Skocz do zawartości
Nerwica.com

MIRTAZAPINA (Auromirta ORO, Mirtagen, Mirtor, Mirzaten, Remirta ORO)


yoan22

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

169 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      122
    • Nie
      37
    • Zaszkodziła
      31


Rekomendowane odpowiedzi

Aniko, to mogło być do przewidzenia. Jeśli mogę Ci coś doradzić (na podstawie swojego doświadczenia), to spróbuj nie wracać do mirtazapiny, która jest silnym lekiem , może wypróbuj mianserynę,  konkretnie- Lerivon, tez działa nasennie, u mnie już w mikrodawkach, -1/4 tabletki 10 mg.Niby okruszek, a działa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, seneri napisał:

Aniko a waga poszła w dół?

Kilogram w dół, ale wreszcie nie czuję się taka napuchnieta 😀 ja startowałam z mirta  od niecałych 46 kg (przez depresję nie mogłam nic jeść, gula w gardle i odruchy wyniotne non stop). Przytyłam do 51-52 kg. Teraz ważę 50 kg i mogłoby w sumie tak zostać. Na mircie czułam jakby się zatrzymywala woda w moim organizmie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, u mnie 35 dzień bez mirtazapiny. Powiem wam, że to nie był łatwy miesiąc i czasem miałam ochotę wziąć sobie chociaż kawałek tabletki , żeby poczuć ten wewnętrzny spokój.

 

Ze spaniem raz lepiej, raz gorzej, ale ogólnie nie narzekam, jak mam bardziej stresujący dzien to standardowo nie mogę usnąć kilka godzin. 

 

A i ciekawa obserwacja-odkąd odstawilam mirte to mam takie przeziebieniopodobne coś. Na początku może i było osłabienie organizmu, ale teraz to mam wrażenie, że kaszel i duszności są na tle nerwowym. 

Za to odkąd nie biorę mirty nie mam już tzw. brain zapów, nie wiem czy tego doswiadczaliscie, ale ja na mircie non stop miałam jakieś przeskoki w mózgu, jakby mi w głowie zrobiło się zwarcie 🤔

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miansa w teorii lepiej działa na sen bo antagonizuje receptor alfa 1. Mirta lepiej działa przeciwdepresyjnie bo właśnie na ten receptor nie oddziałuje tylko głównie na alfa 2. Więc w teorii miansa niby lepiej usypia a mirta jest skuteczniejsza przeciwdepresyjnie. W praktyce mirta sieka do snu co najmniej tak dobrze jak miansa jak nie lepiej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem z pamięci bo pisze z telefonu to mirtazapina jest silniejszym antagonistom receptora histaminowego H1 przez co lepiej usypia. Mianseryna jest silniejszym inhibitorem wychwytu zwrotnego noradrelaniny przez co działa słabiej przeciwlękowo, a bardziej aktywizująco po wstaniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie bo działanie usypiajace antagonizmu H1 mija z czasem. Fakt że miansa jest inhibitorem NET nie sprawia że daje większego kopa od mirty właśnie przez to że antagonizuje alfa 1 a mirta nie. Zresztą jest cały wątek mirta miansa różnice w działaniu. Można sobie poczytać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,a ty wiesz na czym polega w ogóle antagonizm receptora adrenergicznego alfa 1 ? 

Receptor adrenergiczny α1 ma kilka ogólnych funkcji wspólnych z receptorem adrenergicznym α2 , ale ma również swoje specyficzne działanie. Receptory α1 pośredniczą przede wszystkim w skurczach mięśni gładkich , ale pełnią również ważne funkcje w innych miejscach.  Neuroprzekaźnik noradrenalina ma większe powinowactwo do receptora α1 niż adrenalina (która jest hormonem).

Gładkie mięśnie

W komórkach mięśni gładkich naczyń krwionośnych głównym efektem aktywacji tych receptorów jest zwężenie naczyń . Naczynia krwionośne z receptorami α1-adrenergicznymi znajdują się w skórze , zwieraczach  układu pokarmowego , nerkach ( tętnicy nerkowej )  i mózgu .  Podczas reakcji walki lub ucieczki zwężenie naczyń powoduje zmniejszenie przepływu krwi do tych narządów. To wyjaśnia blady wygląd skóry osoby, gdy jest przestraszona.

Indukuje również skurcz pęcherza moczowego , chociaż efekt ten jest niewielki w porównaniu z działaniem relaksującym receptorów β2-adrenergicznych . Innymi słowy, ogólnym efektem bodźców współczulnych na pęcherz jest relaksacja, w celu zahamowania mikcji po przewidywaniu stresującego zdarzenia. Inne skutki dla mięśni gładkich to skurcz w:

Moczowód

Macica (gdy jest w ciąży): jest to niewielkie w porównaniu z relaksującym działaniem receptora β2, którego agoniści - zwłaszcza albuterol / salbutamol - były wcześniej  w celu zahamowania przedwczesnego porodu.

Zwieracz cewki moczowej

Oskrzela (choć niewielkie w stosunku do relaksującego działania receptora β2 na oskrzela)

Rozwieracz mięśni tęczówki 

Przewód nasienny ,  powodujący wytrysk

Inne

Zarówno pozytywne, jak i negatywne działanie inotropowe na mięsień sercowy 

Wydzielina z gruczołów ślinowych 

Zwiększyć poziom potasu w ślinie

Glikogenoliza i glukoneogeneza w wątrobie .

Wydzielanie z gruczołów potowych 

Skurcz nabłonka pęcherza moczowego i blaszki właściwej 

Reabsorpcja Na + z nerkami 

Stymuluj kanalik proksymalny NHE3 

Stymuluj kanalik podstawno - boczny kanalików Na-K ATPazę 

Aktywuj odpowiedzi mitogenne i reguluj wzrost i proliferację wielu komórek

Zaangażowany w wykrywanie mechanicznego sprzężenia zwrotnego w hipoglikalnych neuronach ruchowych, które umożliwiają długoterminowe ułatwienie oddychania w odpowiedzi na powtarzające się bezdechy . 

Różne heterocykliczne leki przeciwdepresyjne i przeciwpsychotyczne są również antagonistami receptora adrenergicznego α1. Działanie to jest ogólnie niepożądane w takich środkach i pośredniczy w działaniach niepożądanych, takich jak niedociśnienie ortostatyczne i bóle głowy z powodu nadmiernego rozszerzenia naczyń.

 

Edytowane przez picziklaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×