Skocz do zawartości
Nerwica.com

ALPRAZOLAM (Afobam, Alpragen, Alprazolam Aurovitas, Alprox, Neurol, Neurol SR, Xanax, Xanax SR, Zomiren, Zomiren SR)


magdalena

Czy alprazolam pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

209 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy alprazolam pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      186
    • Nie
      22
    • Zaszkodził
      17


Rekomendowane odpowiedzi

zaneto: ja bralam xanax SR przez 4 miesiace i zwykly Xanax przez kolejne 2 miesiace (o ile pamietam dopuszczalny okres brania leku to miesiac, nie badano dluzszego jego uzywania), w efekcie uzleznilam sie psychicznie i fizycznie. Lek jest cudem, sprawia ze chce sie zyc, i nawet jesli czeka CIe dzien pelen pracy to masz ochote do tej pracy isc. Niestety uzaleznia i to mocno. Odstawienie leku to pieklo, trzeba to robic bardzo powoli ale i tak mialam objawy ze strony organizmu (silne drgawki, objawy grypopodobne, okutne ssanie, bezsennosc, silne poty, mdlosci itd) i psychiczne (glod prawie narkotyczny, mialam kilka chwil zalaman i myslalam ze wyladuje na odwyku w szpitalu ale udalo sie). Dzialanie leku przerasta wszystkie inne ktore bralam, ale balabym sie zaczac go zazywac od nowa. Oczywiscie nie jestem expertem ale wydaje mi sie ze jesli lekarz przepisze CI male dawki i na krotki okres czasu to ok, ale jsli masz tendencje do lekomanii to chyba byloby to zlym pomyslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kilka dni temu bylam u psychiatry i przepisal mi xanax i asentre.xanax biore 3dni i czuje sie po nim fatalnie-uczucie oszolomienia,otepienia,sennosc ale usnac nie moge natomiast nie pomaga na to na co mial pomoc czyli problemy z oddychaniem,ataki paniki itd.dodam ze ta dawka xanaxu jest mala bo 0,5sr mg lub 0,25mg.asentre wzielam dzisiaj pierwszy raz wiec nie wiem jak na mnie podziala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja znosze xanax dobrze,na tyle na ile wogóle można mówic o nie "chemicznym " spokoju przy braniu tych leków.brałam nmóstwo leków i z tego co czytam ,to co organizm to inny przypadek.nie ma uogólnienia. mi na przykład żle po lekach które owiane są chwałą;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis skonczyl mi sie xanax, wizyte mam dopiero o 15, 45

czuje sie fatalnie, kluje mnie w klatce z lewej strony, kark mi m rowieje, czuje sie ciezki, drgawki, uczucie ze zaraz zemdleje i mysle ze to juz koniec, wy tez mieliscie takie objawy jak zescie odstawiali ?

czekam na szybka odp jaka kolwiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Nie masz sie czego bac.Lekarstwo jest swietne,jezeli chodzi o dorazne leczenie w chwilach kiedy masz najwieksze ataki leku.U osob wrazliwych nawet kilkudniowe branie tego leku,a potem nagle odstawienie potrafi zdzialac cuda.U mnie np.3 dni brania pod rzad wystarcza aby w czwartym, w ktorym go juz nie biore czuc sie fatalnie.Drgawki to standart,uczucie ciezkosci tez,a to ze to juz koniec wszystkiego to normalka:).Wiem,ze uczucie "luzu psychicznego" po jego zazyciu jest naprawde kuszace,ale lepiej udac sie do lekarza po lek ktory dlugoterminowo przyniesie Ci ulge i nieuzalezni.Na poczatku moich przygod z z nerwica bralem Xanax przez 2,5 miesiaca w dosc duzej dawce i kiedy przyszlo do odstawienia zaczal sie horror.A jezeli dalej sie boisz tych dziwnych objawow to siegnij po prostu po ulotke.Jest jak rolka papieru toaletowego i znajdziesz tam miliony skutkow ubocznych jak i odstawieniowych:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

