Skocz do zawartości
Nerwica.com

MEMANTYNA (AuroMemo, Axura, Biomentin, Cognomem, Ebixa, Marixino, Memantin NeuroPharma, Memantine Accord/Mylan/Orion/Vipharm, Memigmin, Mirvevdol, Nemdatine, Nemedan, Polmatine, Zenmem)


aree1987

Czy memantyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

3 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy memantyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      2
    • Nie
      2
    • Zaszkodziła
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czemu jeszcze nie pojawił się ten lek tutaj. Pewnie dlatego, że jest on zarejestrowany na alzheimera, albo dlatego, że jest dosyć drogi.

Memantyna jest to wybiórczy antagonista receptorów NMDA, Poprzez blokade NMDA zmniejsza pobudzenie niektórych neuronów chroniąc je przed nadmierną stymulacją, która prowadzi do śmierci komórki.

Bardzo popularny lek na zachodnich forach dla fobików. Podobno świetny na na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne na GAD i depresje również.

Ma ktoś jakieś doświadczenie z tym lekiem? Chciałbym go spróbowac w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brałem to kiedyś - wersję indyjską, sprowadzaną przez stronki w necie - miała na mnie działanie depresyjne, żadnego innego pozytywnego nie zauważyłem. Osobiście uważam to za przereklamowany lek, a na prawdziwych, silnych antagonistów NMDA do wykorzystania w depresji przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

memantyna działa chwilowo, po kilku dniach jej zażywania (wcześniej na początku jest to odrealnienie, splątanie etc) działa b. silnie p. depresyjnie, rozjaśnia myśli, niweluje fobie i usprawnia poznawczo. Efekt ten zanika po kilku dniach i potem działanie leku jest znikome lub żadne. Jeżeli ma komuś pomóc, to tylko tym z poważnymi uszkodzeniami oun i zaburzonym metabolizmem - na człowieka w młodym wieku nie zadziała. Ebixa kosztuje niecałe 300zł za miesiąc kuracji więc nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

memantyna działa chwilowo, po kilku dniach jej zażywania (wcześniej na początku jest to odrealnienie, splątanie etc) działa b. silnie p. depresyjnie, rozjaśnia myśli, niweluje fobie i usprawnia poznawczo. Efekt ten zanika po kilku dniach i potem działanie leku jest znikome lub żadne. Jeżeli ma komuś pomóc, to tylko tym z poważnymi uszkodzeniami oun i zaburzonym metabolizmem - na człowieka w młodym wieku nie zadziała. Ebixa kosztuje niecałe 300zł za miesiąc kuracji więc nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

memantyna działa chwilowo, po kilku dniach jej zażywania (wcześniej na początku jest to odrealnienie, splątanie etc) działa b. silnie p. depresyjnie, rozjaśnia myśli, niweluje fobie i usprawnia poznawczo. Efekt ten zanika po kilku dniach i potem działanie leku jest znikome lub żadne. Jeżeli ma komuś pomóc, to tylko tym z poważnymi uszkodzeniami oun i zaburzonym metabolizmem - na człowieka w młodym wieku nie zadziała. Ebixa kosztuje niecałe 300zł za miesiąc kuracji więc nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

stosuje ktoś to obecnie? mam blister próbki 7 tabletek po 10 mg. Wykazuje poza antagonizmem NMDA również tak samo silny antagonizm receptora 5-ht3. Do tego jest agonistą receptora D2 co może mieć dobry wpływ na libido.

ale podwójny antagonizm mementyny z mirtazapiną hmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O memantynie czytałem wiele pozytywnych opinii na zachodnich portalach,prawdopodobnie jako antagonista NMDA gdy przewlekle się ją stosuje upreguluje receptory dopaminowe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalebx3 jest to lek przeznaczony do leczenia Alzheimera a w chorobie tej głównym objawem są zaburzenia pamięci więc dedukując można twierdząco odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NMDA i AMPA są ważniejsze od receptorów innych neurotransmiterów. Można to przedstawić w ten sposób. Jeśli równocześnie zablokujesz oba receptory glutaminianu (jonotropowe) to stracisz niemal wszystkie wyższe funkcje poznawcze i nie pomoże tutaj jakakolwiek ilość DA i 5-HT.

 

Memantyna, jesli się nie mylę, wykazuje słaby antagonizm NMDA czyli pogorszy szeroko pojętą umiejętność uczenia, pamięć i część funkcji wyższych

 

Upraszczająć

Silny antagonizm NMDA - pożadany, ale jedynie krótkotrwale. Wtedy dziala jak nietypowa AMPA-kina i leczy depresje, lęk. Sprawdza się przy znacznym niedotlenieniu mózgu i niedługo (jesli juz nie jest) bedzie uzywany przy reanimacji aby chronić mózg przed ekscytoksycznoscią

Słaby antagonizm NMDA - zdecydowanie pogorszy funkcje wyższe

Silny agonizm NMDA - szkodliwy

Słaby agonizm NMDA - użyteczny, juz testuje sie pierwsze leki, zastosowania - poprawa pamieci, add, depresje, lęk, objawy negatywne schizofrenii

Silny agonizm AMPA - korzystny, niedlugo pojawi się pierwsza AMPAkina, czyli agonista AMPA. Zastosowanie - tak jak w przypadku slabego agonizmu NMDA ale skuteczność jest znacznie większa

slaby agonizm AMPA - charakterystyczny dla racetamów, najbardziej widoczny w przypadku aniracetamu (allosteryczny pozytwny modulator receptora AMPA )

glutaminian to bardzo ciekawy temat, znacznie ciekawszy od tematu pozostalych neurotransmiterów.

 

na poczatek

http://en.wikipedia.org/wiki/Glutamate_hypothesis_of_schizophrenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są w zastosowaniu jakieś inhibitory transporterów glutaminianu vGluTs? Czytałem kiedyś, że nadaktywność vGluT może mieć związek ze schizofrenią.

 

Ogólnie temat glutaminianu też mnie bardzo interesuje. Na tzw. "forach dla ćpunów" ludzie posiadają zdecydowanie większą wiedzę na ten temat niż tu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×