Skocz do zawartości
Nerwica.com

GABAPENTYNA (Epigapent, Gabagamma, Gabapentin TEVA, Neurontin, Symleptic)


zaqzax

Czy gabaneptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

9 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy gabaneptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      8
    • Nie
      2
    • Zaszkodziła
      0


Rekomendowane odpowiedzi

kalikali1, skuteczność jest zbliżona do Pregabaliny, która jest bardzo droga ale czytałem opinie że przereklamowana. Na początku stosowania działanie może przypominać benzo, w dużych dawkach tym bardziej, ale szybko rośnie tolerancja na ten lek i to benzo-podobne działanie zanika. Jeśli szukasz leku działającego podobnie do benzo, sugerowałbym baclofen, który jest bardzo skuteczny i jednocześnie niedrogi. Używałem go zamiast benzo kilka miesięcy i zdecydowanie polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Depas

A ja myslałem że na pregaline/gabapentyne tolerka nie skacze,jakby skakałą to ja pierdole takie leki z tolerancją benzodiazepinową stosować dłuższy okres.

Baclofen stosowałem kiedyś i pamiętam że najlepsza byla dawka 25mg brana 2Xdoba.Po przyjęciu dawki 50mg mam nasilone lęki niestety ale te mniejsze dawki dzialają podobnie do benzo ale inaczej,no zobaczymy moze sie skusze na baclofen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynałem brać baclofen 3x10mg na dzień, po kilku miesiącach brałem 3x20mg. Takie były wskazania lekarza, w praktyce zdarzało mi się wrzucić na raz i z 80mg w ramach eksperymentów na sobie, ale to już są ilości prawie uniemożliwiające funkcjonowanie, acz całkiem przyjemne. Ale nie o to chodzi, to były sporadyczne przypadki. W normalnych, zaleconych dawkach działał baclofen świetnie, niwelując lęk i rozluźniając fizycznie i psychicznie jak benzo. Moim zdaniem baclo to o wiele lepszy pomysł niż gaba/pregaba. Co do tolerki na gabapentynę to wygląda tak, że bardzo szybko rośnie tolerka na te przyjemne, benzopodobne doznania, jednak właściwe działanie terapeutyczne powinno pozostać bez zmian, czyli stabilizacja nastroju i działanie przeciwlękowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po gabapentynie nie miałem żadnych "przyjemnych, benzodiazepinowych doznań". Brałem w dawkach od 800 do 3600 mg. Jest działanie p.lękowe (ale nie na napady lęku lub paniki), w większych dawkach działanie przeciwdysforyczne - ale nie jest to działanie stricte stabilizujące jak np. po lamotryginie czy karbamazepinie. Objawów ubocznych- mi nie daje ŻADNYCH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...bardzo ciekawych rzeczy się tu dowiedziałam. Nie mam nic do stracenia oprócz pieniędzy. Jeżeli ta gabapentyna choć w 50% zmniejszy mój lęk ciągły, to byłby sukces w moim przypadku. Fajnie, ze ten portal istnieje, dowiedziałam się masę rzeczy jak na kogo co działa. To jest bardzo pomocne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego porównania Vizir zorbić się nie da - odmian lęku tyle co odmian depresji. Ktoś może mieć fobię społeczną a odczuwać to jako lęk. Jeden spać może- drugi nie. Jeden ma napady lęku, inny stale odczuwa napięcie.

Na lęk napadowy to gabapentyna nie działa. Jeśłi chodzi o ChAD to nastroju wyraźnie nie stabilizuje, choć elementy dysforii usuwa. Zalety ma dwie- 1. Jest b.mało toksyczna i nie wchodzi w interakcje z innymi lekami, nie jest też metabolizowana przez wątrobę. 2. Ma korzystny wpływ na elementy dysforii, rozdrażnienia, wybuchowości, bez stricte sedacji czy "mulenia". Dodatkowo nie ma wpływu na funkcje seksualne i nie jest lekiem uzależniającym- choć redukcja dawki powinna być stopniowa. Jestem temu lekowi wiele wdzięczny- uwolnił mnie od dramatyucznych neuralgii trójdzielnej, od Dolarganu- który miałem już podawany w roku 2000. Minęło już 14 lat jego stosowania u mnie. :brawo:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swistak2112, ile płacisz za ten lek i jakie dawki stosujesz. Na DOZ.pl jakieś kwiatki...100 mg na ryczałt kosztuje 25,80 zł a 400 mg 3,20 zł. 800 mg 4,70 zł.