venom..wiem,że po nagłym odstawieniu Xanaxu człowiek traci zdolność logicznego myslenia (poniekąd przerabiałam to).. Poczytaj sobie wszystko co już zostało napisane na forum o tym leku lub benzodiazepinach. W przyszłości będziesz wiedział co robić w sytuacjach kryzysowych lub nawet nauczysz się im zapobiegać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bój się ja na początku swojej choroby brałam AFOBAM, po paru miesiącach poczułam się na tyle dobrze,że sama go odstawiłam.Boże to był odlot, przestałam mówić, wiedziałam że chcę coś powiedzieć, ale nie wiedziałam jak????jedno słowo wypowiadałam do 5-6 minut, po 10 godzinach przeszło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

to mój pierwszy post, a piszę go ponieważ jestem "nieco" znerwicowany jak Wy ;)

Chciałbym się podzielić z Wami zaleceniem mojego psychologa. Otóż wyraźnie zaleciła ona (bo to babka-całkiem sympatyczna), aby absolutnie leków antydepresyjnych nie odstawiać przed upływem przynajmniej ROKU, ponieważ skutkuje to właśnie takimi objawami, o których pisaliście (dolegliwości wrócą ze zdwojoną siłą). A uzależnienia nie ma się co obawiać, ponieważ w nowoczesnych lekach antydepresyjnych zlikwidowano ten problem.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpisuję się długo, jak wklikacie w wyszukiwarkę tę nazwę, to wyskocza wam inne moje posty, gdzie pisze coś więcej, jak u mnie podziałał ten lek (+inne rzeczy, naturalnie, nie o same prochy chodzi)

 

Krótko mówiąc: dla mnie jest rewelacyjny, autentycznie znosi to okropne poczucie napięcia, niepokoju, rozdygotania, wieczorm pomaga mi zasnąć, (ale co ciekawe łyknięty w ciągu dnia przy napadzie nie wywoluje senności)

Ja mam tabletki 1 mg, są 0.5 i 0.25 (tak pisze na ulotce), ja łykam na sen połówkę, ale przy napadzie całą pigułę, zdarzyło mi się przy ataku dwie naraz, nawet w połączeniu z Lexotanem i nic negatywnego sie nie działo.

 

To nie jest żadna reklama, ani instrukcja zazywania, ani nikogo nie zachęcam do jakiegokolwiek eksperymentowania! Po prostu informuję, co w moim przypadku akurat mi pomaga, wczesniej nie znałam

tego leku, a szukałam jakichś informacji jak zadziałał "na kimś"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xanax (alprazolam)

Działanie: Triazolowa pochodna benzodiazepiny wykazująca działanie anksjolityczne, nasenne, uspokajające, miorelaksacyjne i przeciwdrgawkowe. Należy do grupy pochodnych benzodiazepiny o pośrednim czasie działania. Mechanizm działania pochodnych benzodiazepiny nie został dokładnie wyjaśniony;miejscem ich działania jest makromolekularny kompleks obejmujący receptory GABAA, receptory benzodiazepinowe i kanały chlorkowe. Receptory benzodiazepinowe przez allosteryczną interakcję z receptorami GABAA powodują otwarcie kanałów chlorkowych i zwiększają przenikanie jonów chlorkowych do wnętrza neuronów. Pochodne benzodiazepiny, działając poprzez układ GABA-ergiczny, nasilają hamujące działanie GABA w OUN, głównie na układ limbiczny, podwzgórze i wzgórze. Alprazolam podany p.o. wchłania się dobrze i szybko. tmax wynosi 0,7-2,1 h. Stan stacjonarny występuje po 2-3 dniach stosowania. tmax po podaniu tabl. o przedłużonym działaniu wynosi 5-11 h. W ok. 80% wiąże się z białkami osocza, głównie z albuminami. t1/2 wynosi 11-16 h, u chorych w podeszłym wieku lub z marskością wątroby - 19 h, u chorych otyłych - 22 h. t1/2 po podaniu tabl. o przedłużonym działaniu wynosi 11,2 h. Metabolizowany w wątrobie, głównie do czynnego a-hydroksyalprazolamu (jego aktywność biologiczna jest o połowę mniejsza niż alprazolamu) i nieaktywnego benzofenonu. Alprazolam oraz jego metabolity są wydalane w 80% z moczem, w 7% z kałem.

