Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

To raczej pytanie do psychiatry. U mnie po ok. miesiącu z hakiem zaskoczył ten sam lek po odstawieniu (paroksetyna właśnie). Na efekty wenlafaksyny czekałam dłużej. A i tak nie jest tak, że lek zdziałał cuda, raczej wyciszył i pomógł w psychoterapii. Ale nie brałam dragów, alkohol piłam bardzo sporadycznie i w małych ilościach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku wygląda to tak że pierwszy epizod/zachorowanie na nerwicę/lęk miała 15 lat temu, później takie powroty zdarzały się  jeszcze 3 razy przez te lata. Obecnie od 1,5 roku leczę się  paroksetyną 20mg (przez pierwsze najgorsze miesiące mialam jeszcze lerivon, gdy nastąpiła poprawa zostałam na samym paroxinorze) poprawa taka pełna była może po 2 miesiącach z małymi gorszymi dniami przez te 1,5 roku. Od jakiś 3 m-cy biorę 10mg (niestety  zdarzyło mi się zapomnieć) ponieważ czułam się bardzo dobrze-normalnie. Niestety 2 dni temu nagle poczułam straszne pogorszenie, dodam że wypiłam na sylwestra trochę alkoholu i nie wiem czy to może być przyczyną, ponieważ w nowy rok sie to zaczęło. Od wczoraj od razu zażyłam 20mg paroksytyny i dzisiaj 0,25 xanaxu bo od rana nie dawałam rady, takie ogarniały mnie lęki (panika) .Przechodzą mnie dreszcze i strasznie mrowienie ciała i myśli lecą przez głowę. Od wczoraj nic nie jadłam i na samą myśl o jedzeniu rośnie mi w ustach i zbiera mi się na wymioty. Oblewa mnie zimny pot, włosy na karku stają dęba, serce wali jak oszalałe, czuję gwałtowne mdłości i przychodzi najgorsze - potworny strach, co się ze mną dzieje, zaraz zwariuję albo coś...
Czy uważacie że mimo brania 10mg leku może nastąpić nawrót, czy winowajcą może być wypity alkohol?
Proszę o radę :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może być nawrót. Bierz L4, leć do psychiatry. Musisz na nowo wskoczyć na paroksetynę, ale to potrwa zanim lek zadziała. Miałem dokładnie te same objawy. Nie zwariujesz, nie zemdlejesz. To nerwica i uboki paroksetyny po przerwie.

Edytowane przez Lucaso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darunia

 osobiście uważam ,że przy niskim nasyceniu Twojego organizmu  lekarstwami antydepresyjnymi  alkohol miał szansę namieszać i uwolnić na nowo chorobę z ryzów . Cóz masz nauczkę . Zmniejszenie dawek leku jak najbardziej może dodać skrzydeł chorobie i pogorszyć nasz stan . Jednak nie zawsze to tak działa i nie u wszystkich . Dużo zależy od naszej obecnej kondycji , siły stresów ,jakości snu , odżywiania itd , a nawet pory roku .

Dobrze napisał według mnie Lucaso .

 Następny Sylwester bez... alkoholowo (-:

Edytowane przez Kalebx3 Gorliwy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety myśle ze to wina alkoholu i małej dawki leku branej jeszcze ostatnio w kratkę ... piję bardzo rzadko i mało a teraz to już w ogóle nie będę Piła 😉 mam nadzieje ze 20mg szybko zaskoczy bo za 2 tyg mam wyjazd a w tym stanie nie wyobrażam sobie tego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i zycze wszystkiego dobrego w nowym roku ;)
 

@darunia, powodow Twojego zlego samopoczucia moze byc wiele.
Paroksetyna nie jest lekiem, ktory mozna sobie brac w kratke. Ciagle zmiany poziomu paro, wyprowadzaja centralny uklad nerwowy z rownowagi. Nawet jak sie super czulas, to zejscie z 20mg na 10mg jest zbyt raptowne.
Z doswiadecznia mojej klikunastoletniej kariery z paro, moge tylko powiedziec, ze polepszenie samopoczucia po wejsciu na stara dawke, nastepuje szybciej, niz na poczatku brania paro ;)
Wiec mysle, ze przed podroza bedzie ok ;)
Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tranxene. Wg mnie jest lepszy, działa łagodniej i dłużej, przez to nie jest tak uzależniający jak Xanax. Ostrożnie z Xanaxem. Bierz codziennie 20mg paroksetyny o stałej porze. Zero alkoholu. Daj sobie spokój z kawą. Oczywiście żadnych używek. Po około 10 dniach powinno się uspokoić. Oczywiście musisz brać dalej cały czas i umówić się na wizytę u psychiatry. Powodzenia.

Edytowane przez Lucaso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2019 o 10:30, darunia napisał:

Czy uważacie że mimo brania 10mg leku może nastąpić nawrót, czy winowajcą może być wypity alkohol?
Proszę o radę

Biorę paro już Xlat i alkohol nigdy nie był problemem (oczywiście z umiarem)  Kofeina też nie.  Z tego co widzę, to masz objawy takie jak ja gdy zmieniam sobie sama dawki leków/bądź mi zabraknie leków - u mnie po przyjęciu właściwej dawki praktycznie ulga odczuwana jest "od ręki". 

I tak apropo: mam jedną tabletkę Xetanoru 20mg a moja dawka to 20mg + 0,5 tabletki (30mg) wizytę u lekarza mam w poniedziałek. Dzwoniłam do lekarza, ale jak na złość babki nie ma i nie może zostawić mi recepty. Nauczona doświadczeniem wiem, że dobrze się czuje tak 1-3 dni bez leków a potem jest jak wyżej: bóle głowy, mdłości itp. 

