Skocz do zawartości
Nerwica.com

MIRTAZAPINA (Auromirta ORO, Mirtagen, Mirtor, Mirzaten, Remirta ORO)


yoan22

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

169 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      122
    • Nie
      37
    • Zaszkodziła
      31


Rekomendowane odpowiedzi

12 minut temu, acherontia styx napisał:

Duloksetyna może nasilać niepokój przy włączaniu jej.

a ile czasu ten niepokój potrwa? Mam  w planie odstawienie mirtagenu stopniowo. 3 dni 30mg i 3 dni 15mg. A za tydzień mam wizytę u psychiatry, to mu powiem co zrobiłem. 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mariusz1 napisał:

a ile czasu ten niepokój potrwa? Mam  w planie odstawienie mirtagenu stopniowo. 3 dni 30mg i 3 dni 15mg. A za tydzień mam wizytę u psychiatry, to mu powiem co zrobiłem. 
 

A skąd mam wiedzieć. To jest bardzo indywidualna sprawa, ale jak się samemu leczy to tak jest później :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Chorujacy napisał:

Duloksetyna jak to serotoninowy lek może nasilać lęki. Na lęki chyba lepiej coś starego i sprawdzonego przez lata, pramolan, doxepin? 

to moja psychiatra o tym nie wie? Ta zamiana mirtagenu na duloksetyne wynikł z tego że mirtagen przestał na mnie działac na sennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, acherontia styx napisał:

A skąd mam wiedzieć. To jest bardzo indywidualna sprawa, ale jak się samemu leczy to tak jest później :P

ja się sam nie lecze. psychiatra mi zaleciła zmianę na dulo bo mirtagen przestał działac nasennie. Nie wiem tylko dla czego przejscie z mirtagenu na dulo kazała zrobić z dnia na dzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz1 napisał:

ja się sam nie lecze. psychiatra mi zaleciła zmianę na dulo bo mirtagen przestał działac nasennie. Nie wiem tylko dla czego przejscie z mirtagenu na dulo kazała zrobić z dnia na dzień

A to przepraszam, bo z tego co napisałeś wynikało jakbyś sam sobie zmienił.

Ja mirtagen też odstawiałam z dnia na dzień także przy takiej małej dawce widocznie można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mariusz1 napisał:

Czy nagłe odstawienie mirtagenu 45mg i zamiana na duloksetyne 30mg może nasilić niepokój? no bo dzisiaj dostałem ataku paniki w nocy.

 

Ja jak schodziłem z Fevarinu i wchodziłem na Velaxin to miałem takie lęki i obniżenie nastroju, że mało do szpitala nie trafiłem. Nie chcę straszyć, ale ci wytłumaczyć, że to wynika po prostu z tego, że jak odstawia się antydepresant to w mózgu serotonina spada i jednocześnie nowy lek stara się ją uzupełnić, ale jeszcze ten nowy lek nie jest oswojony z twoim mózgiem i potrzeba czasu (do 2-3 tygodni) aż serotonina się uzupełni, receptory się oswoją z lekiem i po tych paru tygodniach powinno być lepiej, ale całkowity efekt to można ocenić dopiero po 3 miesiącach... zmiana leku to jest po prostu duży stres dla mózgu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc jeśli lekarz zmienia lek mający działanie nasenne na lęk pozbawiony takiego działania to oznacza że chodzi nie o nasenne działanie a o przeciwdepresyjne i gdy ustąpi depresja czy lęk to sen sam przyjdzie. Tak bywa że mirtazapina potrafi zadziałać przeciwnie niż zamierzone. Jest jeszcze wiele innych leków skutecznych w bezsenności. Mianseryna chociaż to podobny lek do mirty, doksepina bdb lek, trittico, ale leczenie bezsenności bez usunięcia jej przyczyny to tylko taka proteza. Sam mam problemy i nawet dwa leki sedatywne nie pomagają ale to wina deprechy której leczenie nie wygasiło. Ja paradoksalnie zasypiam po np wellbutrinie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, acherontia styx napisał:

Nasenne nie będą działać bo wychodzi, że mam genetycznie zmniejszoną potrzebę snu - opinia specjalisty od leczenia zaburzeń snu. 

I to się zgadza, bo przerobiłam prawie wszystkie leki nasenne - nic nie działa. Dopiero najprostsza melatonina brana nietypowo jeśli chodzi o godziny działa.

Rozwiń proszę wątek melatoniny. W jakich godzinach dawki itp? Ile wobec tego śpisz? O której się budzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, seneri napisał:

Rozwiń proszę wątek melatoniny. W jakich godzinach dawki itp? Ile wobec tego śpisz? O której się budzisz?

U mnie jest "walka" o to, żebym przesypiała potrzebne minimum czyli ok. 6h łącznie. Moje dawkowanie melatoniny nie pomoże w niczym bo jest ustalone pode mnie i problem tego typu co ja mam. Standardowo melatoninę bierze się 1h przed snem, a docelowo też będę brała godzinę przed. Moje godziny snu też nie pomogą, mogę powiedzieć, że zalecenia są, żeby te pory pójścia spać i wstawania były stałe, nieważne czy mamy wolne i w teorii możemy spać dłużej czy nie, a same godziny to kwestia indywidualna kto jak sobie ustawi i zero leżenia w łóżku a tym bardziej drzemek w ciągu dnia.