 

Wskazania: Krótkotrwałe (do 4 tyg.) leczenie umiarkowanych lub ciężkich stanów lękowych. Zaburzenie lękowe uogólnione. Lęk napadowy z agorafobią lub bez niej. Zespoły lękowo-depresyjne.

 

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na alprazolam, inne pochodne benzodiazepiny lub którykolwiek składnik preparatu, ostre zatrucie alkoholem, lekami nasennymi lub przeciwlękowymi, myasthenia gravis, ciężka niewydolność oddechowa, zespół bezdechu sennego, ciężka niewydolność wątroby, jaskra z zamykającym się kątem przesączenia, łagodny rozrost gruczołu krokowego. Nie zaleca się stosowania u chorych do 18. rż. Przeciwwskazane jest równoległe stosowanie alprazolamu z ketokonazolem lub itrakonazolem. Należy zachować szczególną ostrożność u chorych w podeszłym wieku, wyniszczonych, z nadwagą, chorobami nerek, wątroby, płuc, lub padaczką. Stosowanie alprazolamu długotrwale lub w dużych dawkach, podobnie jak innych pochodnych benzodiazepiny, wiąże się z ryzykiem uzależnienia psychicznego i fizycznego. Zaprzestanie podawania pochodnych benzodiazepiny wiąże się często z wystąpieniem zespołu �odbicia� objawiającego się trwającymi przez 1-2 dni bezsennością i stanem niepokoju. Objawy abstynencyjne (m.in. lęk, zaburzenia snu, drażliwość, depresja, bóle i skurcze mięśni, brak łaknienia) występują często w ciągu kilku dni po zaprzestaniu stosowania pochodnych benzodiazepiny, czasem już w okresach między dawkami lub podczas zmniejszania dawki. Po długotrwałym stosowaniu lub podawaniu wielokrotnych dawek obserwuje się osłabienie działania uspokajającego i wpływu na aktywność psychoruchową w wyniku rozwoju tolerancji. Pochodne benzodiazepiny mogą powodować następczą niepamięć, a także wystąpienie reakcji paradoksalnych (stan ostrego pobudzenia, bezsenność, zwiększenie napięcia mięśniowego, euforia, objawy psychotyczne); w przypadku ich pojawienia się należy przerwać leczenie. U chorych z zaburzeniami depresyjnymi pochodne benzodiazepiny można stosować tylko w skojarzeniu z lekami przeciwdepresyjnymi w celu opanowania bezsenności i lęku antycypacyjnego. Podczas długotrwałego podawania należy kontrolować morfologię krwi obwodowej, wykonać badania biochemiczne, badanie ogólne moczu.

 

Interakcje: Leki i substancje działające hamująco na OUN (leki neuroleptyczne, nasenne, przeciwlękowe, opioidowe leki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe, psychotropowe, przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym, znieczulające, alkohol etylowy) mogą nasilać działanie alprazolamu. W przypadku stosowania opioidowych leków przeciwbólowych i alprazolamu może wystąpić euforia prowadząca do nasilenia uzależnienia psychicznego. Równoległe podawanie alprazolamu z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi powoduje zwiększenie ich stężenia w osoczu. Karbamazepina i teofilina mogą zmniejszać siłę działania pochodnych benzodiazepiny. Alprazolam w dawce >4 mg/d zwiększa stężenie imipraminy (o ok. 31%) i dezypraminy (o ok. 20%). Stosowanie alprazolamu równolegle z wybiórczymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (np. fluoksetyna, fluwoksamina) powoduje wydłużenie t1/2 alprazolamu. Równoległe podawanie alprazolamu z digoksyną (zwłaszcza u chorych w podeszłym wieku) może powodować zwiększenie jej stężenia w osoczu. Inhibitory izoenzymu CYP3A cytochromu P-450, np. azolowe leki przeciwgrzybicze (ketokonazol, itrakonazol), cymetydyna, fluoksetyna mogą istotnie zmniejszać klirens alprazolamu i wydłużać jego t1/2. Doustne środki antykoncepcyjne, antybiotyki makrolidowe, (np. erytromycyna, klarytromycyna) nefazodon, dekstroproksyfen mogą zmniejszać klirens alprazolamu. Należy zachować ostrożność podczas stosowania pochodnych benzodiazepiny u chorych przyjmujących lewodopę, ponieważ mogą one zmniejszać jej skuteczność. Palenie tytoniu może zmniejszać działanie sedatywne pochodnych benzodiazepiny.

