Skocz do zawartości
Nerwica.com

Nabyte upośledzenie?


MadGregor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Chciałem się zapytać czy oprócz czynników genetycznych lub rozwojowych we wczesnym etapie dzieciństwa i fizycznych urazów głowy, możliwe jest upośledzenie czynności umysłowych u osoby prawie dorosłej? Szukałem już informacji na ten temat w internecie i poza wspomnianymi przyczynami nic nie znalazłem. Mam tu na myśli takie objawy jak otępienie (problemy z pamięcią, koncentracją i percepcją, wysławianiem się, refleksjami, wyobraźnią). Bo od paru lat borykam się z takimi problemami i coraz gorzej sobie z tym radzę. Dodam że wcześniej byłem osobą bardzo komunikatywną, błyskotliwą z łatwościami adaptacyjnymi. Czy długotrwały stres, "lekkie" choroby psychiczne jak depresja albo nerwica, mogły wpłynąć na taki stan rzeczy i czy izolacja, brak działań mogły je spotęgować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Depresja psychogenna i nerwica NIE są chorobami psychicznymi(nawet lekkimi), z tego też względu nie mogą uszkadzać struktur mózgowych.Co za tym idzie nie mogą spowodować trwałego upośledzenia. Owszem silny, długotrwały stres może bardzo osłabić funkcjonowanie poznawcze, ale nie jest to rzecz stała. Zazwyczaj zmiana trybu życia i czas sprawiają, że wszystko się reguluje. Oczywiście czasami napięcie przekracza pewne zdolności organizmu do samoregulacji i wtedy trzeba wziąć leki lub pójść na terapie, ale są to sytuacje wyjątkowe i odpowiednie leczenie powinno przynajmniej na jakiś czas przywrócić normalne funkcjonowanie (o ile oczywiście osoba nie jest chora na jakąś dolegliwość natury fizycznej, która przejawia się w dolegliwościach psychicznych, takich jak chociażby zaburzenia funkcji tarczycy i wiele innych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×