Ja zanim mnie lekarz wysłał do specjalisty przerobiłam wszystko co mogłam, czy uzależnia czy nie - nic nie działało, albo działało 3 dni. Jeśli nie jest to bezsenność w przebiegu depresji, zaburzeń lękowych itp. (wtedy odsyłają do psychiatry rejonowego) zawsze można się udać do Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, skierowania nie potrzeba, a sama poradnia jest na NFZ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś tu na problem z wczesnym wybudzaniem? Biorę trittico, ketrel i pregabaline i wybudzam się po 4 godz, pomimo ze czuje sedacje nie mogę znów zasnąć..psychiatra chce wymienić trittico na mirtazipine, obawiam się ze kosę to nic nie zmienić...ktoś ma doświadczenia z wybudzaniem, krótkim snem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, seneri napisał:

Ja mam bardzo duże i wg mnie nie ma na to lepszego lekarstwa niż mirta albo miansa ale to jak i dawkowanie to sprawa bardzo osobnicza choć imo Twój lekarz patrzy w dobrym kierunku.

A z czego wynikają twoje problemy z bezsennością ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wiedział na sto procent to pewnie bym już ich nie miał XD ale zakładam że po trochu z każdego. Depresja nerwica uzależnienie od różnych substancji. Mimo że już nie używam to problem pozostał. Albo właśnie po odstawieniu się pojawił. Mirtazapina znacznie poprawiła komfort snu w tym radzi sobie nieźle z problemem wczesnego wybudzanania choć oxzy zdarzają się też noce koszmarne pod tym względem ale na pewno dużo rzadziej niż bez mirty. Zacząłem niedawno również terapię. Wiele mnie to nie kosztuje oprócz kasy i czasu ale spróbować warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, seneri napisał:

Gdybym wiedział na sto procent to pewnie bym już ich nie miał XD ale zakładam że po trochu z każdego. Depresja nerwica uzależnienie od różnych substancji. Mimo że już nie używam to problem pozostał. Albo właśnie po odstawieniu się pojawił. Mirtazapina znacznie poprawiła komfort snu w tym radzi sobie nieźle z problemem wczesnego wybudzanania choć oxzy zdarzają się też noce koszmarne pod tym względem ale na pewno dużo rzadziej niż bez mirty. Zacząłem niedawno również terapię. Wiele mnie to nie kosztuje oprócz kasy i czasu ale spróbować warto

mowisz ze niezle sobie radzić z wybudzaniem? Tzn nie wzbudzasz się już czy wybudzasz się ale zasypiasz ponownie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnie bywa. Czasami się nie wybudzam a czasami tak ale zasypiam ponownie. Są również dalej dni beznadziejne jak dwa ostatnie gdzie skończyło się na bardzo wczesnej pobudce. Ale takie noce są dużo rzadsze niż bez leków. Złotego środka niestety nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey 🙂 Czy ktoś z was bierze mirtazapinę w celu potencjalizacji leczenia antydepresantem (jako dodatek do antydepresantu), a nie jako główny antydepresant??? W sensie chodzi mi o to, czy mirtazapina poza usypianiem też stabilizuje nastrój, uzupełnia działanie przeciwlękowe antydepresantów, dodaje motywacji, likwiduje anhedonię i zobojętnienie/spłycenie emocjonalne typowe dla SSRI? 

Edytowane przez MarekWawka01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 mg mirty przestalo dzialac, od tygodnia spie po 1-2 h. Jest strasznie, worocily mysli samobojcze.

Usypia mnie jak zawsze ale wybudzam sie bardzo szybko i pozniej juz nie moge zasnac, noce to znow koszmar, nie wiem co robic, zwiekszyc do 30?

Oprocz mirty 15mg nie biore nic innego obecnie.

Z trazodonem bylo to samo, dzialal kilka miesiecy, pozniej porazka, nawet kwetiapina doraznie juz NIE DZIALA WCALE.

Boje sie ze z moim mozgiem juz jest tak zle od tych lekow ze nigdy juz nic mi nie pomoze :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Enda napisał:

15 mg mirty przestalo dzialac, od tygodnia spie po 1-2 h. Jest strasznie, worocily mysli samobojcze.

Usypia mnie jak zawsze ale wybudzam sie bardzo szybko i pozniej juz nie moge zasnac, noce to znow koszmar, nie wiem co robic, zwiekszyc do 30?

Oprocz mirty 15mg nie biore nic innego obecnie.

Z trazodonem bylo to samo, dzialal kilka miesiecy, pozniej porazka, nawet kwetiapina doraznie juz NIE DZIALA WCALE.

Boje sie ze z moim mozgiem juz jest tak zle od tych lekow ze nigdy juz nic mi nie pomoze :(

 

Może masz problem ze zbyt szybkim metabolizmem tych leków czy coś? Jak ani kweta, ani mirta, ani trazodon nie działa to chyba będziesz musiał wziąć jakiś cięższy kaliber typu chlorprotiksen, lewomepromazyna, olanzapina, doksepina, amitryptylina??? Jest jeszcze trochę takich uspokajająco-nasennych leków, jest w czym wybierać jeszcze... Oczywiście idź z tym do lekarza!!!

Edytowane przez MarekWawka01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×