Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim!

Ponieważ stoję przed dylematem, który zamiennik Seroxatu wybrać,

czy może jednak zdecydować się na oryginał, stworzyłem ankietę Google.

 

https://forms.gle/8xtuk5yQTve88UZ56

 

Kilka pytań dotyczących zamienników.

Zdania są podzielone i jedni twierdzą, że wszystkie zamienniki to właściwie to samo, a inni, że jednak czymś się różnią.

Jestem ciekaw, jakie macie doświadczenia z paroksetyną różnych producentów i który zamiennik sprawdza się u Was najlepiej.

 

Będę wdzięczny każdemu, kto odpowie te kilka pytań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, pamiętam jak parę lat temu zabrakło u mnie w aptece Xetanoru i dostałam zamiennik Parogen (czy jakiś tak) myślałam, że umrę, objawy jak przy odstawieniu paro. Mój lekarz stwierdził, że teoretycznie leki są takie same a w praktyce niektórzy pacjenci są nadwrażliwi na niewielkie różnice w składach. 

 

Apropo mojego wcześniejszego postu, byłam u mojego lekarza. Mam brać Xanax 0,5 tabletki-1tab.-0,5 przez 3 tyg. (xanax 0,5mg) żeby wyciszyć się, jednak jej zdaniem jest to nawrót lęku i prawdopodobnie niestety będę musiała wrócić do Xetanoru.  Nie ma bata, trzeci raz nie będę go rzucać i chociażby nie wiem co, nie wrócę do niego.  Tylko jak może być nawrót skoro ja zaczęłam brać leki w 6 klasie szkoły podstawowej na fobię szkolną, w między czasie skończyłam dwa kierunki studiów, obroniłam magisterkę i od 5 lat pracuje? Taka głupia fobia a będzie się ciągnęła za mną całe życie? :( 

Edytowane przez Vesspertine

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, palahniuk napisał:

Cześć wszystkim!

Ponieważ stoję przed dylematem, który zamiennik Seroxatu wybrać,

czy może jednak zdecydować się na oryginał, stworzyłem ankietę Google.

 

https://forms.gle/8xtuk5yQTve88UZ56

 

Kilka pytań dotyczących zamienników.

Zdania są podzielone i jedni twierdzą, że wszystkie zamienniki to właściwie to samo, a inni, że jednak czymś się różnią.

Jestem ciekaw, jakie macie doświadczenia z paroksetyną różnych producentów i który zamiennik sprawdza się u Was najlepiej.

 

Będę wdzięczny każdemu, kto odpowie te kilka pytań.

Substancja czynna identyczna. Nie ma prawa inaczej zadziałać. Wszystko, że "nagle dostałem/am zamiennik, oj!" rozgrywa się w głowie przypisując czarny scenariusz i czasami się sprawdza. W przypadkach tzw. Czarnowidztwa 8 na 10 takich filmów się nie sprawdzają.

Mogą być tylko reakcje nadwrażliwości na zmienną zawartość wypełniaczy w masie tabletkowej u różnych producentów.

No ale jesteśmy przecież na forum dla nerwicowców. Dla innych dziwne działanie, a dla nas normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ja się wypowiem. Jako lekarz weterynarii, który miał zarówno farmakologię jak i farmację na studiach i który przepisuje leki psychotropowe również zwierzętom. A więc tak: jest dopuszczalna różnica w działaniu oryginałów i odpowiedników rzędu kilku do kilkunastu procent. W przypadku antydepresantów to sporo. Paroksetyna dostępna jest na rynku w postaci bezwodnika i półwodnika (chlorowodorku bezwodnego i półwodnego). Z mojego doświadczenia: zacząłem od Xetanoru czyli bezwodnika. Brałem zamienniki, które były bezwodnikami, ale raz zdarzył się Rexetin czyli chlorowodorek półwodny. I wszystko wróciło - lęki, obsesje itd. Wróciłem do Parogenu (bezwodnik) i jest w miarę ok. Także ma to znaczenie, zwłaszcza w lekach psychotropowych. Mój psychiatra akurat sam zwrócił uwagę na to, że pogorszenie może wynikać z tego, że wziąłem zamiennik paroksetyny w postaci chlorowodorku półwodnego. Nie twierdzę, że każdy odczuje różnicę. Ja odczułem i od tego czasu kupuję tylko bezwodniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to jest jeden z przykładów sam biorę chlorowodorek bezwodny :=), cuda na kiju wychodzą też  jeżeli chodzi o biodostepność  przy lekach generycznych w  wersjach o przedłużonym uwalnianiu odnośnie innych leków np wenlafaksyny 

Edytowane przez picziklaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, picziklaki napisał:

(...)"Warto wiedzieć, że za działania niepożądane obserwowane podczas farmakoterapii nie musi odpowiadać substancja lecznicza, ale mogą one być powodowane przez substancje pomocnicze zawarte w określonej postaci leku."