 

aha 2x800mg bierzesz, więc chyba duża dawka. Nie wiem od ilu zacząć, nie mam doświadczenia żadnego z tym lekiem.

 

-- 10 lis 2014, 21:41 --

 

Ta, tylko czy refundacja nie jest tylko przy padaczce ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refundacja jest w neuralgiach (samoistnych, popółpaśćcowych i nowotworowych) i padaczce.

Lek można nasycać dość szybko, skutki niepożądane są żadne. Ja większe dawki (2400) brałem w czasie chemioterapii interferonem z rybawiryną, miałem w trakcie ekwiwalenty padaczkowe, gabapentin to usunął. Mniej niż 3x300 to nie ma sensu brać. Lepiej 3xdziennie miż 2x dziennie. Uwaga, na depresje nie wpływa, nastroju nie podnosi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że na depresje "nie wpływa" w przypadku tego leku, zależy mi na działaniu przeciwlękowym (głównie lęk wolnopłynący, napięcie emocjonalne) no i ewentualnym działaniu stabilizującym.

aha czyli nie mam co liczyć na refundacje...więc będzie drogo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś oprócz swistak2112, stosuje tel lek min 1 rok i nie musi zwiększać dawek/ nie rośnie tolerka?

 

-- 28 mar 2015, 15:14 --

 

doraźnie ten lek jest niezły, usuwa napięcie i relaksuje niczym benzo

Ja gabapentynę biorę ponad 15 lat. Tolerancja trochę rośnie, ale to najlepszy z leków, jaki brałem/biorę. Praktycznie zero skutków ubocznych, brak też skutków odstawiennych. Jak pisąłem- nie nadaje się do leczenia leków typu paniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

swistak2112, to dość obiecujące, że bierzesz lek 15 lat i w ogóle działa(!) a co dopiero lek na układ GABA-ergiczny. Dla mnie gabapentyna w teorii i praktyce bardzo interesująca. Zastanawiam się, czy nie przesiąść się na nią z lamotryginy. Co do moich problemów, to występuje raczej przewlekłe kilkugodzinne napięcie psychofizyczne w godzinach wieczornych, rzadko porannych. Lek fajnie rozluźnił mi barki, poprawił delikatnie nastrój i zapomniałem o bólach krzyża, które nawiedzają mnie od kilku mcy. Od 2 dni nie biorę i nastrój lekko siadł a i ból powrócił z tym, że nie był on jakoś nasilony więc nie pod tym kątem testuje ten lek. Chodzi raczej o lęk, napięcie i pewne zahamowanie społeczne z tego powodu. Cudownie pomaga na to alk, więc krok z GABA wydaje się rozsądny. Fajnie, że mamy chociaż jednego weterana tego leku na forum ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się ten lek ma do działania na wątrobę, czy nie characze, niszczy wątroby tak jak Depakine Chrono?

Gabapentyna w ogóle nie jest metabolizowana przez wątrobę. Może być stosowana i w marskości wątroby. Wydalana jest tylko przez nerki. Zatem od sprawnosci nerek jest uzależniona tlerancja na ten lek i dawka maksymalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja będę próbował miksować Gabapentynę z benzo by sprawdzić czy da się obniżyć dawkowanie benzo przy pomocy Gabapentyny,

ale wątpię by pomogła skoro nie działa na raceptor Gaba-alfa.

Gabapentyna ułatwia powolne zmniejszenie Klonazepamu - znosiła u mnie uzależnienie fizyczne (zawroty głowy, złe samopoczucie) w trakcie zmniejszania tego leku. Na uzależnienie psychiczne nie wpływa- trzeba walczyć z tym samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale wątpię by pomogła skoro nie działa na raceptor Gaba-alfa.

 

Bolesław , ( widzę ,że jesteś bardzo kumaty w receptorach ) .

A na co działa Oxcarbamazepina ? Jest to inny lek niż sama Carba i bardziej wszechstronny . Potrafi wytonowac , poprawia sen ,,, ma tylko tę wadę( u mnie ) ,że siada mi po nim cukier ( mam tak jeszcze z Gabapentyną ) i zabieram się za słodycze ( czego nie lubię ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×