Skocz do zawartości
Nerwica.com

Czy warto studiować..


Maleńka1526923864

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 22.01.2019 o 11:17, mark123 napisał:

Nie zawsze trzeba mieć wyższe wykształcenie, by pracować w państwowej instytucji, czasem wystarczy wykształcenie średnie. Ale zawsze wymagane jest, być znać kilkusetstronową "książkę" z przepisami.

hmm. ja z instytucji publicznych znam raczej historie ludzi, którzy się w panice zapisywali na licencjaty., zeby ich nie obcieto. ale moze sa i inne sytuacje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, saladkasia napisał:

hmm. ja z instytucji publicznych znam raczej historie ludzi, którzy się w panice zapisywali na licencjaty., zeby ich nie obcieto. ale moze sa i inne sytuacje:)

Jest sporo ofert pracy do urzędów, gdzie wystarczy średnie wykształcenie. Tyle, że prawdopodobnie bez wyższego wykształcenia, nie ma możliwości żadnego awansu, pozostaje się "podstawowym" urzędnikiem. Jeśli chce się mieć otwarte możliwości do urzędowania na wyższych szczeblach, no to trzeba mieć wyższe.

Edytowane przez mark123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast studiować, mogłem po technikum zarejestrować się w PUP i iść na jakiś staż. Miało by to jakiś sens. No ale wtedy jeszcze nie wiedziałem, że uczelnia na którą idę znaczy mniej, niż niektóre szkoły średnie.

Mój dyplom inżyniera można jedynie wyrzucić do kosza, dyplom technika już teraz też, bo od dawna nie interesuję się kierunkiem. Teraz mam już jedynie ogólne wykształcenie średnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, mark123 napisał:

Było kiedyś coś takiego: "po naszej uczelni nikt nie ma problemu ze znalezieniem pracy ........, są wyjątki" - tekst wykładowcy na jednym z wykładów

 

Wg statystyk ludzie po studiach rzadziej są  na bezrobociu, ale raczej nie wynika to z tego że te studia coś dają, tylko że ludzie którzy je kończą są przeciętnie bardziej ambitni od tych bez.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że to zależy.

Dla jednych warto studiować, dla innych już nie. Zależy, czy ktoś się na studia nadaje.

Zależy od kierunku studiów, bo są kierunki łatwiejsze, trudniejsze i bardzo trudne. Na pewno nie każdy się nadaje do niektórych kierunków na wyższej szkole, bo to też chodzi o pewne predyspozycje, które trzeba spełniać, żeby sobie radzić.

 

No studiując jakiś słaby kierunek to nie da gwarancji potem na rynku pracy, że otrzyma się dobrą, ciekawą prace.

No chyba że ktoś pójdzie studiować dla pasji i zainteresowań i nie będzie się kierował, dobrą pracą, dobrymi zarobkami, na rynku pracy, bo są takie osoby które wybierają jakieś kierunki na studiach, jedynie dla pogłębienia tam zainteresowań, w takich kierunkach.

Ja np. mam tylko średnią szkołę, ale bez MATURY.

Tak się potoczyło, że nie przystąpiłem do matury, ale wcale tego nie żałuje.

Ja byłem tak rozbity psychicznie, że nie wiedziałem nawet, czy ja się wybiorę na jakieś studia.

Miałem też inne problemy wtedy, kiedy byłem w szkole, że było ciężko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, mark123 napisał:

Kiedyś miałem ambicje, motywacje, zainteresowania, ale to było dawno temu. No ale w życiu tak bywa, że ma się te cechy, nagle "puf" i nie ma.

Nie trzeba być ambitnym aby studiować, ja jestem tego przykładem, poszedłem na studiach bo nie chciałem dorosnąć i pracować, chciałem wydłużyć sobie młodość. Wiedziałem że te studia nic nie dają, zwłaszcza przy mojej aspołeczności. 

 A ci co skończyli szkołę w wieku 18,20 lat gdy ja kończyłem swoje studia dzienne w wieku 25 lat mieli już sporo lat pracy, niektórzy własne biznesy, założone rodziny. 

Generalnie w polskich warunkach jest tak że ukończone studia dają więcej kobietom niż facetom, facet bez studiów spokojnie może zarobić 5 a nawet 10 tysięcy jako kierowca tira, hydraulik, mechanik, budowlaniec  itd, kobiecie bez studiów gorzej choć pewnie w branży kosmetycznej tez da się porządnie zarobić robiąc paznokcie np.  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja, gdybym miał MATURĘ i wiedział, jaki mnie kierunek na studiach interesuje, to oczywiście bym się wybrał.

Ale też nie wiem czy było z tym łatwo, ponieważ ja mieszkam najbliżej tylko Radomia, a tam nie ma żadnych ciekawych kierunków na wyższych szkołach, które by mnie zainteresowały.

Wyboru w uczelniach nie ma właściwie dużego. Musiałbym dojeżdżać np. do Warszawy, gdzie już byłoby w czym wybierać, na kierunkach wyższych.

No a to też by wymagało codziennych dojazdów, kosztów za bilety z mojego miasta do Warszawy, bo studiowanie zaoczne jest płatne, a mnie na to nigdy nie byłoby stać.

