Skocz do zawartości
Nerwica.com

Wielka prośba o pomoc:)


avi

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Użytkownicy,

jestem studentką drugiego roku kulturoznawstwa, od pewnego czasu pracuję nad pracą pisemną na jeden z przedmiotów. Tematem moich małych 'badań' jest odbiór szeroko pojętej kultury przez osoby z różnymi zaburzeniami psychologicznymi. Za cel postawiłam sobie obalenie krzywdzącego mitu kojarzącego osoby z zaburzeniami jako zafascynowane mroczną, depresyjną literaturą, muzyką itp, a nie rzadko również tworzące tego typu sztukę. I tu pojawia się moja gorąca prośba do Was. Czy moglibyście wyrazić własne zdanie na ten temat, napisać czym lubicie się zajmować i jak odbieracie dobrodziejstwa zaoferowane przez kulturę. Bardzo zależy mi na zdaniu osób anonimowych, których nie miałam okazji nigdy spotkać by moje 'badanie' było jak najbardziej obiektywne. Z tego powodu starałam się nie przeglądać forum - mogłabym wyrobić sobie odgórne zdanie o niektórych użytkownikach co zniekształciłoby obraz moich obserwacji - mam nadzieję że nie powieliłam żadnego tematu:).

Na zdaniu innych osób zależy mi jeszcze z jednego powodu, mianowicie do tej pory analizowałam zjawiska kulturowe z własnej perspektywy, jako że mam w swojej 'karierze' epizody depresyjne i podejrzenie o nerwicę, chciałabym zobaczyć czy moje spostrzeżenia są zbieżne z Waszymi.

Jeszcze raz bardzo proszę Was o pomoc, będę Wam niezmiernie wdzięczna.

Wypowiedzi będę zbierała przez 3 tygodnie

P.S. Mam nadzieję, że temat założyłam w dobrym dziale, wydawał mi się najbardziej adekwatny do spraw kulturowych:)

pozdrawiam Kasia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy środowisko w którym się obracasz ma wpływ na rozwój zaburzenia?

2. Czy muzyka, literatura, film, sztuka itp ma wpływ na Twoje samopoczucie lub rozwój zaburzenia?

3.Czy filmy/ książki poruszające tematykę narkotyków/ leków/ samobójstw/ problemów psychologicznych zachęcają do pójścia w tę stronę?

4. Jak odbieracie filmy/książki, których fabuła opiera się na tematyce zaburzeń, czy są bliskie rzeczywistości (np 'Przerwana lekcja muzyki')

5. Po jaką tematykę sięgasz najczęściej tworząc własną sztukę?

6. Czy teza o tym, że tematyka pesymistyczna mocniej działa na odbiorcę, zmusza go do przemyśleń nad własnym życiem jest słuszna?

7. Czy formy kulturowe, zarówno ogólnodostępne jak i bardziej zindywidualizowane (warsztaty teatralne, plastyczne itp) pomagają w walce z problemami?

8. Jaka forma terapii wydaję się bardziej zachęcająca: rozmowa, indywidualna lub grupowa, czy oparta na innych formach np terapia muzyką?

9. Jakie są Twoje preferencje kulturowe?

 

Bardzo dziękuję za odzew:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Cale srodowisko raczej NIE.. Pewne osoby - byc moze tak.

2. Oczywiscie ze TAK.

3. NIE sadze.

4. To zalezy od konkretnego tytulu (przykladowy na pewno moze taki byc).

5. --- (nie tworze sztuki).

6. Zdecydowanie TAK.

7. --- (nie wiem).

8. Psychoanaliza.

9. Staram sie nie ograniczac (to troche za szerokie pytanie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy środowisko w którym się obracasz ma wpływ na rozwój zaburzenia?

2. Czy muzyka, literatura, film, sztuka itp ma wpływ na Twoje samopoczucie lub rozwój zaburzenia?

3.Czy filmy/ książki poruszające tematykę narkotyków/ leków/ samobójstw/ problemów psychologicznych zachęcają do pójścia w tę stronę?

4. Jak odbieracie filmy/książki, których fabuła opiera się na tematyce zaburzeń, czy są bliskie rzeczywistości (np 'Przerwana lekcja muzyki')

5. Po jaką tematykę sięgasz najczęściej tworząc własną sztukę?

6. Czy teza o tym, że tematyka pesymistyczna mocniej działa na odbiorcę, zmusza go do przemyśleń nad własnym życiem jest słuszna?

7. Czy formy kulturowe, zarówno ogólnodostępne jak i bardziej zindywidualizowane (warsztaty teatralne, plastyczne itp) pomagają w walce z problemami?

8. Jaka forma terapii wydaję się bardziej zachęcająca: rozmowa, indywidualna lub grupowa, czy oparta na innych formach np terapia muzyką?

9. Jakie są Twoje preferencje kulturowe?

 

Bardzo dziękuję za odzew:)

 

1)Tak

2)Muzyka i film pomagają mi uciec od zaburzeń

3)Zdecydowanie nie. Czasem chęć oglądania takich rzeczy, jest próbą zrozumienia swoich zaburzeń

4)Przerwana Lekcja Muzyki wbudził we mnie tyle emocji co Moda na Sukces, Terminator czy King Kong ;P

5)Nie mam duszy artysty

6)Coś w tym jest

7)NIe

8)Farmakoterapia

9)Film,muzyka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Tak

2. Smutna muzyka mnie przytłacza, Na dramatach i obyczajach płaczę, Czytam ostatnio jedynie poradniki psychologiczne

3.Nie, żadne art. nie zachęcają mnie do rozpoczęcia nałogów

4.Dzień świra był bardzo bliski rzeczywistości :(

5.Nie tworzę własnej sztuki, kiedyś pisałam wiersze i były o śmierci, przemijaniu, smutku i samotności

6.Pesymistyczne przesłania wpędzają mnie w depresję, szukam ratunku w optymizmie

7. Nie próbowałam tego typu leczenia

8.Indywidualna, ponieważ boję się spotkań w grupach, boje się ludzi

9. Nie potrafię odpowiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×