Skocz do zawartości
Nerwica.com

Witam i czekam na pomoc


gladiator1

Rekomendowane odpowiedzi

Mój problem polega na tym, że panicznie boję się raka. Nie przejmuję się żadnymi innymi chorobami tylko rakiem.

Wszystko zaczęło się od tego, że pewnego dnia jechałem z mamą tramwajem do lekarza i ona powiedziała mi, że moja babcia i prababcia od strony dziadka miały raka. Babcia - krtani, prababcia - żołądka. Powiedziała mi, że jesteśmy w grupie ryzyka i musimy się często badać. To prawda ? Skoro nowotwór krtani i żołądka nie są dziedziczne czy istnieje możliwość, że ja też będę miał jakiegokolwiek raka w przyszłości( oczywiście chodzi o uwarunkowanego genetycznie) ?? strasznie boję się tego, że mógłbym być chory :(

 

Co mam robić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz to zracjonalizować. To po prostu głupia i irytująca natrętna myśl. Pozwól jej "płynąć", nie zwalczaj jej - w końcu może sama przejść. Jeżeli jesteś, jak mówiłeś, w grupie ryzyka to wykonuj co jakiś czas badania. Jeżeli nie będziesz mógł sam się tego pozbyć, to polecam Tobie terapię psychologiczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No własnie jak sam dokładnie nie wiem czy w tej grupie jestem ponieważ rodzaj raka, na które chorowały moja babcia i prababcia nie są genetycznie uwarunkowane a ja nie mam pewności czy mimo tego jestem w grupie ryzyka jakiejkolwiek odmiany nowotworu.

Dzięki za radę :) i prosił bym jeszcze o odpowiedź na moje powyższe pytanie, które bardzo mnie ciekawi.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest forum dla nerwicowców ;). Chociaż wydaje mi się, że skoro w twojej rodzinie były przypadki nowotworów nie uwarunkowane genetycznie, ty także nie zachorujesz na takowy. Mogę się mylić ;P. To jest po prostu obsesja - równie dobrze mógłby być to lęk przed HIV/AIDS czy innym wirusem/chorobą. A obsesje mają to do siebie że rzadko się spełniają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest tak- są rodzaje raka, które mają jakiś ślad w genach (np rak piersi), są takie, do których sam człowiek się prztyczynia (np rak płuc, krtani, języka) i takie, które powodują wirusy (nowotwór szyjki macicy).

 

Dlatego trzeba o siebie po prostu dbać, bo filozoficznie rzecz biorąc, każdy jest narażony w takim samym stopniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×