Skocz do zawartości
Nerwica.com

Natręctwo czy co? - pomóżcie


sfolen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem. Pewna bliska osoba ma problem. Nie chciała o tym pisać, poprosiła mnie o to żebym zapytał co ma z tym zrobić, czy iść do psychologa, czy da się w ogóle coś z tym zrobić. No więc tą osobą jest dość młoda kobieta (16lat). Ma ona problem z tym, że chcąc nie chcąc wchodzi na strony o charakterze erotycznym i przegląda ich zawartość (filmy). Co dziwne w tym ona się nie "samozadawala" podczas oglądania tych filmów, nawet się nie podnieca, tylko po prostu ogląda. Coś jej po prostu karze tam wejść i to oglądać. Ona tego nie chce, strasznie jej głupio z tego powodu i nie wie co ma robić. Powiedziała to tylko mi, nikt inny o tym nie wie. To już trwa parę lat. Proszę, pomóżcie jej i mi.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, że to nie jest normalne zachowanie.

I dobrze sfolen, że widzisz to jako problem. Bo to jest problem, i to duży - dla tej dziewczyny.

Zdaje mi się, że na tym forum już były takie rzeczy omawiane, sfolen, spróbuj poszukać.

Oczywiście to jak najbardziej może być nerwica natręctw (czynności przymusowe) i zachęcałbym do kontaktu z jakimś specjalistą, psychiatrą lub psychoterapeutą.

Na pewno jest jakaś konkretna przyczyna tego zachowania. Może np. w dzieciństwie przeżyła jakąś traumę o charakterze seksualnym, coś się w niej zakodowało i teraz powoduje u niej ten przymus.

Rzucę taki przykład (to tylko przykład, nie wiem czy adekwatny): dziewczyna usiłuje pozbyć się lęku przed seksem jako czymś złym, co jej się mogło przyswoić będąc dzieckiem, dlatego to stale ogląda (nie podnieca się tym, wykonuje jedynie rytuał - jak to w nerwicy - w celu zmniejszenia lęku), oczywiście ogląda to mimo woli, bo podświadomie chce zneutralizować ten lęk, ale nie potrafi go usunąć, bo wykonując same rytuały tego nie osiągnie. Tu niezbędna jest terapia.

 

[Dodane po edycji:]

 

Doprecyzuję co miałem na myśli pisząc:

"dziewczyna usiłuje pozbyć się lęku przed seksem jako czymś złym, ... dlatego to stale ogląda"

 

Ona oglądając to, myśli, że uda się jej zneutralizować ten LĘK, gdy będzie mieć POD KONTROLĄ (pod obserwacją) wszystko to, co dzieje się podczas seksu.

(Podobnie ja chcę mieć stale pod kontrolą zamykane drzwi, które sprawdzam wielokrotnie, czy na pewno są zamknięte - wykonuję rytuał sprawdzania)

A ponieważ seks jest dla niej czymś nieosobowym (nie kojarzy go z nikim, ani nawet nie kieruje do siebie, bo nie masturbuje się), więc obserwuje to, co robią inni (no zresztą nie ma innej możliwości obserwacji niż w internecie...).

Oglądając to widzi, że jest wielka rozmaitość zachowań seksualnych, więc sprawdza po kolei, czy nad każdym z tych zachowań (niosących dla niej lęk i niepewność) uda jej się zapanować, dlatego spędza przy tym dużo czasu...

 

Oczywiście, nie muszę dodawać, że te procesy dzieją się w jej podświadomości, ona sama tym nie kieruje, bo jak wiadomo nieświadomością nie da się kierować.

 

Można by ją zapytać, czy pamięta z dzieciństwa jakieś dziwne rzeczy

(np. mogła zobaczyć w dzieciństwie akt seksualny, będący dla niej czymś niezrozumiałym, a pewnie nawet szokującym)

 

to takie moje przemyślenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dzieciństwa pamięta jak dwa razy próbowano ją zgwałcić, ale jakoś udało jej się z tego wyjść. Ale teraz ona już nie jest dziewicą (z własnej woli) i robiła "to" nie raz.

No właśnie, a więc jednak coś kiedyś było...

To, że "jakoś udało jej się z tego wyjść", to wcale nie znaczy, że wyszła z tego całkowicie bez szwanku...

Niestety, wrażliwość dziecka jest zupełnie inna. Jest dużo większa niż nam się wydaje, dlatego takie rzeczy wychodzą potem w dorosłości jako różne zaburzenia, nawet takie zupełnie dla nas niezrozumiałe...

A wyleczyć to można tylko dobrą terapią, do czego bym bardzo zachęcał

:papa:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×