 

I teraz pytanie, czy prywatne studia są lepsze, jakościowe, czy są na takim samym poziomie, jak państwowe, niepłatne, dzienne lub wieczorowe?

Czy warto byłoby płacić za studia prywatne? No a tam to zarabiają wykładowcy, i to pewnie nie mało, na prywatnych studiach.

Bo, szkoła wyższa może od studentów pobierać kasę, a wcale nie przekaże dobrej wiedzy i umiejętności.

Zależy od wykładowców, od tego jak podchodzą do nauki na tego typu uczelniach.

 

Niektórzy nie mają studiów, z jakichś powodów, problemów.

 

Można też studiować i nie ukończyć studiów, gdyż nie jest to szkoła obowiązkowa, tylko dla chętnych.

Nikt tam nikogo nie trzyma na siłę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bonus napisał:

I teraz pytanie, czy prywatne studia są lepsze, jakościowe, czy są na takim samym poziomie, jak państwowe, niepłatne, dzienne lub wieczorowe?

Nie wiem jak jest teraz, ale kiedyś studia na państwowych uczelniach uważano za lepsze niż prywatnych. Sam skończyłem dzienne na państwowych, ale kierunek mało prestiżowy i życiowy, do tego brak ambicji z mojej strony i studia na nic w życiu mi się nie przydały. Jedyny plus to że po 2 latach pracy przysługuje mi urlop taki na jaki bez studiów muszą chyba 10 lat czekać.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, acherontia styx napisał:

@carlosbueno i do emerytury automatycznie dolicza Ci się 10 lat pracy dzięki studiom ;) 

Tego nie wiedziałem to chyba jakieś stare komunistyczne przywileje, gdy studiowało elitarne 5 % społeczeństwa. 

 

33 minuty temu, mark123 napisał:

Uczelnia, na której studiowałem (prywatna, kierunek bezpłatny) miała na moim kierunku na studiach dziennych inżynierskich poziom dobrego technikum. Inżynier po tej uczelni to de facto wykształcenie średnie - technik.

Na moich studiach to nie poradziłby sobie tylko jakiś totalny obibok albo osoba z lekkim upośledzeniem, średnia roku to było grubo ponad 4,5 ludzie po dobrych liceach mówili że ten kierunek  jest wiele łatwiejszy niż skończenie liceum, a to było jednak dość dawno temu, a poziom podobno jeszcze spadł.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, carlosbueno napisał:

Na moich studiach to nie poradziłby sobie tylko jakiś totalny obibok albo osoba z lekkim upośledzeniem

Czyli Twoja uczelnia nie miała aż tak niskiego poziomu, jak moja. Na mojej by sobie poradził i to nawet na technicznym kierunku i jestem tego żywym przykładem.

 

 

Edytowane przez mark123

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, acherontia styx napisał:

@carlosbueno kiedyś było tak, że za lic./inż. doliczało się 7 czy 8 lat, a za mgr 10. Niedawno to wyrównali i w obu przypadkach jest to 10 lat 🙂

No tak rządy wykształciuchów robią swoje. Gdybym nie miał studiów to by mnie to mocno wkurzało, a nawet teraz uważam to za niesprawiedliwe, jeszcze 5 lat ok za mgr , ale 10 i to za 3 letni licencjat to przesada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@carlosbueno to też zależy dużo od kierunku, bo jak planują rozdzielić psychologie ze studiów jednolitych na studia I i II stopnia, to mając skończone studia I stopnia z psychologii prawdopodobnie będzie taka osoba miała papierek, który nic jej nie da, a w przypadku mojego kierunku mgr już nie daje mi żadnych większych uprawnień niż sam licencjat - jedynie otwiera możliwość objęcia kierowniczych stanowisk, ale mając licencjat a mając magisterkę mam identyczne uprawnienia. Dopiero specjalizacja i to nie każda pozwala na więcej, że tak powiem. Także tu by można długo dyskutować, ale jest jak jest - tego my nie zmienimy i nie mamy na to wpływu;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, carlosbueno napisał:

No tak rządy wykształciuchów robią swoje. Gdybym nie miał studiów to by mnie to mocno wkurzało, a nawet teraz uważam to za niesprawiedliwe, jeszcze 5 lat ok za mgr , ale 10 i to za 3 letni licencjat to przesada. 

To jest sumowane ze szkołą średnią

Nie wiem, czy coś się zmieniło, ale jeszcze 10 lat temu było tak, że po technikum doliczali 4 lata i po studiach 1-go stopnia +4 lata, co razem dawało 8.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mark123 napisał:

To jest sumowane ze szkołą średnią

Nie wiem, czy coś się zmieniło, ale jeszcze 10 lat temu było tak, że po technikum doliczali 4 lata i po studiach 1-go stopnia +4 lata, co razem dawało 8.

@mark123zmieniło się ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wiejskifilozof napisał:

Ci ,którzy studiują.I mogą iść do pracy w zawodzie.A nie idą.Powinni być karani.Finansowo.

No to większość absolwentów powinna być karana, łącznie ze mną bo raczej mniejszość   wykonuje wyuczony fach czy jego praca ma cos wspólnego z ukończonymi studiami. Dzisiejsze studia zwłaszcza o profilu humanistycznym czy ekonomicznym to mniej więcej to samo co ukończenie  podstawówki 50 lat temu.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×