Mam Xanax 0,5mg i mam się nim "wspomagać". Przetrwam, czy szukać innego lekarza? Rodzinny może wystawić receptę na Xetanor? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mam przepisany Paroxinor w dawce 20mg i SulpiryD 50mg. Paroxinor mam brać 1/4 tabletki wieczorem i po 4 dniach zwiększać do 1/2tabl przez 6 dni, a potem już 1/2 rano i wieczorem. Strasznie się boję skutków ubocznych i czy lęki się nie nasilą. Jak że sprawnością psychoruchowa? Muszę pracować, zajmować się dziećmi i prowadzić auto. Czy te leki mnie nie uśpia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, BlackAngel napisał:

Witajcie. Mam przepisany Paroxinor w dawce 20mg i SulpiryD 50mg. Paroxinor mam brać 1/4 tabletki wieczorem i po 4 dniach zwiększać do 1/2tabl przez 6 dni, a potem już 1/2 rano i wieczorem. Strasznie się boję skutków ubocznych i czy lęki się nie nasilą. Jak że sprawnością psychoruchowa? Muszę pracować, zajmować się dziećmi i prowadzić auto. Czy te leki mnie nie uśpia?

Lęki się nasilą jak sobie to wkręcisz. Zawsze można ratować się benzo ale nie polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie ma co wpadać w panikę. Ale pierwsze tygodnie na Paroksetynie  naprawdę bywają ciężkie. To pewnie kwestia indywidualna, ale u mnie zwiększenie lęków i agorafobii było duże. U mnie "doraźnie" sprawdziło się Tranxene, w czasie wchodzenia na Paroksetynę, kiedy musiałem coś pozałatwiać. Generalnie jednak, z własnego doświadczenia doradzałbym wziąć od lekarza L4 na ten najtrudniejszy okres. Jednak lek warto brać. Obecnie mija u mnie 3 miesiąc. Ataków paniki nie ma, funkcjonuję zwyczajnie. Pracuję, jeżdżę tramwajami, czekam na przystankach, stoję w kolejkach w marketach. Więc lek działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam brać dodatkowo Sulpiryd 1 tabletke rano. Pytałam swojej psychiatry, czy lęki się nie nasila to powiedziała, że nie... czy moge się wspomóc czymś doraźnie gdyby ataki były jakieś meeega? Bo nie wiem czy przy tych lekach można zazyc doraźnie np. Alpragen.

W sumie z dawka 20mg mam narazie czekać do kolejnej wizyty, czyli za 3 tyg. A do pracy niestety muszę chodzić, bo i tak ostatnio opuściłam sporo przez nasilenie się nerwicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiście można się wspomagać. Wziąć chociażby ten Alpragen, ale raczej małą dawkę, żeby nie uśpił. I co najwyżej raz na kilka dni, jak naprawdę musisz. Zrezygnuj z kawy, nie pal papierosów, nie pij mocnej kawy. Broń Boże nie pij alkoholu. Spaceruj po świeżym powietrzu. Nic poważnego Ci się nie stanie, wszystkie negatywne wrażenia (zaraz zemdleję, itp.) są generowane przez system nerwowy w przypadku nerwicy. Nie zemdlejesz, nie upadniesz, nie zwariujesz 🙂 Miałem to samo. Spokojnie. Bierz leki, po 3 tygodniach ustąpi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź 😉 jestem straszna panikarą, ale w nerwicy to każdy chyba ma. Najgorzej to boję się skutków ubocznych leków, co jest moja obsesja. Oczywiście psychiatra kazała nie czytać ulotek, nie wertować Internetu, ale ja oczywiście swoje 🙄 Mam już cholerny lęk przed atakami, że złapią w pracy, albo jak bede sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam od środy jestem na xetanorze. 20 mg Od tego czasu mam dużo mocniejsze lęki niż do tej pory. Czy to przypadek że tak się stało czy też tak jest na początku brania tego leku?  I mam po prostu cierpliwie czekać  jak zacznie działać? Bo w zeszla srode czułem się dobrze a teraz z każdym dniem zjazd. Do tej pory byłem na wenli 300 mg i pregabalinie 150

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, TomTob1988 napisał:

Witam od środy jestem na xetanorze. 20 mg Od tego czasu mam dużo mocniejsze lęki niż do tej pory. Czy to przypadek że tak się stało czy też tak jest na początku brania tego leku? 

Przypadek myślę, że po prostu organizm się przestawia na nowy lek. Ja na Xetanorze od razu czuję, że żyję (brałam 20mg, 30mg i 40mg obecnie 1,5 tabletki) Za kilka dni wszystko się unormuje, daj sobie czas - zmiana leku to zawsze rewolucja dla organizmu ;) i niestety trzeba się przemęczyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Vesspertine napisał:

Przypadek myślę, że po prostu organizm się przestawia na nowy lek. Ja na Xetanorze od razu czuję, że żyję (brałam 20mg, 30mg i 40mg obecnie 1,5 tabletki) Za kilka dni wszystko się unormuje, daj sobie czas - zmiana leku to zawsze rewolucja dla organizmu ;) i niestety trzeba się przemęczyć. 

Tylko takich lęków nie miałem od pół roku, ledwo funkcjonuję. I zbiegło się idealnie z początkiem brania Xetanoru, który dostałem na swoje natręctwa jako dodatek do venli i pregi. Ciężko mi przetrzymać bez lorafenu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×