 

Działanie niepożądane: Najczęściej obserwuje się senność. Mogą także wystąpić: amnezja, zaburzenia funkcji poznawczych, lęk w ciągu dnia, napięcie, napady lęku, wczesne ranne budzenie, obniżenie nastroju, drażliwość, bezsenność, pobudzenie. Bóle i zawroty głowy, akatyzja, bóle mięśni, zmiany napięcia mięśni, sztywność mięśni, kurcze, drżenia mięśniowe, zaburzenia koordynacji ruchów, pamięci, dyzartria, ruchy mimowolne, parestezje. Zaburzenia popędu seksualnego, częstoskurcz, spadek ciśnienia tętniczego, omdlenia, zaburzenia naczynioruchowe, uczucie gorąca, zaparcia, biegunki, zwiększenie lub zmniejszenie wydzielania śliny, dyskomfort w jamie brzusznej, zwiększony apetyt lub jego brak, zakażenia górnych dróg oddechowych, ból w klatce piersiowej, tachypnoë, szum w uszach, nieostre widzenie, skórne odczyny alergiczne, wzmożona potliwość, zmiana masy ciała, zaburzenia mikcji, zaburzenia miesiączkowania, obrzęki, zakażenia. Bardzo rzadko: drgawki, omamy, depersonalizacja, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. W pojedynczych przypadkach mogą wystąpić reakcje paradoksalne. Przedawkowanie może się objawiać sennością, zaburzeniami świadomości, koordynacji ruchowej, osłabieniem odruchów, rozszerzeniem źrenic, niewyraźną mową, jak również tachykardią, niedociśnieniem oraz zahamowaniem czynności ośrodka oddechowego. Leczenie: monitorowanie oddechu, tętna i ciśnienia tętniczego, płukanie żołądka, podawanie płynów i.v. oraz zachowanie drożności dróg oddechowych. W przypadku znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego należy podawać leki wazopresyjne. W ciężkich zatruciach pochodnymi benzodiazepiny oprócz leczenia objawowego zaleca się podanie flumazenilu (wybiórczego antagonisty receptorów benzodiazepinowych) w celu częściowego lub całkowitego odwrócenia sedacji wywołanej przez te leki. Należy pamiętać o ryzyku wystąpienia drgawek po podaniu flumazenilu, zwłaszcza u chorych długotrwale przyjmujących pochodne benzodiazepiny lub w przypadku przedawkowania trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Stosowanie diurezy wymuszonej lub hemodializy jest nieskuteczne.

 

Ciąża i laktacja: Kategoria D. Nie stosować w ciąży. Leczenie należy zakończyć odpowiednio wcześniej przed planowaną ciążą. Jeżeli kobieta przyjmowała lek w czasi ciąży, u noworodka mogą wystąpić objawy odstawienne. Podawanie leku w III trymestrze lub w okresie porodu wiąże się z ryzykiem wystąpienia zespołu dziecka wiotkiego (floppy infant syndrome), charakteryzującego się u noworodka hipotonią, hipotermią, zaburzeniami oddychania i odruchu ssania. W przypadku przyjmowania leku w ciąży w dużych dawkach i przez długi czas może dojść do uzależnienia i wystąpienia objawów odstawiennych u noworodka. Pochodne benzodiazepiny przenikają do pokarmu kobiecego. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

 

