Skocz do zawartości
Nerwica.com

SSRI-temat ogólny


BirdyNamNam

Rekomendowane odpowiedzi

biore 10 dni i odczuwam anhedonie której wczesniej nie miałem,na wiki pisze ze skutkiem ubocznym zarzywania SSRI jest miedzy innymi anhedonia która u mnie występuje... dlatego właśnie pytam czy u kogos ten stan równiez sie pojawił...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majster ma rację, ale ja bym jeszcze dopowiedziała, że jeśli depresja jest ostra, to w miejsce anhedonii pojawia się okropne cierpienie psychiczne: lęk, rozpacz. I potem w trakcie leczenia najpierw ustępuje ten ból, potem jakiś jest takie emocjonalne "nic", i dopiero później zaczynają powoli pojawiać się pozytywne emocje i zdolność cieszenia się. Ja tak miałam, ale zapodam jeszcze linka - psychiatra pisze o leczeniu depresji, i właśnie o tej przejściowej anhedonii, że to normalne:

 

http://stanislaw.porczyk.eu/leczenie_farmakologiczne_depresji/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam, ale na początku nerwicy jako jeden z pierwszych objawów. Jak zaczełam brać leki to przeszło.

 

Ale ponoć może sie pojawić na początku brania SSRI- tak mówił mój psychiatra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze zrewidowac to co napisalem powyzej. Doczytalem troche na wiki:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Selektywne_inhibitory_zwrotnego_wychwytu_serotoniny

Ale z drugiej strony wg mnie to nie powinien byc permanentny efekt uboczny tylko raczej efekt zbyt krotkiego brania, gdy lek nie wypracuje jeszcze wlasciwej rownowagi emocjonalnej, a to jest indywidualna cecha kazdego przypadku. Ja bralem kilka lat paroksetyne (seroxat) i wenlafaksyne (efectin) i nie zauwazylem u siebie obnizenia nastroju wywolanego lekami. Owszem, zjazd mialem, ale u mnie to byl efekt nawrotu (reemisji) a nie skutek uboczny lekow. Pozdrawiam :)

 

PS Musze przyznac, ze odpowiednia sekcja na wiki jest wzglednie szczegolowo i przystepnie utworzona - musial to robic ktos z "naszych" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

basior,

ja bym generalnie się tym objawem nie przejmowała, jeśli bierzesz leki dopiero 10 dni. Bo w tym okresie możesz mieć jeszcze i skutki uboczne leku, i różne objawy choroby, i to jest zupełnie normalne, powinno niedługo zacząć powoli ustępować. Chyba że czujesz się zdecydowanie gorzej niż przed rozpoczęciem leczenia - wtedy radziłabym wybrać się do lekarza, bo może potrzebujesz innego leku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc nie mam jeszcze diagnozy ale i tak dostałem Asertin w dawce 25mg. Czy SSRI mogą wywołać jakieś objawy psychotyczne jeśli ma się psychozę w remisji albo coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jantarek, Asertin to lek antydepresyjny, wiec psychozy nie powien wyowylac, jednak w skutkach ubocznych wymienia sie np omamy ktore moga wystapic ale nie musza w ciagu dwoch tygodni brania leku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc nie mam jeszcze diagnozy ale i tak dostałem Asertin w dawce 25mg.

To nie koncert zyczen ani menu w knajpie :P

Przepraszam, moja wina: nie doczytalem. Napisales "dostalem", a ja przeczytalem "dostane", nie wiem dlaczego.

Ale nie musisz sie od razu unosic, nie jestes dla mnie celem atakow, zreszta nikt nie jest :) Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zażyłem 25mg Asertinu 8h temu i czuję stan wewn. spokoju, który jest przyjemny. Już po 5h czułem spokój. A jeszcze wczoraj miałem postawę ksobną, stany mieszane itd.

Ze skutków ubocznych to senność po 1h zażycia leku lecz już zanikła. Czy mam jeszcze oczekiwać na jakieś skutki uboczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bierzesz jakieś wspomagacze np benzo?

Ja jak brałam Asertin 50mg 2x dziennie i lekarz przepisał mi benzo na początek zanim leki sie rozkręcą, mówił że na początku antydepresanty mogą dawać pogorszenie nastroju.

