Skocz do zawartości
Nerwica.com

Akatyzja


tet

Rekomendowane odpowiedzi

nie zauważyłam żeby powstał osobny temat dotyczący tej przypadłości. obecnie "wskoczyłam" na 40 mg parokstyny i dostrzegam nieprzyjemne objawy: nie mogę usiedzieć w miejscu, jestem pobudzona, odczuwam przez to znaczny dyskomfort. :roll:

 

za ukochaną wikipedią:

Akatyzja - zespół objawów, polegający na występowaniu:

 

* pobudzenia ruchowego - przymusu bycia w ciągłym ruchu. Osoby dotknięte akatyzją nie mogą usiedzieć nieruchomo, ciągle poruszają kończynami, stają, zmieniają pozycję, nieustannie chodzą.

* lęku

* rozdrażnienia

* trudnego do zniesienia niepokoju.

 

jakieś sugestie co by mogło to złagodzić? proszę o wypowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dzis wziąłem pół tablety sertraliny więcej i mam dokładnie to samo. Rano nie mogłem z łóżka się wygramolić, a teraz mi dupę roznosi :evil:

Pewnie za kilka dni minie. Nie pierwszy i nie ostatni raz, jak znam życie. :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

martini., tiaaa tyle, że jeśłi nie przechodzi przez tydzień, dwa a nie po kilku dniach.

tak, dokładnie to mam na myśli. Faktycznie jeśli ona dopiero zaczeła brać to jeszcze nie jest źle. Twoje rady są całkiem fajne, może to i by pomogło, ja niestety sobie z tym nie poradziłam, ale ja już byłam tym wyczerpana, bo mnie to męczyło dłuższy okres :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też dostaję akatyzji na każdym leku działającym na serotoninę - im silniej tym większa akatyzja. U mnie niestety nie przechodziło po czasie, nawet po paru miesiącach. Nie mogę brać leków działających na serotoninę, w miarę dobrze za to reaguję na wellbutrin i inne leki dopaminowe. Badam się pod kątem ADD. Na akatyzję pomagała trochę mianseryna i benzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ADD pasuje też do mnie. Jutro zaczynam brać Wellbutrin XR. Wiążę z nim duże nadzieje :smile:

 

Miałam akatyzję po pierwszej tabletce Depakine Chrono. Coś okropnego. Byłam rozdrażniona, nosiło mnie po domu, miałam dreszcze w głowie, huśtawkę nastrojów. Siedząc w miejscu musiałam machać nogą albo ręką z długopisem. Drugiej tabletki już nie wzięłam. Okropne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Zdiagnozowano u mnie osobowość histrioniczną. Biorę fluanxol 3 mg na noc. Początkowo brałam po 0,5 mg rano po południu i wieczorem, ale byłam senna i lekarz przestawił mi na noc 3 mg. Od pewnego czas dostałam bezsenność i akatyzję( niemożność wytrzymania w jednej pozycji, przymus chodzenia). Co robić. Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może minąć, ale nie musi.. ja jednak zrezygnowałam z wyższej dawki póki co, nie mogłam sobie pozwolić na taki stan. kiedy załatwię pewne sprawy, spróbuję znowu podwyższyć i przetrzymać to jakoś. jeśli nie minie, porozmawiam z lekarzem prowadzącym. prawdę mówiąc na niższej dawce też jestem lekko pobudzona i to nie minęło, ale da się znieść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że nie całe życie ;) to efekt uboczny działania leków. jeżeli nie dajesz rady to zmniejsz dawkę, albo zmień lek.

tak, lepiej odstawiać stopniowo. oczywiście zależy to od leku, nie mam zbyt dużej wiedzy jak to się dzieje w wypadku fluanxolu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akatyzja może wystąpić właśnie w neuroleptykach, ja dostałem jej na SSRI - tak czy owak okropny stan. Próbowałem czy przejdzie i męczyłem się na sertalinie 6 miesięcy, ale nie minęło. Im większa dawka tym gorsza akatyzja, tak to zazwyczaj bywa. A na co Ci ten lek pomaga jesli można zapytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×