Nie wiem czy ta odpowiedź była skierowana do mnie, ale dokładnie o tym pisałem. Substancja czynna nie ma prawa inaczej działać. Nie ma prawa wywołać innych działań niepożądanych jeżeli dalej jest chemicznie czysta. Reakcje zwłaszcza uczuleniowe czy dolegliwości z przewodu pokarmowego są spowodowane innymi dodatkami do masy tabletkowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do osób, które biorą paroksetynę trochę dłużej. Badacie sobie krew? Próby wątrobowe? Moje próby są trzykrotne podwyższone, co niepokoi lekarzy, ponieważ mam dopiero 25 lat. Podejrzewam, że przyczyną jest zażywana od 4 lat paroksetyna. Jakieś doświadczenia?

Edytowane przez dysthymia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc @dysthymia witam i pozdrawiam serdecznie ;) 
Ja biore Paro juz od 16 lat,  wiec mozna nazwac mnie weteranem :D 

Badam sie 2 razy w roku, i od 10 lat nie mialem podwyzszonych wynikow watrobowych ani zadnych innych.  Od 10 lat nie pije alkoholu, ale przez pierwszysch 6 lat brania paro razem z mocnymi trunkami, roznie to wygladalo, jesli chodzi o wyniki ;)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, dysthymia napisał:

Mam pytanie do osób, które biorą paroksetynę trochę dłużej. Badacie sobie krew? Próby wątrobowe? Moje próby są trzykrotne podwyższone, co niepokoi lekarzy, ponieważ mam dopiero 25 lat. Podejrzewam, że przyczyną jest zażywana od 4 lat paroksetyna. Jakieś doświadczenia?

Jak najbardziej może być od paroksetyny . Każdy jest inny. Leki sa badane przez pewien czas a nie latami . Nikt nie wie co może długie spożywanie

leków psychotropowych z czasem może spowodować . Wszyscy jesteśmy królikami doświadczalnymi.

 

Ja mam stłuszczenie wątroby od 18 roku życia. A mam 30 lat teraz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak się składa, że leki są właśnie badane latami. Paroksetyna jest już dość długo na rynku, więc bez przesady, że jesteśmy królikami doświadczalnymi. Na podwyższone próby wątrobowe mogą się składać takie czynniki jak: brak ruchu, zła dieta, nadmierna ilość spożywanego alkoholu czy przyjmowane leki. Te dwa pierwsze leżą również blisko naszej głównej choroby - depresji. Dodatkowo warto się posiłkować suplementami diety na wątrobę bez recepty.

Raz miałem podwyższone próby wątrobowe od dużych dawek depakiny i lekarz rodzinny wypisał mi jakiś lek (nie pamiętam nazwy). Było  tam 100 tabletek i miałem brać to 3x dziennie. Po miesiącu miałem zrobić badania. Aspat i Alat z ponad 70 spadły na 10. Więc też można poprosić o mocniejsze leki, które wspomagają regenerację wątroby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Don Corleone napisał:

Ja biore Paro juz od 16 lat,  wiec mozna nazwac mnie weteranem :D 

Witam w klubie weteranów- również praktycznie ten sam staż :D 

Ja też badam często krew i wyniki mam bardzo dobre, a paro ze mną ładnych parę lat.  I chyba tylko raz miałam próby podwyższone wątrobowe ale to podczas brania antybiotyku dłuższy czas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kofel napisał:

No tak się składa, że leki są właśnie badane latami. Paroksetyna jest już dość długo na rynku, więc bez przesady, że jesteśmy królikami doświadczalnymi. Na podwyższone próby wątrobowe mogą się składać takie czynniki jak: brak ruchu, zła dieta, nadmierna ilość spożywanego alkoholu czy przyjmowane leki. Te dwa pierwsze leżą również blisko naszej głównej choroby - depresji. Dodatkowo warto się posiłkować suplementami diety na wątrobę bez recepty.