Ale skoro dobrze sie czujesz to super :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak brałam Asertin 50mg 2x dziennie
Ja 1x dziennie 25mg

 

Tylko to biorę. Wszystkie śmieciowe myśli zanikły i wiele negatywnych objawów również. Jestem w błogim i bardzo przyjemnym stanie, a jeszcze do dziś miałem anchedonię.

Tymi dziurawcami i Deprimami się można podetrzeć bo nawet na lekkie stany depresyjne nie pomagały, a zażywałem regularnie przez 3 mce.

 

PS. Jakbym teraz rozwiązał test Becka to miałbym pewnie lekką depresję :smile: A jeszcze wczoraj miałem ciężką depresję. :lol:

 

[Dodane po edycji:]

 

I nawet szumy uszne stały się mniej dokuczliwe :D !

 

[Dodane po edycji:]

 

I czy to normalny objaw jeśli wszystkie myśli zanikają? Zanikło też u mnie poczucie wartości czyli nie myślę o sobie negatywnie ani pozytywnie ani pośrednio.

Jakbym utracił człowieczeństwo lecz nie jestem zamroczony ani zamulony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś wie czy leki z grupy SSRI mają wpływ na testy na alergię, proszę o jakąś podpowiedź. Biorę Cital i nie wiem czy on ma wpływ na wyniki takich testów? Mam na myśli testy płatkowe.

 

Wyczytałam w Internecie że antydepresyjne leki trójfazowe mogą wpływać na wyniki testów wziewnych, ale nic więcej nie moglam znaleźć.

 

Z tego co się orientuję Cital jest nowoczesnym lekiem i działa na układ nerwowy, więc chyba nie powinien mieć wplywu na miejscowe reakcje na alergen na skórze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem już po testach i wynik był pozytywny, to znaczy wyszło, że mój lek nie ma wpływu na wynik. bo raczej antydepresanty nie zawierają niklu (a ponoć jestem uczulona na nikiel)

 

może ktoś zna się na tym lepiej ale jak dla mnie to chyba nie ma większego znaczenia czy przed testem bierze się te leki czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przez 4 tyg. brałem sertraline i od 2 dni juz jej nie biore... nie dosc ze czułem sie wyalienowany wyprany z wszelkich głebszych emocji które niewątpliwie wzbogaca i potęguje libido na normalnym poziomie to własnie owe libido zaczęło mi siadać... nie jest tajemnicą że to właśnie porządanie czyni z nas istoty zdolne do odczówania głębszych uczuć jak miłość (zaraz zaczną sie pewnie głosy romantycznych idealistów co ma wspólnego emocja zwana miłością z porządaniem.... wiecej niż wielu z nas sądzi!!!) przy SSRI wiekszosc z nas czuje się jak bezwolne automaty własnie dlatego że poprzez patologiczne zmniejszenie popędu (co wiąże sie pośrednio ze spadkiem poziomu dopaminy) nasz układ współczulny zostaje znieczulony...coś za coś -leki to nie złoty srodek który selekcjonuje dobre emocje od złych pozostawiając jedynie te pozytywne... SSRI tłumi pozytywne i negatywne emocje -stąd szczególne ich zastosowanie w tłumieniu wszelkiego rodzaju lęków..czy jednak koszty emocjonalno-intelektualne w perspektywie dalszego życia "bez SSRI" są tego warte????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja brałem wenlafaksynę. Co do zabużeń ejakulacji - trwalo to jakieś 3 miesiące. Po tym okresie nie odczuwałem skutków ubocznych. Obniżonego libido nie zaobserwowałem...

Tramal (syntetyczny lek przeciwbólowy podobnie działający do antydepresantów, wychwytuje serotonine i noadrenaline) to taka chemiczna kastracja- powinno się tym leczyć pedofili :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

serotonina pełni funkcje hamującą na popęd seksualny..wenlafaksyna i u mnie nie zmniejszała libido zapewne ze wzgledu na swe dodatkowe działanie dopaminergiczne... wadą a nie zaletą SSRI jest własnie to że są tak bardzo selektywne ..rozregulowują równowagę biochemiczną w mózgu a nie prowadza do jej równowagi... naukowcy nie są w żaden sposób pewni ze to własnie serotonina odpowiada za zaburzenia depresyjne..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×