam po nim już po 1 tabletce - jakaś nietolerancja. Wiec wracam na medikinet 10 mg rano i 5 w południe, żeby zapobiec temu wieczornymi spadkowi nastroju. Za to rano budzie się bardzo wyciszona i w dobrym humorze (a normalnie mogłabym zabić od rana). Mnie ten lek nie pobudza za bardzo, wręcz przeciwnie, pierwszy raz od wielu lat nie jestem jednocześnie rozlatana i wykończona i nieobecna myślami. Mogę nawet usiąść i obejrzeć TV, co było męczarnią wcześniej. Spokojnie po tabletce w weekend mogę sobie zrobić 2 godzinną drzemkę a wieczorem zasypiam normalnie. W razie braku senności na mnie świetnie działa zwykła melatonina. Kawy nie pije do tego, a przynajmniej nie takiej z ekspresu, bo mi puls podnosi nieprzyjemnie. Co do prowadzenia auta, to pierwsze dni były dziwne, bałam się bo nagle zaczęłam zauważać sporo szczegółów na drodze, jakieś zachowania kierowców, moja uwaga stała się podzielna wiec widziałam wszystko, ten wyprzedza, tu jakaś baba ma tel w ręce, tam ktoś się zbliża do osi jezdni bo gapi się gdzie indziej… w aucie mam zaświadczenie lekarskie o diagnozie i dawce. W razie kontroli i testu narko mogę pokazać.

Czy można pic alko to już kwestia osobista, w końcu ludzie biorący fetę i koks piją na umór… podobno przy braniu wersji cr powinno się zachować min 8 godz odstępu i pic z umiarem, bo medikinet zwiększa niby tolerancje na alko, ale przecież alko nie zmniejsza przy tym swojej toksyczności. Ja staram się ogólnie pic jak najmniej, na lekach bardzo sporadycznie. Nie brakuje mi zreszta.
Moja córka (nastolatka) jest na 30 mg tez na ADHD i widzę poprawę. Również w formie wyciszenia, spokoju, więcej zainteresowań itd. Jej ojciec nie chciał za bardzo wierzyć, że „ADHD istnieje”, ale uwierzył jak wziął moje 10 mg i nie mógł uwierzyć, ze to coś może kogoś uśpić, on cała noc był nakręcony i teraz już wierzy, ze trzeba mieć coś z mózgiem nie tak, bo inaczej niemożliwe żeby po tym usiedzieć spokojnie na 4 literach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój wykładowca z uniwersytetu medycznego powiedział, że w zespole ADHD (czy też w zespołach ADHD-podobnych) są zahamowane neurony odpowiedzialne za hamowanie aktywności kory przedczołowej. Owa kora zaś odpowiada za regulowanie głównych aspektów naszej osobowości, naszych zachowań społecznych np. poziomu impulsywności. Podawanie stymulantów ma za zadanie pobudzenie tych neuronów hamujących tą korę i to prowadzi do zmniejszenia impulsywności. W sumie ciekawe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marek te leki nasilaja neuroprzekaznik dopaminy i noradrenaliny.

Wez na przyklad: umysl osoby z adhd maja niski poziom dopaminy,te leki zwiekszaja ow poziom przez co dziecko,dorosly jest mniej impulsywne i pobudzone i bardziej skoncentrowane na zajeciu i na zyciu.

 

Gdy ja bralem ritalin lub concerte (mam rozpoznanie ADHD) moglem przeczytac wszystkie strony danego tematu a bez leków czytam wybiorrczo tego troche, potem tego troche... wszedzie jest szybkosc jak by mnie ktos gonił...

 

Mało tego leki na adhd zwiekszaja poziom noradrenaliny ktora jest odpowiedzialna za koncentracje i skupienie.

Wszystko wszystkim jest fajnie lecz gdy po odstawieniu tych lekow wszystko wraca do normy adhdowca.

Jedynie podczas lekow mozna sie nauczyc/lub wycwiczyc pewne zachowania jak planowanie dnia,sprzatania po sobie ktore juz zostaja w podswiadomosci...

 

Ponizej podaje wam moje badanie SPECT wraz z kontrastem ktory mi robiono. Mozecie sie tym zasugerowac bo mam rozpoznanie ADHD i to nie takie ze ktos na gebe mi popatrzyl i dal takie rozpoznanie,lecz robiono mi wielokrotne testy,wywiad rodzica itd.... 

 

https://zapodaj.net/c2da61d8f3671.jpg.html

 

tutaj jest ta grafika odn. badania spect

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdy ktoś z was ma adhd faktycznie i chce sobie pomoc lub jest ciekawy tego zaburzenia neurobiologicznego polecam ksiazki o ADHD:

 

1.Sabine Bernau  ''ADHD u Doroslych''

2.Edward Halowell , John Ratey - ''W swiecie ADHD'' 

3.Edward Halowell, John Ratey - ''Jak zyc z ADHD

 

 

jest to kompedium wiiedzy o ADHD jak z tym zyc , jak sobie pomoc, z tej ksiazki wyczytalem ze zwykly tran i magnez wplywa juz pozytywnie na osoby z ADHD.

 

I najwazniejsze! co wyczytalem tez ze jesli ADHD sie nie leczy w wieku dzieciecym,mlodzienczym to juz nie tylko jest ADHD lecz zaburzenia wspolwystepujace czyli:  zaburzenia osobowosci, zaburzenia emocji,zachowania, zaburzenia nastroju,nerwice,depresje,zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne i rozne problemy z uzaleznieniem,prawem i tak dalej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Dominik999 dziecko jeśli masz te wszystkie środki legalnie, to zadaj pytania swojemu lekarzowi.

A jeśli masz je skądś na własną rękę, to ryzykujesz swoje zdrowie. No i więcej odpowiedzi znajdziesz na innych forach, gdzie ludzie mają doświadczenie z eksperymentowaniem dla zabawy…

co do metylo i auta - tak w testach wynik na amfetaminę pewnie wyjdzie fałszywie dodatni. Dlatego ja wożę ze sobą zaświadczenie o diagnozie, leczeniu i dawce. W razie czego dokładne badania krwi pokażą, ze brałam lek a nie narkotyk niewiadomego pochodzenia, i ze brałam go na receptę i wg zaleceń. 

 

No i przede wszystkim - metylo brane wg zaleceń nie aktywizuje! On uspokaja. Aktywizacja jest efektem tzw rekreacyjnego zażywania - czyli krótko mówiąc - ćpania, albo bez diagnozy albo zbyt wysokich dawek, albo kreatywnego zażywania środków żeby ominąć mechanizm spowolnionego uwalniana…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×