Raz miałem podwyższone próby wątrobowe od dużych dawek depakiny i lekarz rodzinny wypisał mi jakiś lek (nie pamiętam nazwy). Było  tam 100 tabletek i miałem brać to 3x dziennie. Po miesiącu miałem zrobić badania. Aspat i Alat z ponad 70 spadły na 10. Więc też można poprosić o mocniejsze leki, które wspomagają regenerację wątroby.

Ewidetnie się mylisz jakbys wiedział o ciemnej stronie psychiatri są specjalne grupy na facebooku. Nie. Są badane przez pewien czas. Wiem to od osoby która pracuje w koncernie farmacetycznym .

Widzę że bierzesz Topiramat tzw brudny narkotyk. Nie zdziw się jak będziesz miał problemy z widzeniem.

I jeszcze jedno SSRI powoduje warunek zwanym HPPD to się stanie jeśli jesteś predysponowany

https://www.google.com/amp/s/www.vice.com/amp/pl/article/jmwmq4/snieg-optyczny-widzenie-jak-na-grzybach

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj mi rzetelne dowody na to, że paroksetyna nie była badana przez lata. Leki zanim zostaną dopuszczone w Europie muszą przejść przez 3 fazy testów. 4 faza jest przeprowadzana na lekach już w obrocie. Tu możesz przeczytać więcej: http://www.badaniaklinicznewpolsce.pl/o-badaniach-klinicznych/podstawowe-informacje/jak-sie-prowadzi-badania-kliniczne/

 

Topiramat może prowadzić do jaskry. Nie jestem osobą starszą, więc nie jestem w grupie ryzyka. Kiedyś będę jak będę jeszcze go brał. Biorę go na padaczkę, jedyny lek, który mi pomaga i nie daje skutków ubocznych. Nie wiem co chciałeś osiągnąć czepiając się topiramatu. Wyjaśnij mi proszę co miałeś na myśli "brudny narkotyk".

Odnośnie śniegu optycznego to czytając ten artykuł to zdałem sobie sprawę, że śnieg optyczny ja mam od dawna. Na wiele lat przed używaniem SSRI, leków i narkotyków w moim życiu. Też podczas bardzo silnych bóli głowy. Odkąd biore SSRI go nie mam, bo nie mam bóli głowy. Chciałbym czasami widzenie jak po grzybach. Przerobiłem w swoim życiu masakrycznie dużo narkotyków z morfiną i oksykodonem na czele. Trafiły się i grzybki. Zerwałem z tym, ale śnieg optyczny to co innego niż 'widzenie jak po grzybach'.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kofel napisał:

 

Jaskrę można dostać w każdym wieku. Ta choroba rozwija się ukrycie.

Mój kolega dostał astygmatyzmu po Topirmacie to bardzo silny lek nawet mój neurolog o tym wspominał

 

Jeśli chcesz odpowiedzi znajdź te grupy o których wspomniałem np Neurotoxicity.

 

Więcej o SSRI i wzrok

 

https://rxisk.org/keeping-an-eye-on-the-ball-visual-problems-on-ssris/

Edytowane przez Petek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że jaskry można zawsze dostać. Ja mówię, że nie jestem w grupie ryzyka. Dla mnie większym ryzykiem jest nie branie topiramatu niż branie go.

To Ty wyskakujesz tutaj z bardzo śmiałymi tezami na temat tego, że topiramat to 'brudny narkotyk'. Nie zamierzam tego szukać. Skoro mówisz, że tak jest to napisz mi dlaczego, ale proponuję na priv, bo schodzimy na offtop.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim!
Piszę z pytaniem do osób, które odstawiły SSRI. Otóż ze względu na zespół lęku uogólnionego brałem Rexetin od końca stycznia do końca czerwca tego roku. Regularnie 20 mg, a od połowy maja schodziłem z dawki według zaleceń psychiatry. Do tego zapisałem się na terapię poznawczo-behawioralną, która bardzo mi pomogła. Niemniej mija już ponad 7 tygodni od ostawienia leku, a ja wciąż mam zawroty głowy. Na początku były bardzo intensywne, teraz występują sporadycznie na bardzo krótki czas kilkanaście do kilkudziesięciu razy dziennie - jest to już upierdliwe :) 
Chciałem się z Wami skonsultować, czy może mieliście podobne objawy przez tak długi czas? Albo kiedy Wam minęły.

Z góry dziękuję za odpowiedź :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×