Dawkowanie: Należy ustalić najmniejszą skuteczną dawkę i stosować leczenie najkrócej, jak to możliwe. W przypadku niektórych chorych wymagających stosowania większych dawek należy je zwiększać stopniowo (najpierw zwiększa się dawkę wieczorną, a w następnie poranną). U osób w podeszłym wieku, z chorobami wątroby lub u chorych, którzy dotychczas nie otrzymywali leków uspokajających stosuje się mniejsze dawki. Większe dawki zaleca się pacjentom uprzednio leczonym anksjolitykami, lekami przeciwdepresyjnymi, nasennymi lub w leczeniu alkoholowego zespołu abstynencyjnego. P.o. Zaburzenie lękowe uogólnione, stany lękowe umiarkowane i ciężkie, stany lękowe występujące w depresji: tabletki początkowo 0,25-0,5 mg 3 razy na dobę, tabletki SR 1 mg raz na dobę lub w 2 dawkach podzielonych, dawka podtrzymująca 0,5-3 mg/d w dawkach podzielonych, dawka maksymalna - 4 mg/d w dawkach podzielonych. Dawkę maksymalną osiąga się w ciągu 3-4 dni. U chorych z zaawansowanymi chorobami wątroby, osób w podeszłym wieku i chorych wyniszczonych rozpoczynać leczenie od tabletek 0,25 mg 2-3 razy na dobę lub tabletek SR - 0,5-1 mg raz na dobę lub 2 dawkach podzielonych. Lęk napadowy. Zgodnie z zaleceniami poducentów leku początkowo należy stosować tabl. 0,5 mg 3 razy na dobę, tabletki SR 1 mg raz na dobę lub w 2 dawkach podzielonych, w zależności od reakcji chorego dawkę należy zwiększać stopniowo co 3-4 dni nie więcej niż o 1 mg. Zazwyczaj dawka wynosi 5-6 mg/d, dawka maksymalna - 10 mg/d w 3-4 dawkach podzielonych. Eksperci zalecają doraźne stosowanie alprazolamu w leczeniu lęku napadowego. Zgodnie z zaleceniami ekspertów z APA należy stosować 5-6 mg/d, wg ekspertów polskich - 2-6 mg/d. W długotrwałym leczeniu lęku napadowego alprazolam w dawce 1,5-8 mg stosuje się tylko wówczas, gdy trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne i inhibitory wychwytu serotoniny są nieskuteczne. Po ustąpieniu napadów można podjąć próbę odstawienia leku pod ścisłą kontrolą lekarską (należy się liczyć z możliwością nawrotu choroby i[lub] pojawienia się objawów zespołu abstynencyjnego). Zmniejszanie dawki należy zawsze przeprowadzać stopniowo, pod ścisłą kontrolą lekarską, nie szybciej niż o 0,5 mg co 3 dni, przez dłuższe okresy w przypadku chorych osłabionych; najpierw należy zmniejszać dawkę południową. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych zmniejszać dawkę stopniowo, rozważyć odstawienie leku. Przekraczanie dawek terapeutycznych nie zwiększa skuteczności leczenia, może natomiast nasilać działania niepożądane. Leczenie powinno trwać tak krótko, jak to możliwe.

 

Uwagi: Alprazolam, zwłaszcza na początku leczenia, może zmniejszać zdolność koncentracji, dlatego nie zaleca się stosowania u osób prowadzących pojazdy mechaniczne lub obsługujących urządzenia mechaniczne w ruchu. W trakcie dalszego leczenia ograniczenia powinny być rozważane indywidualnie. Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. Należy poinformować chorego o tym, że pochodne benzodiazepiny mogą powodować psychiczne i fizyczne uzależnienie, jak również o tym, że zarówno przed zwiększeniem dawki, jak i nagłym jej zmniejszeniem powinni się skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biore od paru dni,,,,na mnie dziala 0,5mg sr, nie mam zamiaru zwiekszac dawki.chcial;em brac doraznie ale po dzisiej szym ataku, kiedy prawie nie moglem prowadzic samochodu, zaczne przynajmniej przez jakis czas brac systematycznie. Pozdrawiam serdecznie........ach te pier......nerwy:( :oops:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×