Skocz do zawartości
Nerwica.com

Niebezpieczeństwo psychoterapii i psychomanipulacji


Juzbrig

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na podobnym etapie patrzenia na terapie jak ten pan w tym artykule, mianowicie chodzi mi o to, że czasami psychoterapia idzie ''za bardzo'' i ''za mocno'' tzn. uznaje za chorobowe, objawy, które mogą być objawem tymczasowej niedyspozycji, bądź też, jeśli tak nie jest, zabiera się za ich rozwiązywanie w zły sposób. Nie byłabym jednak tak radykalna jak autor. W życiu nie ma jednej najlepszej odpowiedzi na wszystko. Nie można wszystkich problemów ludzkich rozwiązywać miłymi kontaktami z ludźmi czy aktywnością fizyczną. Psycholodzy są potrzebni, ale mądrzy czyli tacy którzy nie szukają problemu tam gdzie go po prostu nie ma i którzy rozumieją, że pacjent nie musi być zawsze szczęśliwy, żeby był zdrowy. Na szczęście ja miałam przyjemność takich spotkać na swojej drodze, czego wszystkim życzę:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy warto zaglądać do bezrefleksyjnej światyni terapi, jaką jest to forum. Terapia terapia i jeszcze raz terapia. Terapia na wszytsko i dla kazdego. Tutaj terapia jest dobrem samym w sobie. Nawet jesli bys terapi nie potrzebował to trzeba coś wykombinowac zeby jednak. Swiadczy o byciu niepsrawiedliwie traktowanym, pokrzywdzonym...z tego sie biorą potem terazniejsze problemy. Swiadczy o sile, jest szansą itd...itp..."Na zachodzie kazdy chodzi na terapie, na zadupiu zadupia ..." Pewnie tak jest ale nigdy nie rozumiałem co z tego wynika. Z wiedzy o tym wszystkim .... Zawsze myslałem ze miałem ekstra dziecinstwo, tutaj sie dowiedziałem że prawdopodobnie to jeszcze gorzej niż jak bym myslal że miałem przesrane. Jest wątek na temat dziecinstwa gdzie kazdy może sie wyzalic. Dziwne że czesc postów jest pisana nie z bólem, a z dumą. Ja chcac poradzic sobie z problemem tez zaczalem tak myslec. Gdyby ktos napisał że mam skakać na głowie to tez bym tak zrobil. Nic z tego jednak nie wynika LOL. Do tego jest inna kwestia. Pamietam zdanie takie że terapeuta tylko coś oferuje, a co ktoś inny z tym zrobi to jego sprawa. Sa przypadki że sie rozgrzebuje rany, a to że potem pacjent jest w gorszej sytuacji niż na poczatku to jego problem. Nie wiem jak to jest wogóle możliwe. Z drugiej strony to chyba sam pan Zimbardo prowadzi terapie dla osób niesmialych. Nie schizofreników itd... dla osób normalnie niesmialych. Terapia może być chyba skuteczna, ale jest tak wiele czynnikow na to wplywających że nie wiem czy ktoś jest w stanie sie w tym polapac. Ja np nie mam pojecia kto jest dobrym terapetą kto złym, jaka jest dobra jaka jest zła, co mi jest a cazego nie ma. Jesli chodzi o podobny swiatopogląd to dał bym wiele za wskazanie mi kogoś kto myśli podobnie i rozmawiania z nim. Tylko że jak to sprawdzić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy warto zaglądać do bezrefleksyjnej światyni terapi, jaką jest to forum. Terapia terapia i jeszcze raz terapia. Terapia na wszytsko i dla kazdego. Tutaj terapia jest dobrem samym w sobie. Nawet jesli bys terapi nie potrzebował to trzeba coś wykombinowac zeby jednak.

 

No tak, fakt, zgadzam się :) tak jest na tym forum. Ale ja akurat mam dystans do tych porad. Nie wyobrażam sobie żebym chodziła do terapeuty przez kilka lat.

 

Natomiast - terapia terapii nierówna. Nie mam nic przeciwko spotykaniu się z psychologiem kiedy masz konkretny problem albo kiedy chcesz się dowiedzieć więcej o sobie. Nie wiem czy można to nazwać terapią, na zachodzie tak nie jest, mówi się o tym raczej "counselling" czyli poradnictwo psychologiczne i to jest co innego niż "therapy". Wydaje mi się, że większości osób które tutaj piszą przydałaby się porada psychologa lub kilka spotkań z nim, ale niekoniecznie od razu terapia, którą tutaj każdy każdemu poleca.

 

No, ale kiedyś już o tym pisałam i zostałam zbiorowo zjechana ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×